Asus ROG Zephyrus G14 – maximálny výkon, minimálne rozmery

Parametre a detaily

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Základné parametre


Detaily

Čierno-biela krabica ukrýva klasické balenie notebooku, nabíjačky a základnej dokumentácie. Vzhľadom na to, že sa pozeráte na pomerne budgetovo orientovaný model, nenájdete tu myšku či iné príslušenstvo ako pri najvyšších modeloch.

   

ROG Zephyrus G14 je unikátny notebook, ktorý momentálne na trhu nemá konkurenciu. Nikto nerobí 14″ výkonný notebook s 35 – 45 W procesorom. Sám som dlhé roky používal 14″ notebooky, ale vždy mali 15 W procesory, ktoré na moje náročné používania ledva stačili. Vždy som chcel viac a G14 práve toto prináša. S hmotnosťou 1664 gramov ide asi o najľahší herný notebook, aký som držal v rukách a to nehovorím o tom, že určite najvýkonnejší. Vďaka novému AMD Ryzen 9 4900HS prináša 8 jadier a 16 vlákien v úspornom 35 W balení v kombinácií s RTX 2060 Max-Q. Reálne tak G14 nemá konkurenciu a nemôžem ju s ničím porovnať. Nedávno sme tu mali viacero 14″ notebookov, ktoré vážili aj menej ako 1 kg, výkonom je však G14 na míle vzdialená, čo uvidíte v testoch.

   

Miernym prekvapením je pomerne fádny a nenápadný dizajn a šedé farebné prevedenie. Absencia šialenstva RGB či krikľavých farieb naznačuje, že G14 má aj biznisové ambície a pri použití menej nápadného pozadia na displeji sa nebudete musieť báť notebook vytiahnuť na porade či na stretnutí s klientom. Priznám sa, že som sa stretol s tým, že chlapík vytiahol 17″ Alienware na porade a bolo to dosť čudné. S G14 sa rozhodne nestrápnite. Minimálne teda s verziou, ktorú máme my. Existuje ešte aj model, kde zadná strana má podsvietené bodky, ktoré na veku vidíte a môžu zobrazovať nejaký vzor či dokonca animáciu. Toto však považujem za čisto módny výstrelok a s vyššou hmotnosťou a hrúbkou notebooku to neprináša rozhodne nič užitočné. Ibaže by ste chceli lákať pozornosť, čo je však opäť prípad ala spomínaný Alienware.

   

G14 pôsobí veľmi pevným a prémiovým dojom. Displej sa prehýba len minimálne a základňa je pevná ako kameň. Nie je problém ho chytiť jednou rukou za roh základne, keď je otvorený. Nič nevŕzga ani sa neprehýba. Veko displeja je dosť náchylné na odtlačky, ktoré sa potom ťažko čistia. Základňa je zo zliatiny horčíka a hliníka a podľa výrobcu je odolná voči odtlačkom, čo môžem potvrdiť. Neviem, čo za povrchovú úpravu Asus použil, ale po dotyku prstom odtlačok hneď zmizne. Samozrejme po nejakom čase treba základňu trochu utrieť, ale špiní sa výrazne menej ako veko displeja. Notebook je ponúkaný aj v bielo-striebornej kombinácii.

Na 14″ notebook tu nájdete aj prekvapivo dobrú konektivitu. Na ľavom boku sa nachádza konektor nabíjania, HDMI 2.0b s podporou 4K 60 Hz, USB-C s 10 Gb/s rýchlosťou a DisplayPort 1.4 aj Power Delivery. To znamená, že notebook môžete nabíjať cez USB-C maximálne 65 W a nemusíte použiť okrúhly konektor. Problém je, že pri plnom zaťažení sa bude notebook vybíjať, lebo spotrebováva viac energie ako poskytuje nabíjanie. Ide teda o riešenie na cesty, nie na herné využitie. Na porovnanie nabíjaní sa pozrieme neskôr.

Pravý bok má ďalšií 10 Gb konektor USB-C, tentokrát však už bez video výstupu a nabíjania, ďalej dvojicu klasických portov USB typu A s rýchlosťou 5 Gb/s a Kensington lock.

   

Predná strana je úplne hladká a rozdiel v sklone veka a základne je minimálny. Veko displeja sa tak ťažko nahmatáva a je pomerne problematické ho otvoriť. To je azda prvá vec, čo som si na notebooku všimol a ide o prvé negatívum. Najlepšie je zatlačiť palcom o veko a ťahať ho nahor. Potom dokážete veko otvoriť aj jednou rukou. Kĺby teda nie sú problém, tým je len absencia nejakého výrezu alebo výstupku pre jednoduchšie nahmatanie. Vzadu môžete vidieť otvory na ventiláciu a nápis Zephyrus. Zadná strana vyzerá veľmi elegantne a pripomína prvky zo športových áut.

   

Pri opäťovnom pohľade na veko vidíte 6536 malých otvorov vytvorených s CNC pre AniMe Matrix displej s 1215 miniLED. Ako už bolo spomenuté, tento kus podsvietením vybavený nie je. Spodná časť má 14 krížových skrutiek, ktoré sa dajú odskrutkovať pomerne ľahko, čím sa dostanete ku komponentom. Otvorenie notebooku patrilo k jedným z najľahších, s akým som sa stretol. Za to dávam palec hore.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom, kde ihneď zaujme červená základná doska. Ďalšej si všimnite prepracované chladenie, veľkú batériu aj dve prekryté časti, kde je RAM aj SSD.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu G14 a teda procesor Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami, 16 GB RAM, RTX 2060 Max-Q a 1 TB SSD. Existujú aj ďalšie konfigurácie, napríklad s procesormi Ryzen 7 4800HS či 5 4600HS a takisto na výber je aj z viacerých grafík – GTX 1650, GTX 1650 Ti a GTX 1660 Ti.

   

Zephyrus G14 ponúka možnosť vylepšenia troch komponentov. Prvým je RAM, ktorá sa skrýva pod veľkou čiernou izoláciou. Ako je však na obrázku vidieť, ide len o jeden slot SO-DIMM, ktorý je obsadený 8 GB modulom. Druhých 8 GB je na doske a nedá sa vylepšiť. Reálne tak môžete zvýšiť pämať na 24 GB pridaním 16 GB modulu a čisto teoreticky na 40 GB, ak by ste použili 32 GB modul SO-DIMM. Na stránke výrobcu je však písané, že notebook podporuje do 32 GB, čo by však znamenalo kombináciu 8 + 24, pričom neviem o existencii 24 GB modulov.

Ďalšou vymeniteľnou časťou je SSD a karta WiFi. Obe sa ukrývajú pod ďalšou čiernou izoláciou. SSD má dokonca kovový heatsink, čo sa len tak v notebookoch nevidí. Spod SSD vykukuje kartu WiFi, ktorou je nová Intel AX200 s podporou WiFi 6. Výrobcu za použitie novej WiFi rozhodne chválim. O výhodách WiFi 6 si môžete prečítať v našich testoch WiFi 6 a systémov Mesh od Asus.

Chladenie je napriek malým rozmerom notebooku veľmi prepracované. Grafika aj procesor maju po tri heatpipe plus aj VRM majú vlastnú. Teplo sa odvádza k dvojici ventilátorov, ktoré májú otvory po oboch bokoch ale aj v zadnej časti. Notebook ponúka niekoľko režimov chladenia, na ktoré sa pozrieme neskôr.

Trochu komplikovanejšie otváranie veka som už spomínal. Keď sa vám ho však podarí dobre uchopiť, otvoríte ho aj jednou rukou. Pánty sú navyše navrhnuté tak, aby mierne nadvihli základňu, ktorá tak má viac miesta pre chladenie a takisto klávesnica sa dostane do ergonomickejšej pozície.

Klávesnica má pomerne dobrý layout. Páči sa mi veľký space, plnohodnotné šípky či horný rad s ovládaním hlasitosti, mikrofónu a tlačidlo ROG. Klávesy majú dobrú odozvu aj ich veľkosť je tak akurát. Na numerickú klávesnicu pochopiteľne v 14″ tele nezostalo miesto. Rad funkčných tlačidiel je tiež plný skratiek a multimediálnych klávesov. Azda jediná vec čo môžem vytknúť je malý jednoriadkový pravý Enter. Osobne preferujem veľký dvojriadkový. Hráčom možno bude chýbať na klávesnici podsvietenie RGB. Nachádza sa tu totiž len biele. V noci je však veľmi dobre čitateľné.

Príjemným prekvapením je aj touchpad, na ktorý sa pri herných notebookoch často zabúda. Vzhľadom na to, že G14 je aj pracovne orientovaná, dobrý touchpad pokladám za nevyhnutnosť. V tejto oblasti notebook nesklame. Povrch je príjemný, trackovanie funguje dobre a aj gestá idú ako by sa očakávalo. Stlačiť sa dá hocikde, no najlepšie sa stláča samozrejme v spodnej časti. Pravé tlačidlo funguje len v pravom dolnom rohu. Alternatívne môžete používať len dotyk bez stlačenia, aj to funguje dobre – jeden dotyk ľavé tlačidlo, dotyk dvomi prstami je pravé tlačidlo myši.

Notebook nemá prednú kameru, čo je v momentálnej situácii pracovania z domu dosť nevýhoda. Biznisové zameranie je však zachránené vďaka čítačke odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza v tlačidle napájania. Myslím, že by ju však mal výrobca viac propagovať, nakoľko ja som ju najprv prehliadol. Zvyčajne totiž čítačky bývajú niekde pod klávesnicou či v touchpade a tu nie je žiaden piktogram. Reálne sa tak môže stať, že budete notebook používať bez čítačky, pretože ani nebudete vedieť, že ju notebook má, ako sa to stalo mne. Zaujímavosťou čítačky je tiež funkcia automatického odomknutia pri zapnutí notebooku. Tlačidlo SSO – single sign on umoňuje dočasné uloženie odtlačku do cache a následné automatické odomknutie loginu vo Windowse. V praxi to znamená, že pri vypnutom notebooku stačí raz stlačiť tlačidlo a notebook sa nielen spustí ale aj prihlási.

V notebooku nájdeme 76 Wh batériu, čo je úctyhodná veľkosť na 14″ notebook. Na nabíjanie slúži 180 W nabíjačka s okrúhlym adaptérom, ktorý sa pripája k ľavému boku. Umiestnenie chválim, nakoľko niektoré herné notebooky mávaju konektor na pravom boku, kde potom kábel zavadzia pri pohyboch myši. Nabitie trvá takmer dve a pol hodiny. Za hodinu sa ale dostanete už na 74 %, posledné percentá ale idú veľmi pomaly. Na nabíjanie môžete použiť aj USB-C, no musíte rátať s tým, že pri plnej záťaži sa môže notebook vybíjať aj keď ho práve nabíjate.

Výdrž batérie pri hených notebookoch býva mizerná. Či už je to kvôli výkonnému hardvéru, displeju s vysokým rozlíšením alebo G-Sync, kedy sa neprepína medzi integrovanou a dedikovanou grafikou. V našom YouTube teste som otestoval výdrž pri použití dedikovanej aj integrovanej grafiky, hlavne teda zo zaujímavosti. Pri manuálnom nastavení na Nvidiu vydžal 2 hodiny a 35 minút. To je pomerne bežná hodnota pri herných notebookoch, zvyčajne sa pohybujú okolo 2 –3 hodín. Aká je však reálna výdrž v bežnom režime s prepnutím na integrovanú grafiku? 6 hodín a 12 minút. Neskutočná hodnota na herný notebook, žiaden iný tak dlho nevydržal. G14 sa tak vyrovnáva tenkým a ľahkým ultrabookom, čo je priamo neuveriteľné.

Notebook ponúka obslužnú aplikáciu Armoury Crate, kde si môžete vybrať z niekoľkých režimov výkonu/chladenia. Môžete si tiež prispôsobiť chladenie podľa seba, zakázať tlačidlo Windows či vytvoriť vlastný profil.

Ďalej tu nájdete nastavenia podsvietenia RGB na príslušenstvo Aura, informáciu o vyťažení systému, vašu knižnicu hier. Prispôsobiť si môžete jednotlivé profily, či prečítať novinky zo sveta hier aj výrobkov Asus.

Na záver máte ešte možnosť skontrolovať aktualizácie či pripojiť telefón k notebooku a monitorovať údaje na ňom.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Niekto kto na to má a nachádza sa v priesečníku týchto troch skupín : hráč, imidž, vysoký výkon.

   Ak by som presedlával na NTB tak si viem kúpu tejto mašinky predstaviť.

   1. Hádam, že tá narážka bola skôr na ten nepomer výkonných komponentov k malej uhlopriečke displeja? Na všetky tie náročné veci, kde sa ten vysoký aplikačný výkon náramne hodí, je predsa len takéto vyhotovenie trochu neergonomické. A extra herné atribúty RTX 2060 Max-Q na QHD na takisto nemá…

    1. Volbu procesoru a kombinaci pamětí příliš nechápu. Být to 17″, úplné SODIMM a s certifikací RTX Studio, ale tohle je vážně zvláštní paskvil tak pro nějakého Alzáka.

     1. Mám info od výrobcu, že bude aj verzia s 32 GB RAM, teda aj pamäť na doske bude 16 GB a nie 8 ako v tomto prípade.

      1. To problém řeší jen částečně, myslím si, že kombinace LPDDR na desce s SODIMM mohou přinést problémy s kompatibilitou a stabilitou. Business class notebooku bych asi chtěl důvěřovat trochu více.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *