Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

S žravějšími procesory Comet Lake se do boxovaných chladičů Intelu vrací měděné jádro

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají).

Intel změny chladičů ve svých materiálech pro média nijak nezmiňoval (alespoň zatím). Ale v Asii se již uživatelé či recenzenti dostali k zamčeným procesorům ve standardním retailovém balení – přesněji šlo o 65W osmijádro Core i7-10700 – a našli v něm výrazně odlišný přibalený chladič. Můžete ho zde vidět na jejich fotkách, které byly zveřejněné na fóru Chiphell a webu NguyenCongPC.vn)

Hned od pohledu je vidět hlavní rozdíl: chladič je založen na klasickém designu s kulatým hliníkovým pasivem s radiálně do stran vycházejícími žebry, které profukuje ventilátor nahoře. Žebra jsou spirálovitě zatočená a rozvětvují se, design zdá se v tomto zůstal podobný (i když nevíme, zda úplně stejný, počet žeber vypadá aspoň nezměný). Ovšem nově má hliník černou povrchovou úpravu (anodizaci). Její efekt je asi hlavně vizuální, nečekáme, že by toto skrze vyzařování nějak pomohlo chlazení.

Nový box chladič Intelu pro 65W procesory Comet Lake (Zdroj: NguyenCongPC.vn)

Důležité ale je, že chladič má nově uprostřed válcové měděné jádro, jehož účelem je rychleji absorbovat teplo z procesoru. Pokud je plné (tedy měděný masiv), mělo by snad mít i určitou akumulační schopnost, tj. pokrýt chvilku zátěže, aby se nemusel ventilátor roztáčet tak agresivně. Nevíme, zda je jádro plné, teoreticky by mohlo jít i o vapor chamber jako u původní verze chladiče AMD Wraith Spire (novější ji už ale bohužel nemají). Pravděpodobnější je asi spíš plné měděné jádro.

Nový box chladič Intelu pro 65W procesory Comet Lake (Zdroj: NguyenCongPC.vn)

Boxované chladiče Intelu pro výkonnější procesory mívaly dřív měděné jádro. Týkalo se to třeba verzí tohoto chladiče pro Sandy Bridge a Haswell i některé předchozí CPU. Od Skylake před pěti lety ale Intel měď opustil a začal používat pasiv, který je celý z hliníkového monolitu (a jeho výška a tedy hmotnost není ani moc velká). Návrat k mědi by měl vylepšit výkon a chladič snad pod zátěží CPU nebude potřebovat tak vysoké otáčky. To ale samozřejmě v závislosti na příkonu. Pokud desky nechají kontinuálně běžet desetijádrová Core i9-10900F se spotřebou přes 200 W, tak toto skoro určitě k uchlazení stačit nebude.

Pro srovnání: box chladič pro Core i9-9900 (Zdroj: Dateks.lv)

Další designové drobnosti

Po kosmetické stránce je tu ještě jedna změna. Chladiče Intelu měly doteď u kabelu ventilátoru volné dráty, nyní ale bude kabel opletený. Toto asi i přidává určitou základní ochranu před mechanickým poškozením, pokud třeba někdo nešikovně nechá přívod příliš blízko ventilátoru. Uprostřed je na horní centrální plošce (nad motorem ventilátoru) nyní nálepka s velkým logem Intelu, kdežto dřív na ní byly natištěné údaje o napětí a proudu ventilátoru a typové označení chladiče. Toto je asi o preferencích (sytě modré logo by ale možná vypadalo líp…).

Návrat měděného jádra je pozitivní. Černá úprava vypadá na fotkách velmi pěkně a neurazí ani tehdy, pokud preferujete „přírodní vzhled“ (ostatně černé pasivy byly v PC už před 15–20 lety, kdy se ještě na prosklené bočnice a podobné věci vůbec nehrálo). I když pravda, po instalaci nebude vidět měděná část, která s černou zrovna pěkně sedí a je to zrovna asi nejhezčí část.

Co možná mohlo být ještě změněno, je otevřený design ventilátoru. Možná, že pokud by byl rotor v tunelu (tj. s rámečkem okolo) jako u Wraith Stealth a Spire od AMD, mohl by pracovat trochu efektivněji. Ale kdo ví, Intel může mít technické důvody pro toto řešení.

Chladič v balení Core i7-10700 (Zdroj: NguyenCongPC.vn)

Chladič jinak zachovává stejnou klasickou montáž přes push piny do otvorů v desce, která se nezměnila mezi LGA 1151 a LGA 1200. Tyto nové box aby proto měly normálně fungovat i s předchozími generacemi procesorů a desek (až po LGA 1156).

Aktualizováno (29. 5. 2020): lepší chladič jen pro Core i7 a i9

Web Tom’s Hardware dostal k těmto chladičům upřesňující informace přímo od Intelu. BOhužel to podle nich vypadá, že tento vylepšený typ budou mít jen dražší procesory od Core i7 výš. Tedy Core i7-10700 a Core i9-10900, případně jejich verze F bez GPU. Rovněž Xeony W-1250, W-1270 a W-1290 pro socket LGA 1200 budou  mít tento černý box chladič.

Nižší procesory jako Core i5-10400(F) mají zdá se stejný chladič jako dříve, tedy bez černé úpravy a také bez měděného jádra. Také horní část s ventilátorem je nezměněné (má čtyři plastové nosníky místo tří, neopletené vodiče). Viz fotografie na twitteru leakera Momomo_us.

Černý chladič s měděným jádrem má podle Intelu schopnost uchladit 80 W (což je TDP Xeonů W-1200), kdežto běžná celohliníková verze 65 W. Právě 80W Xeony údajně stály za přidáním měděného jádra.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SilentiumPC Fera 3 – Nový test starší klasiky

Chladič SilentiumPC Fera 3 není asi třeba dlouze představovat. Tento oblíbený chladič se často osazuje do počítačových sestav, kde se řeší výhodný poměr ceny a výkonu. Také představuje přímou konkurenci pro nedávno testovaný Freezer 34 od Arcticu. Tuto dvojici navíc plánuji brzy doplnit o test nedávno vydaného chladiče 212 Evo V2 od Cooler Masteru a přidám také Windale 4 od FSP. Máte se tedy stále na co těšit. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 – Nový test starší klasiky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyšla druhá revízia chladiča Cooler Master Hyper 212 Evo (v2)

Cooler Master oživuje svoju kedysi veľmi úspešnú značku Hyper 212. Čerstvý model Hyper 212 Evo v2 po mimoriadne dlhých deviatich rokoch nadväzuje na pôvodný chladič Hyper 212 Evo. Jeho prototyp bol vystavený už na CESe 2020, ale k poriadnym detailom sme sa dostali až teraz. A veruže rôznych úprav má dosť. Pozrite sa, s čím ide CM víriť vody s budgetovými chladičmi na procesor. Celý článok „Vyšla druhá revízia chladiča Cooler Master Hyper 212 Evo (v2)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Bezrámečkový ventilátor dle mého chladí konickým profilem proudění kaskádu. Akumulační schopnost a vliv na otáčky nebude to jádro se sotva dvěma centimetry tloušťky mít naprosto žádný, možná tak u Pentia, ke kterému klasicky přibalí Al monoblok. Jako vrhací zbraň pro řevnivce toužící Intelu tuhle bezkonkurenční nabídku k i7 oplatit, ale váhově poslouží lépe.

 2. hentakáto sr.ačka pre 10900? cha-chááááááá, to sí intel robí srandu 🙂 uchladí s ním 330W na sekundu a potom páápáááá boost!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *