Zotac Zbox Q: workstation s Xeonem a grafikou Quadro jako mini PC

Zotac Zbox QX3P5000 a QX3P3000: SFF pracovní stanice

Zotac je firma, která je asi nejtradičnější výrobce minipočítačů a „NUCů“ a nyní ohlásila nový příspěvek do této řady SFF PC: řadu Zbox Q. Ta je speciální v tom, že jde vlastně ne o běžná PC, ale o pracovní stanice v malém formátu. Používají totiž procesory Intel Xeon a grafické karty Nvidia Quadro, takže se budou hodit pro workstation úlohy jako je CAD Software a profesionální grafika.

Zbox Q existuje ve dvou verzích: model Zbox QX3P5000 obsahuje šestijádrový Xeon E-2136 s frekvencí 3,3 GHz v základu a maximálním turbem 4,5 GHz (TDP 80 W). A jako grafiku Quadro P5000 s 16 GB paměti GDDR5X, patrně v provedení pro notebooky (jde plus minus o profi ekvivalent notebookové verze GeForce GTX 1070, TDP je 100 W). Kromě toho je v nabídce také levnější model Zbox QX3P3000, v kterém je stejný Xeon E-2136, ale grafika je jen Quadro P3000 s 6GB pamětí (TDP 75 W). To je specifikacemi podobná karta jako GTX 1060 pro notebooky.

Komponenty jsou v šasi o rozměrech 22,5 × 20,3 × 12,8 cm, ale nezdá se, že by uvnitř byla úplně standardní Mini-ITX deska, podle obrázku od Zotacu má dva sloty SO-DIMM (celkem lze osadit 64 GB RAM i s ECC) a dvojici M.2 (jeden pro 80mm, jeden pro 110mm moduly) osazené zespodu. Mimo dvou M.2 SSD lze také osadit jeden 2,5″ disk SATA.

Zotac Zbox řady Q (Zdroj: Liliputing)

Procesor v socketu LGA 1151 by asi měl být nahoře, GPU pak je možná instalované jako karta vertikálně ve slotu, ovšem asi nemá standardní provedení. Jak přesně je vše chlazeno, bohužel nevíme. Po stranách má šasi čtyři patrně 80mm ventilátory (dva vzadu, jeden na pravém a levém boku) a většina prostoru nad deskou je patrně použitá pro pasivy. Ve spodní straně pod deskou je ještě na obrázku od Zotacu vidět ještě pátý radiální ventilátor. Napájecí zdroj na 330 W je externí.

Počítač má zepředu jeden dvě USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) – jedno typu C a jedno velké typu A. Na zadní straně jsou pak další čtyři USB 3.1 typu A a další port typu C, který ale již podporuje i Thunderbolt 3, ovšem jen pro data, nelze k němu připojit monitor, protože CPU nemá integrovanou grafiku. Z grafiky jsou vyvedené čtyři výstupy HDMI 2.0b (žádný DisplayPort) s podporou 4K obrazovek, vepředu jsou dva konektory pro audio a ještě také čtečka karet SD.

Zotac také osadil dvojici síťovek Ethernet, které jsou zajímavá specialita. Má jít o adaptéry Killer E3000, které kromě gigabitu umějí také 2,5Gb/s Ethernet. Od stejné firmy má být také bezdrátový modul Killer AC 1550, jenž poskytuje Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth 5.0.

Ceny zatím nebyly sděleny a také nebylo řečeno, kdy se oba Zboxy Q začnou prodávat. Firma je příští týden bude ukazovat na Computexu 2019, takže by se teoreticky mohly tyto informace objevit. Asi by bylo hodně zajímavé, pokud vystavena i otevřená skříň, aby bylo jasné, jak jsou poměrně výhřevné komponenty chlazené, ovšem to obvykle ukazováno není.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový pasivně chlazený NUC od Intelu, s 6W Celeronem N3350

Nějakou dobu po té, co Intel přišel se svou řadou minipočítačů NUC, pro embedded sektor vytvořil i pasivně chlazenou verzi. Nyní chystá další nový pasivní NUC neobsahující ventilátory, model NUC8CHK, kódově označený Chaco Canyon. Ovšem jeho oficiální jméno by mělo být NUC 8 Rugged. Primárně je asi určený pro sféru Embedded, ale nemá stát moc, takže by mohl sloužit i jako HTPC či domácí server. Celý článok „Nový pasivně chlazený NUC od Intelu, s 6W Celeronem N3350“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené. Celý článok „Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu

Minipočítače NUC Intel ze začátku směřoval na drobný formát zhruba 10×10 cm. Ale časem se objevily větší výkonné varianty. V tom teď Intel pokračuje zajímavými modely označenými „Quartz Canyon“ a „Ghost Canyon“. Ty mají šasi, do kterého se dá osadit standardní grafická karta – žádné moduly MXM nebo externí boxy přes Thunderbolt 3, přímo dvouslotová grafika do interní pozice PCI Express. Celý článok „Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *