Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína niekde okolo 4300 MHz a klesá smerom k 3700 MHz, čo je očakávané vzhľadom na teploty a spotrebu. Pri CUDA môžete vidieť rýchlejší pokles taktov prepad až na zhodných 3700 MHz, no potom návrat na 4,3 GHz. V režime OptiX je fluktuácia taktov minimálna a stále sa pohybuje okolo 4300 MHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU a CUDA režim naplno využívajú aj procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 100 W. Pri CPU vidíme pokles na 80 W, čo sa odrazilo aj na taktoch, ako sme videli vyššie. V režime OptiX nie je spotreba taká vysoká hýbe sa okolo 60 – 70 W.

Teploty procesora kopírujú graf spotreby a v prvej časti režimy CPU a CUDA rýchlo vystúpajú na cca 95 stupňov. Po poklese taktov a spotrebe v CPU režime klesne aj teplota a to cca o 15 stupňov na 80 °C. OptiX ukazuje opäť výrazne lepší výsledok s teplotami okolo 70 až maximálne 80 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX pevne drží 1900 MHz, zatiaľ čo v Cuda je vidieť zmeny v taktoch až na 1,7 GHz. CPU režim je samozrejme na minime, kedže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA má vyššiu spotrebu, okolo 90 W, zatiaľ čo OptiX berie „len“ 80 W a CPU prakticky nič.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľný opäť efekt ovplyvňovania druhého komponentu jednotným chladením. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 75 stupňom. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne nad 60 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, kedže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Časy renderu pri použití OptiX a CUDA sú zhodné s hodnotami nameranými pri Zephyrus Duo 15. CPU však trvá dlhšie, nakoľko ide len o 6 jadro. Zväčšili sa tak rozdiely medzi graficky akcelerovanými rendermi od čisto režimu CPU, ktorý je rádovo pomalší. Oproti OptiX až 6,8× a oproti CUDA 4,7×.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *