Chladič Wraith Spire už u Ryzenů 3000 není tak dobrý jako dřív

Wraith Spire přidávaný k Ryzenům 3000 je jiný než dřív: menší účinnost, vyšší hlučnost

Jedna z výhod procesorů AMD Ryzen proti konkurenčním Intelům jsou přibalené chladiče, které mají lepší výkon/účinnost a jsou tak uspokojivějším řešením, pokud nekupujete chladič zvlášť. Jedním z relativně ceněných boxů byl model Wraith Spire, vyšší top-flow chladič pro až 95W procesory. Budete si na něj ale teď muset dát pozor, u Ryzenů 3000 mu totiž AMD změnilo konstrukci a bohužel už není tak kvalitní jako dřív.

Přibalené chladiče Ryzenů jsou lepší proti Intelům mimo jiné proto, že mají pasivní část z o dost většího množství hliníku, což platí i pro nižší Wraith Stealth (65W), ale zejména pro o značnou část pasivu vyšší Wraith Spire. To však nebyla jediná zbraň tohoto chladiče. Měl na boxové chlazení dobrý výkon hlavně proto, že uprostřed pasivu bylo měděné jádro. Respektive dokonce dutá vapor chamber, jak se dá ověřit, když nahoře sejmete ventilátor – na horní části jádra je vidět uzavírací trubička typická pro vapor chambery.

Toto jádro zřejmě významně zlepšovalo odvod tepla z CPU do hliníkových žeber profukovaných ventilátorem. Ovšem také chladič zdražovalo. Podle uživatelů byl proto Wraith Spire, který najdete v baleních procesorů Ryzen 3000, změněn a vapor chamber už v něm není. A ani plné měděné jádro. Pasiv si sice zachoval původní výšku, takže na první pohled nepoznáte rozdíl, ale když se podíváte na spodní stranu, je evidentní, že pasiv je už jen čistě hliníkový. Tyto změny se týkají procesorů Ryzen 5 3600X (verze 3600 má jen Wraith Stealth a vyšší modely zase heatpipový Wraith Prism) a Wraith Spire je také u APU Ryzenu 5 3400G).

Starý Wraith Spire vpravo, nový vlevo (Zdroj: Hoosier Hardware)

Rozdíl mezi novým a starým Wraith Spire můžete vidět třeba na tomto videu od youtubera Hoosier Hardware, jehož natáčeč si dal tu práci a obě verze otestoval na stejné desce se stejným procesorem, takže je i zdokumentováno, jak se odebrání vapor chamber projevilo na funkci chladiče. Test na videu je provedený s Ryzenem 5 3600X přetaktovaným na 4,0 GHz s napětím 1,3 V na desce Asus Prime X370-Pro (od ní se tedy bude odvíjet chování regulace u ventilátorů).

Při testu teploty po deseti minutách zátěže dosáhl měděný Wraith Spire 67 a čistý hliníkový Wraith Spire 64 stupňů Celsia, takže na první pohled by se zdálo, že nedošlo ke zhoršení. Ovšem je to proto, že kromě levnějšího celohliníkového pasivu má Wraith Spire u procesorů Ryzen 3000 také jiný ventilátor, který se na stejné desce točí na vyšší otáčky, což přebíjí horší odvod tepla pasivem.

Teploty obou Wraith Spire s autoregulací (Zdroj: Hoosier Hardware)

Hoosier Hardware proto vyzkoušel vyrovnat otáčky obou chladičů na 2000 RPM a přesně dle očekávání se situace obrátila. Nový Wraith Spire se zatíženým R5 3600X dosáhl teplotu 67 stupňů a starý Wraith Spire s vapor chamber 65 stupňů, což vypovídá o tom, že má pasiv vyšší chladící výkon při dané úrovni hlučnosti.

Teploty obou Wraith Spire se stejnými otáčkami ventilátoru. Zde už je vidět, že celohliníkový pasiv je méně účinný než starý s vapor chamber (Zdroj: Hoosier Hardware)

Pokud se nastaví plné otáčky, točí nový Wraith Spire až na nějakých 3000 RPM, zatímco starý jen asi na dva tisíce, na videu je i ilustrační nahrávka hluku, podle které mají asi plné otáčky celohliníkové verze už značný aerodynamický hluk navíc. To při hraní to možná nemusí být tak drastické, pokud se rozběhnou i systémové ventilátory a GPU, ale pro citlivé uši už to bude nepříjemnost. Ač je tedy nová verze méně účinná, díky značně vyššímu stropu otáček se nakonec na 1000 PWM vybičuje k vyššímu výkonu.

S maximálními otáčkami je nový Wraith Spire výkonnější za cenu vyšší hlučnosti (Zdroj: Hoosier Hardware)

Tento nový typ Wraith Spire by stále měl být díky hmotě pasivu o dost lepší než nízký Wraith Stealth, nemluvě o dost subtilních boxovaných chladičích Intelu. Užitečný tedy pořád může být (když stavíte více sestav a zbude vám, můžete ho třeba použít na nižší modely dodávané se Stealthem). Ale už nemůžete počítat s až tak dobrými provozními vlastnostmi (tichostí) jako u předchozí verze. Je na to tedy třeba myslet, pokud někde uvidíte chválu na tento chladič, která ještě patřila vůči jeho původní verzi přibalované k Ryzenům 1000 a 2000.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9. Celý článok „Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows. Celý článok „Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání

U procesorů Ryzen panuje dřív nevídaná situace, kdy vyšší modely většinou nelze přetaktovat ani na úroveň jejich maximálního jednovláknového turba. Je to proto, že automatické řízení taktů a napětí dokáže být v jednovláknovém turbu velmi agresivní a CPU tím vlastně vyčerpává většinu OC potenciálu. Ovšem nejen to. U Ryzenů 3000 s tím zdá se zmizela i možnost podvoltování pro snížení spotřeby. I to je u Zenu 2 téměř nemožné. Celý článok „Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Když už takhle zlevnili výrobu tak alespoň mohli Spire přibalit i k Ryzenu 5 3600, protože Wraith Stealth je na tento CPU na hraně použitelnosti (podobně jako u konkurence).

 2. Zajímavé by bylo srovnání při výkonnějším ventilátoru, teoreticky má heatpipe (vaporchamber) tím vyšší účinnost, čím větší je rozdíl teplot mezi horkou a studenou částí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *