NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus

Intel se dohodl s Asusem na převzetí výroby a podpory mini PC NUC

Velkým překvapením tohoto měsíce bylo oznámení, že Intel končí s výrobou minipočítačů (či barebonů) NUC, které byly dost populární a po víc jak deset let určovaly směr tomuto segmentu mini desktopových PC. Intel oznámil, že tento byznys opouští, ale vypadá to, že NUCy nakonec úplně nekončí. O několik dní později bylo oznámeno, že se Intel dohodl s Asusem, který NUCy převezme a v nějaké formě s nimi bude pokračovat, byť asi s určitými změnami.

Vypadá to, že obrat v příběhu divize NUC byl poměrně náhlý, protože pokud by Intel plánoval ji prostě prodat, spíš by se dalo čekat, že to bude oznámeno hned – dohoda s Asusem se tedy možná zrodila narychlo. Každopádně ale Intel oznámil, že se s Asusem dohodl na „seznamu podmínek“, které umožní převést aktivity s minipočítači NUC na tohoto tchajwanského výrobce notebooků, základních desek a dalšího souvisejícího hardwaru. Asusu bude výroba miniPC a barebonů do portfolia době zapadat, ostatně firma už vlastní verze NUCů má.

Intel uvádí, že tímto bude zachována kontinuita pro uživatele a odběratele NUCů (zejména třeba velké firmy, které si na nich založily kancelářský vozový park). Asus má totiž jednak asi dostat značku, respektive mu ji Intel dovolí užívat pod nějakou licencí. Má ale také převzít podporu, tedy bude dál nabízet servis, softwarovou podporu a náhradní díly. To je něco, čeho se Intel chtěl zbavit, takže poskytnutí těchto služeb (zejména třeba pro embedded trh, kde jsou požadovány velmi dlouhé cykly podpory) je asi pro Intel vítané „plnění“ výměnou za puštění známé značky.

Asus má také vyvíjet nové modely, takže řada NUCů bude pokračovat do budoucna. Není úplně jasné, zda převezme přímo IP a návrhy, na kterých pracoval Intel, nebo tyto budoucí NUCy budou čistě DNA Asusu, tedy něco založeného na jeho designech minipočítačů či kompaktních PC. Nikde se totiž zatím nemluví o tom, že by Asus převzal od Intelu zaměstnance divize NUC.

Mini PC Asus PN50 s procesorem Ryzen 4000

Asus by měl alespoň po nějakou dobu dál prodávat a stavět starší NUCy navržené ještě Intelem (toto nebude obtížné realizovat, protože fyzickou výrobu stejně dělal partner v Asii typu Foxconn/Pegatron atd.). Mají to být ty modely, které jsou založené na procesorech Core 10., 11., 12. a 13. generace, tedy od Comet Lake a Ice Lake až po dnešní procesory Alder Lake a Raptor Lake. Nemusí asi nutně jít o všechny verze, uvidíme, zda Asus převezme i přerostlou a možná i překomplikovanou modulární řadu NUC Extreme.

ROG NUC

Minimálně časem Asus mezi NUCy určitě začne přidávat i vlastní designy. Už se objevily informace, že tuto značku firma použije u kompaktního herního počítače, který současně bude patřit do „prémiové“ řady Asus označené ROG – bude to tedy ROG NUC. Prý by v něm mohl být notebookový procesor Intel Meteor Lake a grafika GeForce RTX 4070 Ti (což je desktopový model).

Asus kolem návrhu a výroby NUCů vybuduje novou obchodní divizi. Zřejmě si od převzetí tohoto byznysu slibuje, že v oblasti tohoto druhu mini desktopových počítačů šetřících místo (a také energii) získá větší díl trhu.

Jak bylo zmíněno, toto oznámení asi zatím není o finálním uzavření smluv na převod těchto aktivit (snad kvůli tomu, že jednání běžela narychlo). Intel zatím uvádí, že odsouhlasil podmínky tohoto převodu, což je předstupeň finální dohody, u níž ale asi ještě bude chvíli trvat, než právníci vypracují přesné znění všech dokumentů. Zdá se ale, že obě firmy mají v úmyslu věc dotáhnout do konce, když už došlo na oboustranné oficiální oznámení, které bere dohodu jako hotovou. A jako definitivní tedy asi transfer NUCů pod křídla Asusu můžeme brát i my.

Zdroje: Intel, Tom’s Hardware, NotebookCheck

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *