Tekutý kov v notebooku nemusí vždy znížiť zahrievanie (test)

Opis a výsledky testov

Náhrada neefektívnej teplovodivej pasty za tekutý kov je vo výkonných notebookoch veľmi populárna. A nejde už výhradne o nadšeneckú úpravu. Takto vylepšil svoje chladenie napríklad i Asus v ROG G703. Každopádne urýchlenie odvodu tepla z čipov môže byť za istých okolností neprospešné. Nech to znie zatiaľ akokoľvek nezmyselne a čudne, má to racionálne opodstatnenie. Pozrite sa, čo vás môže prekvapiť.

Známy mi priniesol Acer Triton 700, že sa nejako zahrieva a že i tie frekvencie sú dosť nízke. Je to pomerne podivný notebook s dotykovou plochou nad klávesnicou. Okrem toho, že sa pomerne nepohodlne ovláda, preto, že si nemôžete položiť zápästie (do klávesnice) je hneď nad chladením, takže je i horúcejší, než by ste si možno priali. Ale čert to ber, ide o herný notebook a každý hráč má svoju vlastnú poriadnu myš.

Vzhľadom na výkonný procesor Core i7-7700HQ a grafickú kartu GeForce GTX 1080 je profil notebooku mimoriadne tenký, odhliadnuc od hrúbky displeja má iba 12 mm. Grafika má výrazne podtaktovaný base clock na 1290 MHz, aj keď v hrách sa bežne ženie špičkovo i cez 1700 MHz. A procesor… to je kapitola sama o sebe. Chladenie, minimálne po roku používania (ale poriadne vyčistené do posledného zrnka prachu), na base clock v záťaži nestačí ani náhodou. All-core frekvencie sú hlboko pod 2,8 GHz, okolo biednych 2,34 GHz. Jedno jadro má už vtedy 97 °C a druhé 96 °C, pritom zvyšné dve sú o viac než desať stupňov chladnejšie. Ktovie, či je to odlišným prístupom power maganementu v kritických situáciách, každopádne po aplikácii tekutého kovu sa všetky jadrá teplotne výrazne priblížili. No a už sa pomaly dostávame k jadru veci.

Dizajn chladenia pozostáva z niekoľkých medených coldplatov, ktoré pokope držia tri heatpipe smerujúce do bočných radiátorov ochladzovaných tradične radiálnymi ventilátormi. V podstate koncepčne nejde o nič neobvyklé, takéto „zdieľané“ chladiče, v rámci ktorých je všetko zo všetkým prepojené, v notebookoch vídame často. Aj keď práve tento je na 200 W, ktoré zhruba zodpovedajú maximálnej spotrebe, pomerne nevhodný.

Ako testujeme

Na zahrievanie používam súbežný beh Prime95 (Small FFTs) so stress testom FurMarku. Grafické jadro síce rýchlo dosahuje limit TDP a frekvencie sú preto ešte nižšie, než je slabá základná frekvencia, na príkone to nič nemení, ten sa blíži hraničnému. Testoval som najprv v továrenských nastaveniach, to isté potom po výmene originálnej pasty za tekutý kov Thermal Grizzly Conductonaut a nakoniec do tretice i po podvoltovaní procesora. V testoch okrem zahrievania (pri teplote okolia 24 °C) a frekvencií CPU aj GPU nájdete i rozdiel v spotrebe a hlučnosti (zo snímačom hlukomeru cca 10 cm nad stredom klávesnice) celého systému.

Monitoring teplôt a frekvencií počas záťažových testov

Výsledky testov

Kto by si myslel, že tekutý kov všetko zachráni a výrazne zníži teploty a hlučnosť, je na omyle. Pravda však je, že v pôvodnom stave najviac trpí procesor. Jednak dosahuje najvyšších teplôt, ale je výrazne pozadu frekvenčne. Nenechajte sa pomýliť, s tekutým kovom v priemere teploty jadier klesli naozaj iba o 2 °C, výrazne však stúpla rýchlosť CPU (o 700 MHz) a s ním aj systémová spotreba, o viac než 20 W. A hoci to teploty stále trochu škrtí, úzke hrdlo sa rozťahuje. Žiaľ iba na jednej strane – na CPU.

Grafický čip tejto úprave príliš neholduje. Jeho teploty naopak stúpli a frekvencie mierne spadli. Je to spôsobené tým, že chladič po novom musí odviesť celkovo viac tepla a časti pre GPU klesla chladiaca kapacita i napriek tomu, že odvod tepla z puzdra čipu je i tu, samozrejme, efektívnejší. Dá sa teda povedať, že CPU grafiku trochu prihrieva. Tento vedľajší efekt je pochopiteľne neželaný, ale i taký je život. A pravdepodobne to nebude ojedinelý prípad a nech znie titulok článku akokoľvek nelogicky, výmena pôvodného riešenia za tekutý kov môže lokálne uškodiť. Výraznejšie sa v Triton 700 po takejto operácii budú zahrievať zrejme i napájacie obvody GPU. Hlučnosť sa príliš nemení, keďže i zahrievanie je podobné. Chladnejšie na procesore, ale teplejšie na grafike a vo finále je hladina hluku na prakticky rovnakej úrovni.

Je tu ale spôsob, ako GPU trochu odbremeniť – podvoltovaním CPU. Pre stabilný chod si dal Ci7-7700HQ povedať o mínus 170 mV, čo sa už výraznejšie prejavilo na teplotách, zníženej spotrebe a hlavne, konečne procesor už nič neobmedzuje a funguje na pekných 3400 MHz, čo je gigahertz viac než v originálnom vyhotovení. Grafika síce ešte stále nie je na 80 °C, ale teploty sú už na pol ceste k pôvodným a k nejakému výraznejšiemu zlepšeniu dôjde i jej podvoltovaním. O koľko, to je už individuálne. Nech je to tak či onak, keď už sa odhodláte, kúpite tekutý kov a začnete v rukavičkách rozoberať svoj drahý notebook, počítajte s tým, že bude potom treba CPU aj GPU ešte doladiť a zraziť im spotrebu znížením napätia.


Detail na výduchy testovaného notebooku. Má ich z bokov aj vzadu. Nasávanie je potom tradične zospodu
Acer Predator Triton 700: tohto notebooku sa to celé týkalo


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lenovo ThinkPad P72 – veľký a ťažký balík výkonu

Po testoch viacerých herných notebookoch sa opäť pozrieme na pracovne orientovanú mašinu, konkrétne Lenovo ThinkPad P72. Ide o vskutku masívny pracovný nástroj pre kreatívcov, ktorí na cestách nechcú robiť žiadne kompromisy. Zodpovedá tomu výbava ale aj cena, ktorá vás v prvom momente vytrhne zo stoličky. V recenzii však zistíte, v čom je notebook výnimočný a prečo (a pre koho) má zmysel doň investovať toľké peniaze. Celý článok „Lenovo ThinkPad P72 – veľký a ťažký balík výkonu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Notebook MSI GS75 Stealth 9SG – tenký, výkonný, horúci

MSI je známe produkciou herných notebookoch v niekoľkých radoch. Stealth bol vždy názov určený pre najtenšie výkonné herné stoje v portfóliu tohto výrobcu. Model GS65 s 15″ obrazovkou tento rok doplnil nový GS75 Stealth, ktorý ako už názov mierne napovedá prináša väčší 17″ displej. Aký výkon má tento tenký notebook a ako výrobca zvládol chladenie? To sú hlavené sú otázky do testov. Celý článok „Notebook MSI GS75 Stealth 9SG – tenký, výkonný, horúci“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel konečně vydává 10nm procesory: Ice Lake pro notebooky

Spotřeba, efektivita, ale i výkon. V tom všem by u procesorů měl hrát důležitou úlohu 10nm proces, který se teď Intelu konečně podařilo dostat na trh. Včera totiž firma po dlouhém čekání oficiálně vydala 10nm procesory Ice Lake. Jen pro notebooky, protože desktop zůstává 14nm. Ale tyto čipy mají novou architekturu CPU i GPU s vyšším výkonem a také přináší velká zlepšení ve výbavě a dalších technologiích, takže jde o hodně významnou hardwarovou premiéru. Celý článok „Intel konečně vydává 10nm procesory: Ice Lake pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Súhlas, výborný článok. Pekná ukážková situácia ako sú dnešné moderné čipy s dynamickým powermanagementom závislé na teplote /to sa týka CPU aj GPU/. A zároveň ukážka v praxi akým spôsobom fungujú heatpipes, jednoducho sa vždy snažia odovzdať teplo do chladnejšej časti, takže pri takomto „zdieľanom“ chladení na to po prepastovaní CPU doplatila grafika, ktorá mala zrazu tak povediach „menej chladiča“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *