Poriadny prievan už aj v PC skrinkách DeepCool (CH560)

DeepCool CH560

Najväčšiu slabinu starších skriniek série CH – slabšie chladenie – DeepCool rieši pomerne vyberaným spôsobom. A to predinštalovaním štyroch ventilátorov (namiesto jedného). Nejde pritom o žiadne núdzové riešenie a použité sú modely postavené na dizajne, ktorý efektivitou ovláda rebríček ventilátorov s ARGB LED. Nové skrinky CH560 by sa tak okrem efektného výzoru mali vyznačovať aj pôsobivým chladiacim výkonom.

Skrinky CH560 vychádzajú z CH510 (z ktorých variant Mesh Digital sme i testovali, vnútorné rozloženie je pravdepodobne rovnaké alebo veľmi podobné. Jeden z rozdielov je v tom, že CH560 má o 23 mm viac do hĺbky. To pre robustnejšiu masku, ktorá z kostry viac vyčnieva.

Takáto úprava znamená zrejme i väčšie odsadenie mriežky od ventilátorov s cieľom zníženia hlučnosti pri súčasnom zvýšení prietoku vzduchu. Pri použití troch ventilátorov môže na výrazne lepších výsledkoch pomeru chladiaci výkon/hlučnosť zavážiť aj takýto detail. Navyše, keď sú použité nadštandardne veľké, 140-milimetrové ventilátory. Tie geometricky nápadne pripomínajú ventilátory FC120 (tento ventilátor, štvrtý, je na výstupe skrinky), akurát teda proporčne zväčšené.

Rotor tak pozostáva z dlhých lopatiek s výrazne zahnutými nábežnými hranami. Z povahy tejto konštrukcie treba do určitej miery počítať s vyššími vibráciami, z ktorých vzchádzajú tónové špičky. Tým sú ventilátory DeepCool charakteristické, je to ale na úkor vysokého prietoku a tak trochu i nižšej ceny – robustnejšie ventilátory by boli výrazne drahšie a spolu s nimi aj samotná skrinka. Tú v základnom variante (CH560) DeepCool odporúča maloobchodne predávať za 110 eur/cca 2648 Kč. To je na midi-tower (458 × 230 × 471 mm – D/Š/V) so štyrmi ventilátormi, na ktorého čelnom paneli nechýba ani port USB-C, určite v poriadku, férové.

   

V bielom vyhotovení (plášťu aj interiéru) je skrinka (CH560 WH) o 10 eur drahšia. Za ďalší 10-eurový príplatok potom existujú aj CH560 s prívlastkom Digital (WH). Tie majú predinštalovaný displej, ktorý môže súbežne monitorovať a zobrazovať napríklad záťaž CPU a zahrievanie GPU, čo môže zaujímať typicky hráčov. Prednosť môžete dať ale aj informácii o zahrievaní CPU, je to vec používateľskej voľby. Displej so základnou doskou komunikuje cez interné rozhranie USB 2.0. Jeho umiestnenie je na boku, na site. Upevnený je o tunel určený na zdroj ATX a HDD. Výhľad naň, pokiaľ máte počítač uložený bežne na stole, je teda veľmi dobrý.

K podpore komponentov: Čo sa týka základných dosiek, tak je kompatibilita uvádzaná od formátu Mini-ITX po E-ATX. S tým, že u širokých dosiek E-ATX musíte počítať s prekrytím priechodiek na kabeláž. Pokiaľ je rozloženie rovnaké ako u CH510, tak to bude už pri doskách s PCB širokým 275 mm.

Vežovité chladiče môžu mať na výšku 175 mm a grafické karty na dĺžku až 380 mm. V obidvoch prípadoch tak v praxi nenarazíte na komponent, ktorý by sa nezmestil. Prirodzene, ak za čelný panel nainštalujete radiátor, tak jeho hrúbka zmenší priestor pre grafickú kartu. Štandardne, s bežnými vodníkmi, o 52–53 mm. Formátovo sú kvapalinové chladiče podporované do 360 mm – vpredu i v stropnej pozícii. V nej možno alternatívne nainštalovať tri 120 mm alebo dva 140 mm ventilátory na zmiernenie pretlaku, ktorý v továrenskej konfigurácii skrinke je. Na 3,5″ HDD sú vyhradené dve pozície, na 2,5″ takisto. Jedna pozícia (na vrchu šuplíka v spodnej komore) je zdieľaná.

Skrinky CH560 sú v obchodoch dostupné od 25. júla 2023. K nám prídu o niečo neskôr, na Alze by malo byť zhruba od polovice augusta.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool FT14: Viac odhaľuje (ako iné ventilátory) aj dokáže

Trvalo to roky, ale nakoniec sa predsa len podarilo DeepCoolu zmodernizovať ventilátory aj v 140-milimetrovom formáte. DeepCool FT14 sa prezentujú veľmi atraktívnymi špecifikáciami – nadštandardne vysoký je prietok vzduchu aj výška statického tlaku, ale kľúčové je, ako sa bude týmto ventilátorom v porovnaní s konkurenčnými modelmi dariť v praxi. Od tých sú FT14 na prvý pohľad vizuálne odlišné v tom, že vidíte dovnútra motora. Celý článok „DeepCool FT14: Viac odhaľuje (ako iné ventilátory) aj dokáže“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH170 Digital? SFF vertikálne: Hlavne malá stopa

Veľká výhoda malých PC skriniek môže byť v tom, že na pracovnom mieste zaberajú minimálnu plochu. Ak má byť toto v spojení s vysokým výkonom, tak orientácia (skrinky) sa musí uberať vertikálnym smerom. Tak, ako aj u DeepCool CH170 Digital. Táto nová skrinka je okrem toho vybavená aj panelom na monitorovanie základných parametrov komponentov. Napríklad ich teploty, hlási ale aj spotrebu. Celý článok „DeepCool CH170 Digital? SFF vertikálne: Hlavne malá stopa“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot

Před rokem zde prošel testy povedený chladič DeepCool Assassin IV, který si nakonec odnesl naše nejvyšší ocenění. Dnes se blíže podíváme na upravenou variantu tohoto chladiče s označením Assassin 4S. Tato varianta sice přišla o zadní ventilátor, ale ten středový byl kompletně přepracován, aby tento výpadek kompenzoval. Dnešní článek si tak logicky klade za cíl zjistit, jak velký dopad na účinnost a akustiku tato zásadní změna přináší. Celý článok „DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *