Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu

Ghost Canyon a Quartz Canyon: NUCy s pozicí pro desktopovou grafiku

Minipočítače NUC Intel ze začátku směřoval na drobný formát zhruba 10×10 cm. Ale časem se objevily větší výkonné varianty. V tom teď Intel pokračuje zajímavými modely označenými „Quartz Canyon“ a „Ghost Canyon“. Ty mají šasi, do kterého se dá osadit standardní grafická karta – žádné moduly MXM nebo externí boxy přes Thunderbolt 3, přímo dvouslotová grafika do interní pozice PCI Express.

Quartz Canyon a Ghost Canyon by měly být založené na stejném základě, šasi, které může mít půdorys odhadem podle fotek okolo 20 × 20 cm nebo trošku víc, s tloušťkou možná nějakých 9 cm. Je tedy o dost větší než je u NUCů norma, což ale dovoluje osadit silnější komponenty snad se zachováním účinného chlazení. Použité jsou procesory Coffee Lake Refreh 45W řady H pro notebooky (tedy BGA pájené na desku).

Rozdíl je v tom, že Ghost Canyon je hráčská a spotřebitelská verze a bude založený na Core i9-9980HK odemčeném pro přetaktování – jde o osmijádro se základním taktem 2,4 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz. Verze Quartz Canyon ze stejného základu dělá mini pracovní stanici (podobně jako třeba Zotac Zbox Q nedávno) tím, že má osazený Xeon E-2286M (nebo jako levnější alternativu Core i7-9750H). Ten má stejné parametry, ale podporu ECC a související funkce.

Starší koncept NUCu Ghost Canyon (Zdroj: FanlessTech)

V šasi je uložená základní deska, jejíž zadní panel s porty vypadá podobně jako u jiných NUCů, ale její PCB bude uvnitř větší (vypadá to, že je protažené minimálně do délky) kvůli osazení externího čipsetu a také slotu PCI Express ×16. Ten používá riser, protože pozice pro grafickou kartu je naplocho v centru skříně, kdy leží nad základní deskou a její výstupy jsou orientovány na stejnou stranu jako zadní porty desky. Do pozice se podle všeho dá osadit dvojslotová grafika, přičemž PCB/backplate je otočené dovnitř šasi a ventilátory nahoru. Zdá se, že horní kryt je perforovaný, takže i nereferenční karty s axiálními ventilátory by měly být schopné tahat si dovnitř čerstvý vzduch z venku, což by bylo docela šikovné. Nemáme bohužel informace o přesných rozměrech, takže nevíme ani, jak velká skříň přesně je, natož jak dlouhá karta se dovnitř vejde. Mohlo by to být někde okolo těch 20 cm nebo trošku víc, takže asi typicky dvouventilátorové kratší karty. dlouhé 27cm lopaty jsou vyloučené.

Zadní strana NUCu Ghost Canyon ukazuje, jak je slot pro grafiku řešen (Zdroj: Chiphell, via FanlessTech)

NUC má kromě obrazových výstupů osazené samostatné grafiky ještě HDMI z integrovaného GPU a dva porty Thunderbolt 3, jakož i optický audio výstup. Na zadním panelu jsou čtyři 10Gb/s porty USB 3.1 a osazené jsou také dvě síťové karty Ethernet. Intel také dodá bezdrátový modul Wi-Fi 6 (802.11ax), jde o nejnovější adaptér AX200. Na čelní straně má šasi další dva porty USB a zdá se, že také čtečku karet SD.

Slajd k NUCu Quartz Canyon (Zdroj: Softline.ru)

Bohužel se můžeme jen dohadovat, jak inteligentně je vyřešené chlazení CPU (to je asi mezi PCB desky a grafikou, ale to by mělo být řešitelné pomocí heatpipe). Podle fotografií je zdroj (snad typu Flex ATX) uložen po straně sendviče deska-grafická karta a odvětrává ho hodně malý ventilátor. Výkon zdroje je údajně 500 W, takže i napájení je skutečně připraveno na osazení highendové grafiky.

Momentálně asi ještě tyto barebone/minipočítači neprodávají, ale snad by se měly objevit už brzo.

Aktualizováno: profesionální verze „Quartz Canyon“ s Xeonem bude zřejmě mít obchodní jméno Intel NUC 9 Pro.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené. Celý článok „Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

I úsporné 35W a 65W verze osmijader Intel mají pájený rozvaděč

Intel po dlouholeté kritice u osmijádrových nadšeneckých procesorů Core i7-9700K a i9-9900K (a odvozeném i5-9600K) zase začal pájet rozvaděč tepla k čipu. Toto zlepšení provozních vlastností ale nevyužijí jenom 95W+ procesory. Rozborka teď ověřila, že přechod od pasty k pájce se týká také úsporných verzí s TDP 65 W a 35 W. I u těch toto pomáhá s chlazením, hodit by se mohlo zvlášť při tom pasivním. Celý článok „I úsporné 35W a 65W verze osmijader Intel mají pájený rozvaděč“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *