Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu

Ghost Canyon a Quartz Canyon: NUCy s pozicí pro desktopovou grafiku

Minipočítače NUC Intel ze začátku směřoval na drobný formát zhruba 10×10 cm. Ale časem se objevily větší výkonné varianty. V tom teď Intel pokračuje zajímavými modely označenými „Quartz Canyon“ a „Ghost Canyon“. Ty mají šasi, do kterého se dá osadit standardní grafická karta – žádné moduly MXM nebo externí boxy přes Thunderbolt 3, přímo dvouslotová grafika do interní pozice PCI Express.

Quartz Canyon a Ghost Canyon by měly být založené na stejném základě, šasi, které může mít půdorys odhadem podle fotek okolo 20 × 20 cm nebo trošku víc, s tloušťkou možná nějakých 9 cm. Je tedy o dost větší než je u NUCů norma, což ale dovoluje osadit silnější komponenty snad se zachováním účinného chlazení. Použité jsou procesory Coffee Lake Refreh 45W řady H pro notebooky (tedy BGA pájené na desku).

Rozdíl je v tom, že Ghost Canyon je hráčská a spotřebitelská verze a bude založený na Core i9-9980HK odemčeném pro přetaktování – jde o osmijádro se základním taktem 2,4 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz. Verze Quartz Canyon ze stejného základu dělá mini pracovní stanici (podobně jako třeba Zotac Zbox Q nedávno) tím, že má osazený Xeon E-2286M (nebo jako levnější alternativu Core i7-9750H). Ten má stejné parametry, ale podporu ECC a související funkce.

Starší koncept NUCu Ghost Canyon (Zdroj: FanlessTech)

V šasi je uložená základní deska, jejíž zadní panel s porty vypadá podobně jako u jiných NUCů, ale její PCB bude uvnitř větší (vypadá to, že je protažené minimálně do délky) kvůli osazení externího čipsetu a také slotu PCI Express ×16. Ten používá riser, protože pozice pro grafickou kartu je naplocho v centru skříně, kdy leží nad základní deskou a její výstupy jsou orientovány na stejnou stranu jako zadní porty desky. Do pozice se podle všeho dá osadit dvojslotová grafika, přičemž PCB/backplate je otočené dovnitř šasi a ventilátory nahoru. Zdá se, že horní kryt je perforovaný, takže i nereferenční karty s axiálními ventilátory by měly být schopné tahat si dovnitř čerstvý vzduch z venku, což by bylo docela šikovné. Nemáme bohužel informace o přesných rozměrech, takže nevíme ani, jak velká skříň přesně je, natož jak dlouhá karta se dovnitř vejde. Mohlo by to být někde okolo těch 20 cm nebo trošku víc, takže asi typicky dvouventilátorové kratší karty. dlouhé 27cm lopaty jsou vyloučené.

Zadní strana NUCu Ghost Canyon ukazuje, jak je slot pro grafiku řešen (Zdroj: Chiphell, via FanlessTech)

NUC má kromě obrazových výstupů osazené samostatné grafiky ještě HDMI z integrovaného GPU a dva porty Thunderbolt 3, jakož i optický audio výstup. Na zadním panelu jsou čtyři 10Gb/s porty USB 3.1 a osazené jsou také dvě síťové karty Ethernet. Intel také dodá bezdrátový modul Wi-Fi 6 (802.11ax), jde o nejnovější adaptér AX200. Na čelní straně má šasi další dva porty USB a zdá se, že také čtečku karet SD.

Slajd k NUCu Quartz Canyon (Zdroj: Softline.ru)

Bohužel se můžeme jen dohadovat, jak inteligentně je vyřešené chlazení CPU (to je asi mezi PCB desky a grafikou, ale to by mělo být řešitelné pomocí heatpipe). Podle fotografií je zdroj (snad typu Flex ATX) uložen po straně sendviče deska-grafická karta a odvětrává ho hodně malý ventilátor. Výkon zdroje je údajně 500 W, takže i napájení je skutečně připraveno na osazení highendové grafiky.

Momentálně asi ještě tyto barebone/minipočítači neprodávají, ale snad by se měly objevit už brzo.

Aktualizováno: profesionální verze „Quartz Canyon“ s Xeonem bude zřejmě mít obchodní jméno Intel NUC 9 Pro.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Procesory Intel Alder Lake odhalené: modely, spotřeby, čipset Z690

Jak bylo avizováno, včera Intel oficiálně uvedl procesory Alder Lake. Jejich prodej začne sice až za týden, ale už teď byly kompletně odhalené ceny, parametry všech uvedených modelů, také docela důležité informace o spotřebě a další detaily. Intel také ukázal oficiální benchmarky a odhalil platformu Z690, do které se budou procesory Alder Lake instalovat. Nová generace procesorů vyráběná 10nm 7nm procesem je konečně tady. Celý článok „Procesory Intel Alder Lake odhalené: modely, spotřeby, čipset Z690“ »

 •  
 •  
 •  

Některé hry nemusí jít na Intel Alder Lake, kvůli Big.LITTLE

Už za dva týdny by měl Intel vydat novou generaci desktopových procesorů, 7nm čipy Alder Lake. Ty by díky nové architektuře měly zajímavě zlepšovat výkon, nicméně se zdá, že s nimi mohou být spojené i problémy. Alder Lake údajně může mít problém se spuštěním některých her, protože jejich ochrany proti kopírování (tzv. DRM) nejsou kompatibilní s architekturou, která je v osobních počítačích běžících s Windows poměrně nová. Celý článok „Některé hry nemusí jít na Intel Alder Lake, kvůli Big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

Unikli testy Core i5-12400, podľa nich porazí Ryzen 5 5600X

Vydanie procesorov Intel Alder Lake sa neúprosne blíži a spolu s ním sa začínajú objavovať aj úniky testov výkonu. Jeden takýto únik (Core i9-12900K) sme tu už mali, ale tento je zaujímavejší. Jednak preto, že obsahuje viac výsledkov, no hlavne preto, že referuje o Core i5-12400. Teda o nástupcovi Core i5-11400(F), čo je procesor, ktorý pre herné počítače ponúka podstatne priaznivejší pomer cena/výkon než konkurencia. Celý článok „Unikli testy Core i5-12400, podľa nich porazí Ryzen 5 5600X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *