Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Detaily Arctic P14 PWM PST

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť.

Ventilátor Arctic P14 sa dozaista zmestí medzi top 5 najpopulárnejších riešení vo formáte 140 mm. Celkovo, naprieč všetkými cenovými kategóriami. V rámci svojej – low-endu – sa potom do desiatich eur len sotva nájdete niečo, čo by charakterizovali atraktívnejšie výsledky. V tomto smere P14 Arcticu prakticky nemá konkurenciu a zodpovedá tomu veľký aj záujem používateľov, ale nepredbiehajme.

Základ návrhu Arctic P14 tkvie v piatich veľkých lopatkách s výrazne zakrivenými nábežnými hranami s dĺžkou až 65 mm. Lopatky sú to nielen dlhé, ale takisto široké. V opačnom prípade (užších lopatiek) by sa zväčšovali vzájomné medzery, čím by klesal statický tlak a následne aj prietok cez prekážky, ktoré ventilátoru kladú vždy nejaký odpor. Niektoré menší, iné väčší, každopádne cieľom Arcticu v tomto prípade (P14) bolo im čo najefektívnejšie vzdorovať. Tak, aby bol pokles prietoku vzduchu prekážkami čo najnižší.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

Vzhľadom na to, že sa jedná o lacné ventilátory, sú prirodzene použité aj lacnejšie a menej pevné materiály na výrobu. PBT lopatky vzhľadom k ich technickým parametrom sú pomerne pružné, hoci bola snaha o čo najpevnejšie kritické miesta. To s navýšením hrúbky materiálu až na približne 3,4 mm (špičky lopatiek). Takto hrubé profily len tak nevídať, takisto ako ale ani 140 mm ventilátory s lopatkami nadštandardných rozmerov, aké má Arctic P14.

   

Lopatky môžu byť dlhé aj pre relatívne menší rotorový rozbočovač. S priemerom 41,6 mm skôr zapadá do schémy 120 mm ventilátorov, ale aj P12 ho majú nadštandardne malý (ø 34,4 mm). Tým sa Arctic snaží využiť zo 140 mm formátu efektívne čo najväčšiu plochu, aj keď samozrejme, smerom k rotorovému rozbočovaču sa výťažnosť lopatiek výrazne znižuje a vplyv ich plochy na prietok vzduchu je v týchto miestach už pomerne malý.

Na druhej strane, menší rozbočovač vždy svedčí o nižšej robustnosti, ktorá môže značiť kratšiu životnosť. Tou sa Arctic už nechváli. Otázka však je, či môže byť životnosť až taká krátka, že by vás nútila po určitej dobe ventilátory vymeniť. Nemusí byť. A záleží to aj od teploty a čistoty prostredia, v ktorom ventilátory prevádzkujete.

Testované ventilátory Arctic P14 máme vo variante PWM PST. To znamená s podporou impulznej regulácie (na tú odkazuje v označení „PWM“) a s možnosťou jednoduchého reťazenia („PST“). Ventilátory môžete k sebe pripájať cez druhý konektor. Z elektrického pohľadu je zapojenie paralelné, takže napätie (a nastavená rýchlosť) zostáva a zvyšuje sa prúd. V jeho prípade si treba dať pozor, aby ste neprekročili hraničné limity pre napájací konektor.

Na konektoroch základných dosiek býva odporúčaný strop prúdovej zaťažiteľnosti zaťaženia obvykle do 1 A. Do tých sa teoreticky zmestí deväť takýchto ventilátorov aj pri maximálnych rýchlostiach (cca 1700 ot./min). Pokiaľ by sme počítali so špičkovým odberom a s tým, že výkon motorčeka ide až k 0,25 A, tak je to menej, ale na časté konfigurácie s troma ventilátormi sa stále zmestíte aj pri „najkritickejšom“ scenári.

Dĺžky: K 4-pinovému konektoru typu samček je to na kábli cca 40 cm a k „samičke“ 50 cm. Použitý je pritom plochý typ kábla, ktorý má izolácie jednotlivých vodičov pozliepané vedľa seba. Na rozdiel od nepospájaných, ale oflexovaných izolácií vodičov tak nebude dochádzať k strapkaniu sieťky tak, ako to pri niektorých ventilátoroch býva.

Arctic P14 PWM PST máme v najnovšej revízii 4, ktorej väčšina zmien je kozmetického charakteru. Podľa slov Arcticu ide hlavne o grafické úpravy okolo log (na samotnom ventilátore či na grafike balenia) či zmena pozície s kódovým označením dátumu. Nič z toho nemá vplyv na merateľné vlastnosti, ale predsa len je tu jedna vec, ktorá áno. A to je pridanie podpory polo pasívneho režimu, v rámci ktorého sa ventilátor pri nízkej intenzite PWM (pod 5 %) vypína motorček. Nevieme, či je to novinka tejto poslednej (4.) revízie, každopádne tá už podporuje „0 dBA“ režim, ktorý sa P14 PWM PST vždy netýkal.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (54) Pridať komentár

 1. No šak som vravel, že „sila sa prebúdza – časť 1.“
  Kokso… hnedo-béžové impérium bude mať čo robiť 🙂 …
  A cenová efektivita ostane v rukách planéty
  Hoth

  1. Uvidíme. Rotory NF-A14x25 sú veľmi inovátorské a v kombináciu so snahou Noctuy redukovať hlučnosť všemožnými spôsobmi, o čo Arcticu v tomto prípade úplne nejde, nemusia byť Arctic P14 nakoniec „žiadny“ súper. Nechajme sa prekvapiť, už aby tie 140 mm LCP ventilátory Noctua boli vonku.

   Z pohľadu hardvérového nadšenca prahnúceho po čo najnižšej hlučností sa do klávesnice tlačí, že konštatovanie toho, ako sa na radiátoroch Arctic P14 pri veľmi nízkej hlučnosti nechytá ani na Thermaltake Toughfan 14 Pro. A osobne neverím tomu, že by Noctua po tak dlhej dobe vývoja vydala niečo, čo TF 14 Pro nezožerie. 🙂

 2. Čakal som že bude vysoko lebo vždy fúkali pocitovo silnejšie ako všetky ostatné ktoré som kedy v PC mal (ale nikdy nie drahé špičkové), ale že až tak… príjemné prekvapenie. Inak ostatné podľa očakávania, prakticky nulové vibrácie na bežne používaných otáčkach, dunivý prejav hlavne na mriežke, menej na chladiči. Ešte ma prekvapilo meranie hluku „navoľno“, lebo subjektívne sa mi vždy zdalo že navoľno, keď ho držím v ruke tak bol vždy najtichší, z merania to ale vyzerá naopak že má najvýraznejšiu špičku. Možno do toho nejak vstupuje aj „aparatúra“ okolo, len netuším ako by mohla. Alebo to je len tým ako sa zvuk prenáša a amplifikuje vnútri skrinky. Asi najskôr to druhé.

  Hlavne ďakujem za radu ohľadom nastavenia mierne odlišných otáčok pre každý z nich aby sa rozbili frekvencie, budem si musieť nájsť čas a vyskúšať 🙂

  1. Potíže s jemným filtrem zamrzí. Fluctus mě proto baví trochu víc. Ale tu cenu těžko obkecat, zvlášť, když jich uplatníte třeba rovnou pět.

  2. „… dunivý prejav hlavne na mriežke…“

   Na toto pozor, mriežka nezvyšuje hlučnosť na nízkych frekvenciách. Naopak, ako si môžete všimnúť v spektrografoch či v tabuľkách s dominantnými frekvenciami zvuku, tak s mriežkou je hlučnosť v „dunivom pásme“ nižšia ako bez prekážky. Na mriežke sú naprieč normalizovanými režimami dosahované nižšie rýchlosti, pretože sa exponuje aerodynamické pásmo hluku (medzi 300–400 Hz) pre výrazne viac mikroturbulencií.

   P14 PWM PST v rámci našich testov najviac dunia bez prekážok, keďže je naprieč režimami dosahovaná najvyššia rýchlosť. A pri tomto ventilátore je pekná závislosť hlučnosti na nízkych frekvenciách od rýchlosti. Až na nejaké veľmi vzácne výnimky/kritické body platí, čím vyššia rýchlosť, tým hlučnejšie nízke/dunivé frekvencie. Až o Arctic radšej zastropoval na 1700 ot./min a do vyšších rýchlostí už ide s obručou (na variante Max). 🙂

   1. No veď na záver spomínam že to subjektívne vnímam inak a je dosť možné že to je dané rezonanciami/amplifikáciou v skrinke a/alebo aj to že idú 3ks na rovnakých otáčkach. Kým nie sú namontované na mriežke v skrinke majú iný, príjemnejší zvukový prejav. A ten na CPU chladiči možno aj preto inak vnímam lebo ide na iných otáčkach ako zvyšné 3.

    1. Ešte ma napadlo možno má vplyv aj umiestnenie mojej skrinky v rohu miestnosti, čo som tak čítal odporúča sa do rohu dávať subwoofer ak chce človek dosiahnuť hlbšie basy tak to možno amplifikuje nízke tony ale to už možno hľadám niečo čo reálne nie je. Ono to zase také výrazné nie je, cez deň v pohode, len v noci keď je všade ticho to dosť citlivo vnímam a dosť som sa hral s otáčkami aby som to minimalizoval. Musím sa dokopať k tomu rozbitiu otáčok medzi ventilátormi čo to spraví.

    2. Záleží, ktoré frekvencie zvuku vnímate. Na mriežke, samozrejme, znejú tie ventilátory inak. A to aj v závislosti od paternu mriežky, a potom čo sa týka nastavení, tak aj od počtu ventilátorov, ich rýchlosti a samozrejme aj strany, z ktorej sú na mriežke nainštalované. Vždy ide o hľadanie „najlepšej možnosti“, ktorá je pre každú situáciu unikátna. Keď znejú ventilátory nepríjemne a fungujú na rovnakej rýchlosti, je pravdepodobné, že je to exponovaním kritickej frekvencie zvuku a vtedy áno, môže pomôcť nastavenie trochu iných rýchlostí, čím sa dosiahne určitého „rozbitia“ tónových špičiek. Aj takéto rozladenie špičiek môže ale prísť vždy s trochu iným efektom, v inej intenzite. Treba sa s tým pohrať. 🙂

     1. Můžu potvrdit, že situace tady mohou být rozmanité. U mě se potíže projevily se zařazením 140 mezi sadu 120 ventilátorů. Na specifických otáčkách bylo jasně slyšet pulzování, skládání vln. Musel jsem si s nastavením otáček pohrát a projev rozbít.

        1. Hmm, pri F12 Noctua rozbíjala tónové špičky na nízkych frekvenciách rôznymi uhlami lopatiek. Evidenčne sa ale teda chytila s A14. Každopádne aj bez ohľadu na to v priebehu času viacero ľudí hovorilo o dunivejšom chode F12. Snáď raz príde čas aj na ich otestovanie. 🙂

         Ona i Noctua od toho špecifického dizajnu pri F ventilátoroch, kde sú v rámci rotora posunuté sklony jednotlivých lopatiek upustila. Asi to boli iba v rámci F12? V novších radoch sa to už, myslím, tento prvok neobjavil. Ale asi k tomu ani nebol dôvod, pokiaľ sa vibrácie (napríklad u NF-A12x25) na lopatkách eliminovali vyššou pevnosťou rotora.

         1. Bylo by fajn exaktně vidět, jak si s nylonovými filtry vedou (mám to ještě kombinaci s hexamřížkou před nylonem). K výměně mě nedonutí ani výhra ve sportce, ledaže vypoví službu 🙂‍

          1. –„…K výměně mě nedonutí ani výhra ve sportce…“
           To by si ju najprv musel podať 😛 …možno sa pletiem, ale odhadujem, že tomuto sa nevenuješ 🙂

 3. Ďakujem veľmi pekne za test, v podstate čakám iba na testy Arctic ventilátorov, ostatné pre mňa nedáva zmysel. Ešte poriadne dotestovať MAX verzie a potom napísať článok typu: „Má zmysel priplácať za prémiové značky keď tu máme P12/14 (CO,MAX) ?“

  1. Je ťažké posudzovať, za čo má kedy zmysel priplácať. V tomto smere sa nedá nič generalizovať a záleží na individuálnych preferenciách jednotlivca. Jednému zvukový profil ventilátora, ktorý majú P14 rušivejší/na nízkych frekvenciách hlučnejší neprekáža, iného ide zožrať. Ten čaká na Noctua NF-A14x25 a priplatí si možno aj za to, že pri LCP ventilátoroch s nízkymi výrobnými toleranciami nehrozí ani to, že budú stáť za sekundárnym hlukom (rozvibrovaním skrinky, napríklad). Pokiaľ na týchto „drobnostiach“ nezáleží, tak jasné, P14 sú na koni.

   1. Áno, na to som narážal, že v podstate pôjde hlavne o individuálne preferencie. Teda kľudne by mohlo ísť o článok formou „ak sú vaše preferencie takéto tak by bol vhodný tento kus, ak sú zasa také tak by bol vhodný tento atď.“ V prípade mojich preferencií nedáva zmysel platiť za ventilátor 20€ a viac keď sú tu P12/14 verzie ale viem si predstaviť situáciu ako píše niekto nižšie, že napr. do štúdia by neboli až také vhodné a pod.

  2. To je těžko bez nákladných testů životnosti a prověrky konzistentnosti vlastností v čase. Záleží taky, jakou úrovní okolního šumu jsi obklopený, jaké máš nároky na ticho. Prémiové značky postupně přicházejí s větší tloušťkou, nízko položených hodnot tlaku a průtoku s nimi dosáhneš při výrazně menší hlučnosti. To běžný člověk v domácnosti nevyužije, ale pokud stavíš počítač do studia…

   1. Merať a hodnotiť životnosť je naozaj nevďačná práca. Ono potom i samotné posudzovanie toho, akú majú hodnotu guľôčkové ventilátory vo variantoch CO (P14 PWM PST CO) je pomerne zložité. Keď aj pripustíme, že by bola dvojnásobná, tak ako sa to prejaví v domácom PC pri nízkych otáčkach, sa asi nedozvieme. Aj s ohľadom na to, že každý tie ventilátory používa v trochu iných environmentálnych podmienkach. Niekoho tieto aspekty (okolo eventuálne dlhšej životnosti zaujímať nemusia) a naopak mu bude vadiť vyššia hlučnosť guľôčkových ložísk (oproti FDB v lacnejších variantoch P14).

    1. Zvlášť, když výrobce každého půl roku přichází s revizí. Z mnoha hledisek (nejen z ekonomického) samozřejmě nesmysl.

     1. Arctic tvrdí, že medzi revíziami P14 PWM PST (CO) sú iba kozmetické rozdiely, ktoré nemajú vplyv na funkčnosť. Pri iných modeloch môžu byť rozdiely výraznejšie. Napríklad P12 (PWM PST) mali rôzne motorčeky, čo bolo zjavné už aj zo štítkových parametrov, kde jeden (s 0,18 A?) bol výkonnejší ako druhý (0,12 A, tuším… neviem k tomu rýchlo nájsť zdroj a lovím z pamäti).

      Pri nízkoprofilových variantoch P14 (Slim) to je iné. Tam sú základné rozdiely už na prvý pohľad – špičky lopatiek revízie 2 sú spojené obručou. Pekný sumár asi všetkých rozdielov spracova vo svojom príspevku Thermalleft.

  3. Smysl to má, jelikož u levných ventilátorů je velká variabilita kvality. Fany i z jednoho setu pak mohou mít různou hlučnost a vibrace.

   1. To máte pravdu, hoci v prípade P14 PWM PST to lieta menej ako pri Stratus 120 PWM. Aj keď teda je pravda, že to tak vyzerá iba z troch vzoriek (P14 PWM PST) rovnakej šarže. Hlučnosť naprieč kusmi s rôznymi vibráciami sa bude meniť hlavne v rámci sekundárneho hluku (teda rozvibrovaním skrinky napríklad), kde môže byť vždy iný. Záleží na tom, s čím je ten ventilátor v kontakte. Každé teleso má inú rezonančnú charakteristiku.rezonančnú charakteristiku.

   2. To platí i pro Noctua, co kus to originál, i když ne tak rozlítané jako low cost. Měl jsem 150mm centrální vrtuli, která vibrovala tak, že to šlo cítit v ruce. Nebo LCP 120mm s osmou, ale nijak se to neprojevovalo. Pouze vizuálně. Případně lehkým dotykem prstu v kontaktní vzdálenosti s koncem lopatky. K tření docházelo jen jaksi jednou za otáčku. Pazvuky to ale nevydávalo žádné, ani vibrace nic, co by šlo poznat.

    1. Aký je rozptyl naprieč kusmi u drahších ventilátorov, ktoré sa chvália nízkymi výrobnými toleranciami, budeme skúmať pri NF-A14x25. Rovnako ako pri lacných Endorfy Stratus 120 PWM aj z nich prejdeme na vibrácie zase 15 kusov. A uvidíme, k akým záverom sa dostaneme. Samozrejme vzťahujúcich sa iba k tomu jednému modelu. Ale je pravdepodobné, že to bude podobné aj u iných (modelov), tým, ako sa zvyknú používať rovnaké technologické postupy. Teda minimálne v podobnom čase, respektíve v rámci rovnakých šarží. Tých premenných, ktoré môžu rozptyl vlastností formovať je tam, samozrejme, viac.

     „Nebo LCP 120mm s osmou…“

     Bolo to bolo niečo zaručene neprirodzené, čo sa na inom kuse správalo viditľne inak? Určitá osmička pri ventilátoroch vychádza z očakávateľného pôsobenia magnetov. Pri 4-pólových motoroch to môže potom pôsobiť takto, trochu „vyosene“, obzvlášť pi nízkych rýchlostiach. S viacpólovými motormi je potom chod plynulejší. Super Flower Megacool ich má až dvanásť, ale pri NF-A12x25 sú to obvyklé štyri.

      1. Väčšia exotika je jedine plus a rád by som ich otestoval. Tých ventilátorov je ale toľko, že treba medzi nimi preberať a nakoniec sa môže stať, že sa holt niektoré modely skôr prestanú predávať, ako by prišlo na ich testy. Ale jasné, Super Flower Megacool má vysokú prioritu a je konštrukčne zaujímavý. Ohliadnuc od toho 12-pólového motora je tu potom geometricky efektívny 9-lopatkový LCP rotor s 30 mm profilom…

        1. Väčšina ventilátorov je „pravdepodobne áno“, len neviem, či sa všetky stihnú v čase ich aktuálnosti. Napríklad na taký EK-Meltemi rad určite príde, aj keď sa už nepredáva. Z vedeckého hľadiska je zaujímavý. Výklad toho, prečo ani pri 38 mm hrubom profile príliš neprerazil, nazvime to zatiaľ tak, musí byť publikovaný. 🙂

         1. Síce neviem kauzálny dôvod slabšieho výkonu (prietok/hluk), ale jeden z dôvodov prečo sa nepresadil sa asi volal Vardar 🙂

         2. S ohledem na velikost rozbočovače rotoru je odpověď nasnadě, si myslím 🙂 Zvětšit tloušťku ventilátoru nebude tak triviální, jak by se mohlo laicky zdát.

          1. Áno, HUB je naozaj ozrutný… ale niekde som čítal/videl info o tom, že nábežná aj výstupná hrana by mali byť rovnako dlhé (kvôli zníženiu tzv. stall efektu) , čo by viedlo pri narastajúcom uhle blízko HUBu a tým pádom zúženej šírke lopatky (v dôsledku maximálnej možnej hrúbky ventilátora) k zväčšeniu jalového priestoru=> zníženie tlaku + turbulencie => preto asi tá veľkosť a zníženie efektívneho priestoru lopatiek…
           Ale toto nie je priestor, ktorý by som mal tak moc preštudovaný alebo nejako výpočtovo overený 🙂

          2. K stall efektu je krátka stať aj v knižke „Fans“ T. Carolusa. Moderná, celkovo atraktívne spracovaná publikácia pre tých, ktorých neodradí naozaj odborné poňatie vecí. Určená je hlavne fyzikom/začínajúcim vývojárom, možno… populárny štýl v tematicky tejto kategórii literatúry príliš nevídať. Oproti mnohým iným materiálom je tu kladený aj väčší dôraz na psychoakustickým optimalizácie. No, ak by si chcel na dlhé zimné večery, môžem ju vytiahnuť spod vankúša a požičať. 🙂

          3. –„…ak by si chcel na dlhé zimné večery…“
           Mám ženu a malé deti…chcem sa spýtať, že čo sú to tie dlhé zimné večery… už si akosi nespomínam 🙂
           V každom prípade, kniha má niekde uvedené aj DOI, tak nič vyťahovať nemusíš 😛

          4. –„…K stall efektu je krátka stať aj v knižke „Fans“ T. Carolusa…“
           No kokso … tak toto by na večerné čítanie nebolo asi ani pre absolventa matfyzu … na hento potrebuješ čerstvú hlavu… okrem iných, je tam hodne diferenciálnych rovníc (čo sa dalo očakávať … fyzika…som posledný fyz. predmet mal v 99., síce za „A“, ale minulé tisícročie 🙂 )

          5. Jasné, to s tým večerným čítaním bola nadsázka, sranda. Isteže, je to skôr učebnica pre pokročilých a matematické veci ako i veľa ďalšieho, samozrejme, prevyšujú aj moje možnosti. To sa nejdem tváriť, že mám v malíčku, vôbec (pamätám si, že svojho času mi dala zabrať aj práca s „primitívnou“ Bernouilliho rovnicou :)). Ale furt sa v tom dá nájsť veľa užitočného a inšpiratívneho, čo sa dá aspoň čiastočne uchopiť a popularizovať, aj keď len na tej teoretickej úrovni, no. Potom sú aj náročnejšie publikácie, za ktorými stojí RH Aungier, Turbine Aerodynamics.

 4. Arctic P14, tak isto P12 a P12 A-RGB sú perfektné, povedal by som až bezkonkurenčné ventilátory, po stránke ich prejavu / výkonu a ceny. Problém je v tom, že QC je non-existentná, variabilita výroby obrovská. Rozdiely v hĺbke usadenia rotoru, radiálna vôľa, vyosenie rotoru voči oske, samotná kvalita odliatia rotoru, zvukové frekvencie ktoré vydávajú, líši sa to všetko kus od kusu. Mám ich nasadené na stovky, možno už aj na štvorciferné čísla.

  1. Ten koment nižšie som mal dať odpovedať, no nevadí…hádam je to jasné 😛
   Inak, ako sa majú liptovské medvede, či do Palúdzky nechodia? 🙂
   (predpokladám, že sa jedná o ACW,…možno sa mýlim … v tom prípade ignorujte 🙂 )

   1. Ak chceš, tak daj ten komentár ešte raz, s „odpovedať“ na Mateja. Pôvodný komentár a aj toto vlákno potom vymažem. 🙂

  2. Rukama mi prošly zatím jednotky kusů a zvlášť detailně jsem je nezkoumal, ale nemyslím si, že situace je tak dramatická. Výrazných vnějších rozdílů, jaké popisuješ, bych si asi všiml.

   1. Hele, môže byť. Osobne si Matejove tvrdenia spochybňovať fakt nedovolím. Keď píše o vyšších stovkách kusov, ktoré nainštaloval, tak pravdepodobne nekecá a naozaj mu prichádzajú nové a nové kusy Arctic P14 do počítačových zostáv, ktoré ACW robí, na pravidelnej báze.

    1. Jen si říkám, že kdyby takové odchylky byly patrné opravdu kus od kusu, asi bych měl možnost si toho všimnout i já. Pokud je člověk denně montuje vedle sebe na radiátory a čela skříní, bude mít určitě lepší obrázek.

     1. Jasné, tiež som neodmeral žiadne rozdiely (a teraz špeciálne so záberom na výšku odsadenia rotora), ale furt je to 7 (našich) vs. možno 700 kusov (ACW)… 🙂

      1. Na jednej strane, my, bežní spotrebitelia, asi prídeme do styku s ventilátormi z jednej šarže a jednej revízie… tam hádam až také rozdiely nebudú…u Mateja to bude iné.
       Na druhej strane, ľudia radi generalizujú a zveličujú (vrátane mňa). Stačí na to, aby sa problémy nakopili do krátkeho časového okna, čo môže, ale aj nemusí byť Matejov prípad. 😛

       1. Asi ide aj o to, o akých odchýlkach sa bavíme. Či je to +/- 1 mm, v tej výške, napríklad, alebo iba +/- 0,1 mm, ktoré sa už dajú prehliadnuť. A ani pokiaľ v tomto axiálnom smere nejaký rozdiel je, automaticky to ešte neimplikuje rozdiel v merateľných vlastnostiach. Môže, ale takisto nemusí. Horšia je tá krivá oska (výška odsadenia rotora môže byť prirodzene stanovené aj ňou) alebo rozdiel v presnosti ložísk.

  3. O, povedzme horšej konzistencií vlastností lacných ventilátorov, vieme už z testov 15 kusov Stratus 120 PWM a je asi pomerne nepravdepodobné, že u iných modelov z porovnateľnej cenovej relácie by to mohlo byť iné. Pozoruhodné však je, že medzi tými najhorším (najviac vibrujúcim) a najlepším kusom toho Stratusa nebol prakticky žiadny rozdiel v tvare spektrografu a ani hlučnosť na špičkách sa príliš nelíšila. Toto sa samozrejme nedá generalizovať a je tu prirodzene aj závislosť na tom, v akom prostredí sa hlučnosť meria. Teraz narážam na to, či je ventilátor od zvyšku prostredia izolovaný alebo je nainštalovaný napríklad na skrinke. Vtedy je samozrejme vplyvom prenotu vibrácií napríklad na skrinku oveľa väčšia pravdepodobnosť hlučnosti vplyvom rozvibrovaním telesa, s ktorým je ventilátor v kontakte. Záleží aj na tom, čo za tými vibráciami stojí. Či sú kvôli nepresnému centrovaniu, krivej ose, nepresným ložiskám alebo pre nepresný rotor a tých príčin je celý rad. Obvykle to bude samozrejme kombinácia všetkého možného, keďže výrobné tolerancie budú vysoké pre všetky súčasti. Inak, ako písal Bufo, by sa výrobné náklady predražili aj na úrovni prísnejších kontrol a už by Arctic P14 nebol „ten“ ventilátor s bezkonkurenčným pomerom cena/výkon. 🙂

   V prípade P14 sa zdala byť opakovateľnosť výsledkov naprieč jednotlivými vzorkami o dosť lepšia. Je pravda, že vychádza z menšieho počtu kusov (5-pack + 2 sólo ventilátory z dvoch rôznych zdrojov) a pri tom 5-balení je, navyše „riziko“, že sú to kusy vyrobené tesne za sebou, ale…

   Nejaké zhodujúce sa výpovede ľudí, ktorí pracujú vo výrobe v súvisiacich odvetviach:
   – v rámci vsetrekolisovej výroby je dosť rozdiel medzi skoršou výrobou (počas ktorej sa ešte nedosahuje optimálnej prevázdkovej teploty) a neskoršou, keď sa už teplota formy v čase príliš nemení. Aj v rámci jednej zmeny býva tak veľký kvalitatívny rozptyl vlastnosti výrobkov a teraz je už len otázka, čo sa v rámci QC ešte posunie do predaja a čo už nie.
   – zmes, ktorá sa vstrekuje, môže mať (a máva) tiež rôznu konzistenciu podľa najrôznejších okolností. Stačí, že sa zmení jedna z mnohých zložiek, a štruktúra materiálu či je ho pevnosť môžu byť už iné ako u predošlej šarže
   – aj k ložiskám od rovnakého výrobcu môžu ventilátorové firmy v rámci výberu/použitia pristupovať inak. Sú nejaké tolerancie, s ktorými sa tie ložiská predávajú tie (tolerancie) sa potom zvyknú zužovať s ohľadom na konkrétnu aplikáciu. To, čo je ešte „ok“ pre Arctic, už nemusí byť pre Nidec Servo alebo opačne. Poradie značiek je tu zvolené čisto náhodne. 🙂

 5. –„… QC je non-existentná…“
  No, nejaká tam bude, ale QC si vyžaduje hlavne mzdovú réžiu, ktorá by sa musela rozrátať do ceny.

  Noctua, každý ventilátor testuje 2x (aspoň to tvrdí) => vyššia réžia => vyššia cena
  „Each Noctua fan is double checked for flawless operation by our quality control team before it leaves the factory and I’m confident that you will be able to sense some of the research, attention and care we’ve put into making this product.“
  Roland Mossig, Noctua CEO

  Zákazník má na výber … a to je dobré.

  1. „Noctua, každý ventilátor testuje 2x (aspoň to tvrdí)…“

   Niečo na tom asi bude. Keby aj testovanie každého ventilátor neprebiehalo dvakrát, tak nižšie výrobné tolerancie tu určite budú. To viem z meraní NF-A12x25, ktorých som mal v priebehu času na benchtuneli niekoľko a výsledky vždy veľmi presne škálovali. Hĺbkovú verejnú analýzu k ventilátorom Noctua spravíme pre NF-A14x25, kde sa pôjde podľa šablóny, ktorá bola pre Stratus 120 PWM, a možno vymyslíme ešte „niečo extra“. Uvidíme, ako to bude vychádzať… možno bude mať zmysel zaostriť aj na tónové špičky. Uvidíme… No, snáď nám Roland do SK diskusií nechodí a nepríkáže od zajtra niekomu hľadať „zlaté“ kusy, haha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *