Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Režimy výkonu

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v ROG Armoury Crate možnosť vybrať si z režimov výkonu Silent, Performance a Turbo.

Všetky testy boli robené v Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Niektoré výsledky určite nebudete čakať. Opäť porovnávame tie isté parametre, tentokrát však v 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora hneď ukazujú zaujímavý vývoj. Silent sa pohybuje okolo 3,5 GHz s prepadmi na 2,4 GHz. Performance je na tom výrazne lepšie. Ten dosahuje takmer 4,4 GHz a klesá na cca 3,6 GHz. Turbo sa nachádza niekde medzi s rovnakým maximom ako Performance ale o niečo nižšími taktami pri poklese a to na cca 3,2 GHz.

Spotreba viacmenej zodpovedá taktom a teda Performance a Turbo sa hýbu od 15– 40 W a Silent berie len okolo 10 W.

Silent má vďaka nižším taktom aj nižšie teploty, no rozdiel nie je veľmi veľký, maximálne asi 10 stupňov. Najvyššie teploty má Performance, nie Turbo, ako by sa mohlo zdať. Dôvodom je podobná spotreba, no tichší chod ventilátorov pri Performance než pri Turbo.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Pri taktoch je opäť vidieť rozdiel medzi režimami. Prekvapivo Silent a Performance majú veľmi podobné takty GPU so stabilnou hodnotou okolo 1400 MHz, čo by sedelo so špecifikáciou. V Turbo sú takty ešte vyššie a to nad 1600 MHz.

Spotreba zodpovedá taktom a teda v režime Turbo je najvyššia, asi 100 – 120W. S nastavením na Performance alebo Silent viac menej zhodná, teda okolo 80 W.

Žiadne prekvapenie nevidíme pri zahrievaní, všetky tri režimy sú veľmi blízko seba len s minimálnymi rozdielmi v jednotkách stopňov Celzia.

Zephyrus Duo 15 ponúkal až 15 % rozdiely medzi režimami. M15 má 11 % medzi Silent a Performance a 7 % medzi Performance a Turbo. Rozdiely sú tak menej viditeľné, no stále dobre merateľné. Menšie výkyvy už bolo vidieť pri priebehových grafoch, takže reálne výsledky skóre 3DMark nie sú veľkým prekvapením. Stále je však zaujímavé vidieť takmer 20 % rozdiel medzi Silent a Turbo.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *