Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC – mainstream na steroidoch

Základné parametre a detaily

Nvidia reaguje na vydanie nových AMD Radeon RX 5700 (XT) novými grafikami s prívlastkom Super. Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC je prvou kartou z nového radu, ktorá sa nám dostala do redakcie. Je naozaj „super“ alebo ide len o marketingový ťah a preznačenie už existujúcich modelov s miernymi zmenami? Podte sa pozrieť na porovnanie nielen s dopredávajúcou sa RTX 2060.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

V balení okrem samotnej karty nájdeme len návod a CD s ovládačmi.

   

Dizajn grafík Gigabyte Gaming a Windforce je v sérii RTX totožný a podobajú ako vajce vajcu. Rozoznať jednotlivé modely je pomerne zložité a upozorníme na rozdiely. V ostatných veciach sa žiaľ musíme opakovať. Do budúcna by sme vám radi priniesli test nejaké grafiky Aorus Xtreme od Gigabyte, ktoré majú diametrálne odlišný dizajn od modelov Gaming a Windforce.

   

Vzadu sa opäť nachádza čierny kovový backplate, ktorý dizajnom neohúri, no ochrannú funkciu si plní na jednotku.

   

Prvé rozdiely oproti nižším modelom môžete zbadať pri pohľade zboku. Chladič je hrubší a masívnejší. Taktiež vidíte silnejšie napájanie cez 6+8 pin. Klasická RTX 2060 vyžaduje len jeden 8-pin.

Vzadu nájdete tradične jeden port HDMI 2.0b a 3× DisplayPort 1.4. Oproti RTX 2060 pribudol aj USB-C (VirtualLink), ktorý sme pôvodne našli len v silnejších modeloch. Nenachádza sa tu DVI, ktoré bolo súčasťou série Pascal.

Hmotnosť grafiky je 831 gramov, čo je je o 21 gramov viac ako mala RTX 2060 Gaming Pro OC.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov, ktoré grafika ponúka. Tradičné ventilátory Windforce sú v sesťdesiatkovej sérii o čosi menšie ako pri vyšších modeloch. Majú 80 mm a nie 82 mm ako napríklad pri RTX 2080 a 2080 Ti.  Už tradične ponúkajú funkciu 3D Active Fan, ktorá ventilátory pri nízkej teplote jadra vypne.

   

Stredný ventilátor sa otáča v opačnom smere ako krajné dva, aby sa zabránilo turbulenciám vzduchu. Karta nepodporuje NVLink a multi-GPU tak stále ostáva výsadou drahších modelov.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce „Ampere“ bude minimálně o 31 % rychlejší než Turingy

Nové grafiky GeForce se 7nm čipy a architekturou Ampere jsou ještě docela daleko, vydané budou zřejmě až po prázdninách. Ale na internet se teď zdá se dostal první únik ukazující na jejich výkon. V databázi 3DMarku se totiž objevil záznam z testování grafiky založené už na GPU Ampere, byť asi ještě ne v jeho finální formě. Už tato asi ES karta ale dává hodně slušný výkon výrazně překonávající dnešní grafiky. Celý článok „GeForce „Ampere“ bude minimálně o 31 % rychlejší než Turingy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Grafiky GeForce RTX 3000 prý budou mít spotřebu 320 až 350 W

Zdá se, že po prázdninách koncem léta nebo začátkem podzimu by mohly vyjít první 7nm grafiky Nvidie, generace Ampere neboli GeForce RTX 3000. Na internet už prosákly fotky designu a chladiče karty, která by snad mohla být referenční „Founders Edition“ verze od Nvidie. Chlazení možná bude důležité, protože to vypadá, že přes použití 7nm technologie by GPU Ampere mohla mít vyšší spotřeby než Turing. Celý článok „Grafiky GeForce RTX 3000 prý budou mít spotřebu 320 až 350 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 3080 na fotu: Nvidia chystá unikátní referenční chladič

Poslední generace grafik Nvidia, GeForce RTX 2000, udělala před dvěma lety zásadní krok, když i u referenčních karet použila chladič typický pro ty nereferenční, tedy s dvěma axiálními ventilátory, což dává lepší teploty i hlučnost. Teď se na internet dostaly uniklé fotky chladiče a vzorku referenční GeForce RTX 3080 nové generace Ampere a vypadá to, že chlazení opět bude hodně ambiciózní a zároveň nezvyklé. Celý článok „GeForce RTX 3080 na fotu: Nvidia chystá unikátní referenční chladič“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Bez urážky, ale táto recenzia má malú výpovednú hodnotu. Prečo ste nerobili herné testy na 1440p? Veď tá karta je optimálna na dané rozlíšenie. Robíte 4K a full HD testy, ale to hlavné, kde sa má 2060 hýbať nespravíte.

  1. Ďakujeme za komentár. Ono je to už takto z časového hľadiska často za hranicou toho, čo sme schopní zvládať. Tieto dve rozlíšenia sme na začiatku vybrali preto, že 1080p používa väčšina hráčov (aj náročných s vysokorýchlostnými monitormi) a 4K je zase vhodné na high-endové karty, ktorých máme v testoch viac než polovicu. Ale máte pravdu, v rámci výsledkov RTX 2060S má rozlíšenie 1440p zmysel a doplníme ho s vydaním testov RX 5700 (XT).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *