Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Parametre a detaily

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Základné parametre


Detaily

Čierne balenie notebooku nesie rovnaký znak ako jeho zadná strana a síce diagonálnu linku od ľavého horného rohu do pravého dolného. Do rúk sa nám dostala testovacia vzorka, ktorá nie je určená do predaja, takže ani balenie nie je kompletné. Dá sa však očakávať, že v balení nájdete dokumentáciu a nejaké drobnosti, ako to už býva zvykom.

   

V balení nášho testovacieho kusu bola len nabíjačka a notebook.

ROG Zephyrus M15 predstavuje strednú voľbu v rade Zephyrus. Vyššie je umiestnený S15/S17 a samozrejme Duo 15, nižšie pre zmenu G14/15 s Renoir, ktorý sme už tiež vyskúšali. Napriek tomu, že nejde o najvyšší model, aj M15 ponúka veľmi solídnu výbavu. Testovaný kús má 6-jadrový i7-10750H, no môžete siahnuť aj po 8-jadrovom i7-10875H. Vrcholom ponuky grafík je vynovená RTX 2070 Super Max-Q v 90 W s 1360 MHz boostom, nižšie modely ponúknu aj RTX 2060 a GTX 1660 Ti. Podobne ako Duo 15, aj tu je 32 GB RAM a 1 TB SSD s možnosťou rozšírenia o druhé SSD. Ide o veľmi solídnu výbavu na hranie, hlavne vďaka 2070 Super. RTX 2080 v M15 nenájdete, rovnako ani Core i9. Tie sú vyhradené pre vyššie modely.

   

Prvý pohľad na M15 po vybalení nám prezrádza, že na pomery Zephyrus ide až o prekvapivo nenápadný notebook v matnom čiernom vyhotovení, ktorý nijako výrazne nekričí hernou tématikou. To je veľká zmena oproti predchodcom. Dalo by sa povedať, že pôsobí až fádne, čo však môže byť výhodou, ak hľadáte „stealth“ herný notebook, ktorý budete môcť zobrať aj na pracovné stretnutia. Najväčšie prekvapenie šok však zažijete, keď M15 chytíte do rúk. Je totiž mimoriadne ľahký. Už Duo 15 som chválil za kompaktné rozmery a hmotnosť 2,5 kg, no M15 bez druhého displeja a komplikovanej konštrukcie váži len tesne nad 2 kg. To je naozaj skvelá hodnota na takto nabitý notebook. Napriek nízkej hmotnosti je notebook veľmi pevný. Výrobca tieto dve protichodné vlastnosti dosiahol použitím šasi zo zliatinou horčíka.

   

Zadná strana testovaného kusu vo farbe Vzorovaná čierna/Prism Black ponúka netradičný multichromatický efekt, ktorý pod lomom svetla ponúka zaujímavú hru farieb. Môžete siahnuť ale aj po čisto čiernej verzii Kartáčová čierna/Brushed Black, ktorá je bez tohto efektu, no za to o 1 mm tenšia. Vyhotoveniu nemám čo vytknúť, notebook je pevný ako skala. Kedže tú úplne chýba Active Aerodynamic System, nie sú tu žiadne ďalšie pánty, ako býva pri Zephyrusoch zvykom, nemá šasi žiadnu labilnú časť ani slabinu.

Veľkým prekvapením je zhodná portová výbava s vrcholovým Zephyrus Duo 15. Pre M15 je to veľký upgrade a robí to z neho skvelého kandidáta na multimediálne využitie. Osobne ma najviac teší prítomnosť Thunderbolt 3, ktorý v minulej generácii všeobecne u Zephyrusov chýbal a ja som to veľmi kritizoval. Som rád, že sa výrobca poučil a novinkám už tento univerzálny port nadelil. TB3 používam už od roku 2015 a nechcel by som notebook, ktorý ho nemá. Späť ale k M15.

Na pravom boku je už spomínaný Thunderbolt 3, ktorý podporuje DisplayPort 1.4 aj nabíjanie cez Power Delivery 3.0. Spoločnosť mu robí dvojica 5-gigabitových 3.2 Gen 1 USB-A. Ľavý bok má dva audio konektory, jeden 10-gigabitový 3.2 Gen 2 USB-A, konektor RJ-45 pre gigabitový eternet a HDMI 2.0b s podporou 4K pri 60 Hz. Je tu tiež konektor pre napájanie. Naozaj skvelá výbava, ktorú často neponúkajú ani vlajkové lode. Chýba tu azda len čítačka SD kariet, ktorá však v herných notebookoch vôbec nebýva zvykom.

Na rozdiel od Zephyrus Duo 15, zadná strana je úplne prázda a žiadne porty tu nenájdete.

Spoločná je ale trojica indikátorov, ktoré je vidieť keď je notebook zavretý aj otvorený.

Chválim zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja a to dokonca jednou rukou. Toto mi na Zephyrus G14 chýbalo a notebook sa tak ťažko otváral.

   

Pohľad zhora nám opäť ukazuje netradičné spracovanie veka displeja ako aj bohaté vetranie spodnej časti. Na odobratie spodného krytu treba odstrániť pomerne veľa skrutiek, no všetky sú krížové, takže to je pomerne jednoduché. Čo je zaujímavé, je že pravá dolná skrutka je upevnená v kryte napevno a pri jej odskrutkovávaní sa vám nadvihne aj kryt, čím sa vyhnete komplikovanému páčeniu, ktoré býva zvykom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete typickú červenú základnú dosku a jednoduché, ale logické rozmiestnenie komponentov.

Testovaná konfigurácia ponúka druhú najvyššiu možnú výbavu Zephyrusu M15 a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 2933 MHz, kde 16 GB je na doske a 16 GB vo formáte SO-DIMM. Druhých 16 GB sa dá vymeniť za 32 GB a teda rozšíriť kapacitu na konečných 48 GB, čo potvrdzujú špecifikácie na stránke výrobcu. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorého úložiska.

Najdôležitejším komponentom herného notebooku je samozrejme grafická karta. M15 preto dostal RTX 2070 Super vo vyhotovení Max-Q s 90 W a 1360 MHz v Booste. Zaujímavé bude porovnanie s inými RTX 2070, ktoré sme mali v testoch. Vyššia konfigurácia ponúke 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý bude mať vyššie takty, no dá sa očakávať aj vyššia záťaž na chladenie. V oblasti grafiky sú na výber už len slabšie konfigurácie s RTX 2060 a GTX 1660 Ti.

Hoci tu nenájdeme typické chladenie AAS ako vo väčšine Zephyrusov, nedá sa odoprieť, že M15 na chladenie rozhodne nezabudol. Systém chladenia je symetrický s nasávaním vzduchu po stranách a výfukom vzadu. Nechýba ani niekoľko heatpipe, ktoré odvádzajú teplo z die procesora a grafiky, ale aj VRM či pamätí. Podobne ako Zephyrus Duo 15, aj M15 sa môže pochváliť použitím tekutého kovu Thermal Grizzly, ktorý znižuje teploty a tým zvyšuje výkon údajne až o 10 percent, čo je uveriteľné. Spomente na násu rozborku a výmenu TIM (obyčajnú pastu za tekutý kov) vo výkonnom notebooku. Aplikácia je tu samozrejme automatizovaná s presným dávkovaním, aby sa použilo správne množstvo tekutého kovu a časom tak nevytiekol mimo dotykových plôch chladiča a die.

Pri otváraní displeja môžete vidieť, ako sa hýbe kĺb displeja, no zvyšok notebooku zostáva bez zmeny. To je najväčší rozdiel oproti pôvodnému Zephyrusu či novému Duo 15. Tie majú ešte o dva kĺby naviac a buď sa dvíha telo od podložky alebo vyklápa druhý displej.

Jednou z ďalších typických poznávacích znamení Zephyrusov je klávesnica natlačená na spodnú hranu notebooku, nakoľko horná časť základne sa používa na chladenie. M15 je v tomto opäť odlišný, nakoľko ponúka klasické rozloženie klávesnice a touchpadu, na aké sme pri notebookoch zvyknutí. Z praktického hľadiska je to samozrejme lepšie, najmä ak často používate notebook na nohách. Na toto použitie sa klávesnica v spodnej polovici veľmi nehodí. Rozloženie klávesov je prakticky zhodné s Duo 15, pribudol však rad na pravom kraji a nad funkčnými klávesami. Rozdiel je aj v podsvietení, ktoré je tu rovnomerné a presne také, aké by ste očakávali. Duo 15 trpel nerovnomerným podsvietením, hlavne väčších tlačidiel.

Touchpad ponúka pomerne bežné rozmery a hľadký sklenený povrch. Integruje pravé a ľavé tlačidlo myši a ponúka aj gestá. Vďaka väčším rozmerom sa používa lepšie ako kompaktná verzia na Duo 15.

Notebook nemá prednú kameru, podobne ako Zephyrus G14 a Duo 15. To môže v dnešnej dobe home office predstavovať istý problém. Takisto pokiaľ by ste chceli streamovať hry a byť videný na videu. Na rozdiel od Duo 15 kamera nie je ani v balení a budete si ju musieť dokúpiť, ak máte pre ňu využitie. Logicky tu nenájdeme ani rozpoznanie tváre, no nepoteší absencia čítačky odtlačkov, ktorá v G14 bola.

Kompaktné rozmery často znamenajú malú batériu, no M15 má 76 Wh batériu, čo je vôbec nie je zlá hodnota. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabitie trvá dve hodiny, po hodine ste na 79 %, čo je úplne zhodné s rýchlosťou nabíjania Duo 15. Podobne ako topmodel, aj M15 ponúka nabíjanie cez port Thunderbolt 3 USB-C. Aj tu však platí, že ide maximálne o 65 W a nemôžete preto počítať s plným výkonom. Nabíjačka USB-C na rozdiel od Duo 15 nie je súčasťou balenia.

Podobne ako Duo 15 aj M15 sme dostali so 4K displejom, čo zvyčajne znamená slabšiu výdrž batérie. Rozdielom je, že M15 nemá G-Sync, ktorý v top modeli nechýbal. Logicky teda M15 ponúka Nvidia Optimus, teda prepínanie medzi dGPU a iGPU,  čo znamená šetrenie batérie. Duo 15 prekvapil pomerne dobrou, vyše trojhodinovou výdržou, hlavne keď berieme do úvahy, že má dva displeje a výkonnejší procesor. M15 so skromnejšou výbavou, ale aj menšou batériou však v našom náročnom YouTube teste dosiahla excelentný výsledok na herný notebook. Na jedno nabitie notebook vydržal bez pár minút takmer 5 hodín, čo znamená umiestnenie v Top 3 medzi hernými notebookmi. Naozaj skvelý výsledok, hlavne na konfiguráciu 4K. Pri nižšom jase a kancelárskej práci by malo byť reálne dosiahnuť 6 – 7 hodín, čo je naozaj úctyhodné na herný notebook. Samozrejme G14 s Renoir je v tejto oblasti úplná špička, no aj M15 patrí medzi vysoký nadpriemer.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *