Asus ROG Zephyrus G14 – maximálny výkon, minimálne rozmery

Testy displeja

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 14″ displej IPS s rozlíšením WQHD v pomere strán 16:9 (2560 × 1440 px) a 60 Hz. Pochváliť sa môže aj 100 % pokyrtím sRGB či Validáciou Pantone. Tento panel je najvyšší v ponuke, no ja osobne by som ho do tohto notebooku nevolil. Siahol by som radšej po verzii Full HD so 120 Hz, ktorá sa viac hodí na herné zameranie.

Displej má pomerne malé rámčeky z troch strán a ako sme už spomenuli, neponúka prednú kameru. Rozlíšenie QHD na 14″ poskytuje vyššiu jemnosť ako Full HD, no nie je to prehnané ako pri 4K (UHD). Na prácu je QHD určite lepšie, zobrazíte viac obsahu, no pri hraní a RTX 2060 by sa fakt viac hodil Full HD 120 Hz model.

100 % pokrytie sRGB sa v testoch potvrdilo, k tomu sa pridáva ešte 78 % Adobe RGB a 82 % DCI-P3. Gama je však nejako mimo bežných kriviek a uniformita displeja ukazuje odchýlku v ľavej časti panela. Prekvapením je nízky jas len 184 nitov, čo je naozaj podpriemerná hodnota. Pri bližšom skúmaní som zistil, že za nízkym jasom je funkcia AMD Vari-Bright, ktorá znižuje maximálny jas pri používaní na batériu. Po opätovnom odmeraní jasu už bola hodnota 315 nitov, čo znie oveľa lepšie. Napriek tomu to je stále len priemer, nakoľko sme tu mali už aj 400 – 500 nitové displeje.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia ROG Game Visual, kde si môžete prepínať medzi viacerými režimami či upraviť parametre farieb podľa seba.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

    1. Niekto kto na to má a nachádza sa v priesečníku týchto troch skupín : hráč, imidž, vysoký výkon.

      Ak by som presedlával na NTB tak si viem kúpu tejto mašinky predstaviť.

      1. Hádam, že tá narážka bola skôr na ten nepomer výkonných komponentov k malej uhlopriečke displeja? Na všetky tie náročné veci, kde sa ten vysoký aplikačný výkon náramne hodí, je predsa len takéto vyhotovenie trochu neergonomické. A extra herné atribúty RTX 2060 Max-Q na QHD na takisto nemá…

        1. Volbu procesoru a kombinaci pamětí příliš nechápu. Být to 17″, úplné SODIMM a s certifikací RTX Studio, ale tohle je vážně zvláštní paskvil tak pro nějakého Alzáka.

          1. Mám info od výrobcu, že bude aj verzia s 32 GB RAM, teda aj pamäť na doske bude 16 GB a nie 8 ako v tomto prípade.

            1. To problém řeší jen částečně, myslím si, že kombinace LPDDR na desce s SODIMM mohou přinést problémy s kompatibilitou a stabilitou. Business class notebooku bych asi chtěl důvěřovat trochu více.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *