Solidigm vydává SSD s 2,5× vyšší kapacitou, než má největší HDD

Solidigm D5-P5336 s kapacitou 61,44 TB

Brzo by se měly na trhu objevit první pevné (magnetické) disky s technologií HAMR, které se dostanou na kapacitu 32 TB, které už ale serverová SSD dosáhla, ale za vysokou cenu. Vypadá to však, že flashová úložiště zase magnetickým utečou, protože na trh směřuje první SSD s kapacitou 64 TB – či přesněji o něco méně kvůli rezervnímu prostoru. Co do kapacity tedy teď SSD budou kralovat, byť cena za jeden terabajt bude asi o dost horší.

Solidigm je divize Hynixu, která ale vznikla odkoupením SSD divize (a výroby NAND) firmy Intel, takže úložiště s touto značkou mohou mít DNA obou těchto firem. Ono rekordní SSD se jmenuje Solidigm D5-P5336 a coby serverové úložiště je asi spíše postavené na základě technologií zděděných z Intelu. Mimo jiné proto, že je postavené na NAND typu QLC, jejímž největší prosazovatelem byl asi právě Intel.

SSD Solidigm D5-P5336 má v největší verzi kapacitu 61,44 TB (menší modely jsou 7,68 TB, 15,36 TB a 30,72 TB) a je založené na 192vrstvých čipech QLC NAND. Jde o NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 s poměrně vysokými maximálními rychlostmi.

Při hloubce fronty 128 a práci se 128kB bloky dat lze dosáhnout čtení až 7000 MB/s a zápisu 3300 MB/s (nevíme, jestli toto SSD používá pseudoSLC cache). V náhodném přístupu SSD má umět až 1 005 000 IOPS při čtení, avšak jen 43 000 IOPS v zápisu (SSD je dle výrobce optimalizováno pro úlohy, u nichž dominuje čtení dat). Dlužno dodat, že tato čísla jsou už pro hloubku fronty 256 položek, při kratší frontě by byla horší.

Solidigm D5-P5336 v provedení E1.L

Jako podobná serverová SSD má toto úložiště poměrně vysokou spotřebu, při aktivitě může brát až 25 W (to je údaj pro zápis do 61,44TB verze). Klidová spotřeba má naštěstí být relativně nízká, 5 W.

Parametry SSD Solidigm D5-P5336

Nabízené bude ve třech různých provedeních – v pravítkovém formátu E1.L a ve formátu E3.S (tam je však maximální kapacita jen 30,72 TB), přičemž tato dvě provedení budou použitelná jen v serverech, protože v desktopovém PC se s nimi nepočítá. V osobním počítači či pracovní stanici by se ale dala provozovat třetí varianta, protože Solidigm bude nabízet i provedení 2,5″ disku s rozhraním U.2 a tato varianta bude k mání i v kapacitě 61,44 TB. Rozhraní U.2 bývají na některých highendových deskách, pokud ho ale nemáte, dá se vyvést přes adaptér také ze slotu M.2.

Solidigm D5-P5336

Ze začátku budou na prodej jen nižší kapacity – maximálně 30,72 TB pro E1 a U.2 a pro E3.S jen 15,36 TB. Větší kapacity včetně oněch 61,44TB verzí mají dorazit až později v letošním roce.

QLC na úrovni TLC?

Podle Solidigmu se není třeba QLC bát – firma tvrdí, že její QLC dosahují stejných parametrů jako jiná serverová SSD s TLC NAND, například pokud jde o výkon. A mají dokonce přežít až 3000 přepisovacích cyklů. Nicméně reálně fyzicky čipy QLC budou horší než TLC a tato srovnání jsou asi hlavně o tom, co výrobce napíše do specifikací. U TLC SSD bude nad rámec specifikací asi často velká rezerva, kdežto u QLC menší.

Solidigm tvrdí, že parametry jeho QLC SSD jsou stejně dobré jako jiných TLC SSD pro servery

Reálně garantované objemy zápisu jsou 31,5 PB zápisu pro 30,72TB model a  61,44TB verze má garantováno 65,2 PB neboli více než 1000 přepisovacích cyklů (ne tedy 3000). Záruka je pětiletá.

Jak dlouho vydrží data na disku bez napájení

Docela zajímavé je, že ve specifikacích se uvádí garance doby, po kterou data vydrží čitelná při vypnutí napájení. A ta není vůbec dlouhá, garantovány jsou jenom tři měsíce při 40 °C. Záznam QLC asi je v tomto choulostivější než TLC, ale hodnoty jsou to hodně nízké, obvykle jsou očekávání taková, že data ponechaná na SSD či USB klíčence vydří roky. Hynix/Solidigm si zde asi hlavně kryje záda a garance je záměrně výrazně nižší než realita.

Dostupnost verzí v provedení E1 by snad měla být hned nyní, přičemž E3.S a U.2 se mají přidat brzy. Nicméně jak už bylo zmíněno, modely s kapacitou 61,44 TB budou dostupné až za delší dobu někdy později v letošním roce. Ceny firma neuvádí. Má jít o relativně cenově výhodná úložiště, ale na poměry serverového trhu, nikoliv asi v porovnání s levnými SSD pro PC. Je otázka, jak dobře budou třeba ty U.2 modely dostupné na volném trhu, protože Solidigm asi může prodávat zejména „B2B“ kanály a přes velké OEM výrobce serverů.

Zdroje: Solidigm, AnandTech, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

GDDR7 pojede na 37 GHz, o 75 % vyšší propustnost než u RTX 4090

V San Franciscu se příští měsíc koná akce International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) 2024. Na té bývají prezentovány různé čipové výdobytky včetně nových pamětí. Letos mezi prezentacemi jsou paměti GDDR7, které zřejmě budou použité v budoucích grafikách Nvidia GeForce RTX 5000 (zda i v Radeonech RX 8000, nevíme) a vypadá to, že přinesou větší zlepšení, než se čekalo – GDDR7 dosáhne neslýchaných (efektivních) taktů. Celý článok „GDDR7 pojede na 37 GHz, o 75 % vyšší propustnost než u RTX 4090“ »

  •  
  •  
  •  

Revoluce v RAM: Paměťové moduly CAMM2 přijdou i do desktopu

Na CES 2024 tento měsíc už byly vidět první paměťové moduly s „kompresním uchycením“ neboli CAMM2 či LPCAMM2, které byly krátce předtím standardizovány konsorciem JEDEC. Tyto moduly primárně nahrazují moduly SO-DIMM v noteboocích, kde potřebují méně místa. Ale také by měly umožňovat lepší výkon a poprvé se s nimi také dají vyrobit vyměnitelné moduly s úspornou pamětí typu LPDDR. Možná dokonce způsobí revoluci i ve stolních PC. Celý článok „Revoluce v RAM: Paměťové moduly CAMM2 přijdou i do desktopu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *