Zotac Zbox Q: workstation s Xeonem a grafikou Quadro jako mini PC

Zotac Zbox QX3P5000 a QX3P3000: SFF pracovní stanice

Zotac je firma, která je asi nejtradičnější výrobce minipočítačů a „NUCů“ a nyní ohlásila nový příspěvek do této řady SFF PC: řadu Zbox Q. Ta je speciální v tom, že jde vlastně ne o běžná PC, ale o pracovní stanice v malém formátu. Používají totiž procesory Intel Xeon a grafické karty Nvidia Quadro, takže se budou hodit pro workstation úlohy jako je CAD Software a profesionální grafika.

Zbox Q existuje ve dvou verzích: model Zbox QX3P5000 obsahuje šestijádrový Xeon E-2136 s frekvencí 3,3 GHz v základu a maximálním turbem 4,5 GHz (TDP 80 W). A jako grafiku Quadro P5000 s 16 GB paměti GDDR5X, patrně v provedení pro notebooky (jde plus minus o profi ekvivalent notebookové verze GeForce GTX 1070, TDP je 100 W). Kromě toho je v nabídce také levnější model Zbox QX3P3000, v kterém je stejný Xeon E-2136, ale grafika je jen Quadro P3000 s 6GB pamětí (TDP 75 W). To je specifikacemi podobná karta jako GTX 1060 pro notebooky.

Komponenty jsou v šasi o rozměrech 22,5 × 20,3 × 12,8 cm, ale nezdá se, že by uvnitř byla úplně standardní Mini-ITX deska, podle obrázku od Zotacu má dva sloty SO-DIMM (celkem lze osadit 64 GB RAM i s ECC) a dvojici M.2 (jeden pro 80mm, jeden pro 110mm moduly) osazené zespodu. Mimo dvou M.2 SSD lze také osadit jeden 2,5″ disk SATA.

Zotac Zbox řady Q (Zdroj: Liliputing)

Procesor v socketu LGA 1151 by asi měl být nahoře, GPU pak je možná instalované jako karta vertikálně ve slotu, ovšem asi nemá standardní provedení. Jak přesně je vše chlazeno, bohužel nevíme. Po stranách má šasi čtyři patrně 80mm ventilátory (dva vzadu, jeden na pravém a levém boku) a většina prostoru nad deskou je patrně použitá pro pasivy. Ve spodní straně pod deskou je ještě na obrázku od Zotacu vidět ještě pátý radiální ventilátor. Napájecí zdroj na 330 W je externí.

Počítač má zepředu jeden dvě USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) – jedno typu C a jedno velké typu A. Na zadní straně jsou pak další čtyři USB 3.1 typu A a další port typu C, který ale již podporuje i Thunderbolt 3, ovšem jen pro data, nelze k němu připojit monitor, protože CPU nemá integrovanou grafiku. Z grafiky jsou vyvedené čtyři výstupy HDMI 2.0b (žádný DisplayPort) s podporou 4K obrazovek, vepředu jsou dva konektory pro audio a ještě také čtečka karet SD.

Zotac také osadil dvojici síťovek Ethernet, které jsou zajímavá specialita. Má jít o adaptéry Killer E3000, které kromě gigabitu umějí také 2,5Gb/s Ethernet. Od stejné firmy má být také bezdrátový modul Killer AC 1550, jenž poskytuje Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth 5.0.

Ceny zatím nebyly sděleny a také nebylo řečeno, kdy se oba Zboxy Q začnou prodávat. Firma je příští týden bude ukazovat na Computexu 2019, takže by se teoreticky mohly tyto informace objevit. Asi by bylo hodně zajímavé, pokud vystavena i otevřená skříň, aby bylo jasné, jak jsou poměrně výhřevné komponenty chlazené, ovšem to obvykle ukazováno není.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru

Máme tu další skříň, u které se dá říct, že je to „stylovka“ či designový kousek. InWin B1 má neotřelý vzhled, který asi všude zaujme, byť to nebude ten nejpraktičtější návrh PC desktopu. Jde o Mini-ITX skříň spíše pro lehce úspornější komponenty v zaobleném tvaru trošku připomínajícím bonbón Bon Pari (nebo možná pneumatiku), jehož vrchní plocha je prosklená, takže komponenty mohou sehrávat i ozdobnou funkci. Celý článok „InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office

Na domáce použitie, ale aj do kancelárskych priestorov na jednoduchšiu prácu je mini PC optimálna voľba. Navyše, keď má nadštandardné veľké množstvo konektorov. Taiwanský výrobca Shuttle sa na takéto malé „potvorky“ špecializuje. Obvykle dobre poslúžia aj v obchodnom alebo priemyslnom prostredí a vhodné sú i na multimediálne upotrebenie. Čo očakávať od DS10U v najnižšej konfigurácii? Celý článok „Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *