Ryzen 5 7500F se začal prodávat za 179 $. Má být dostupný globálně

AMD Ryzen 5 7500F: Oficiální specifikace, cena, globální dostupnost

Nedávno prosáklé chystané novinky od AMD, které původně vypadaly jako ne až tak zajímavé, protože se měly prodávat jen v Číně, zdá se, stojí za větší pozornost. AMD teď definitivně potvrdilo procesor Ryzen 5 7500F, který je novým nejdostupnějším CPU s architekturou Zen 4 pro platformu AM5. Máme specifikace, cenu (která by ho měla dělat atraktivním), ale zejména se ukazuje, že nakonec nebude exkluzivně na prodej v komunistické Číně, ale i u nás.

Ryzen 5 7500F byl oficiálně vydán poněkud netypicky v sobotu 22. 7. (jde o oficiální datum startu prodeje dle webu AMD). V Asii již vyšly první recenze, podle v testu Quasar Zone je herní výkon o zhruba 3 % pozadu za modelem Ryzen 5 7600, ale znatelně nad konkurenčními Core i5-13500 a i5-13400 (rychlejší cca o 6 % je až i5-13600K). Zajímavé je, že Ryzen 5 7500F je o nějakých 13,5 % rychlejší ve hrách proti Ryzenu 5 5600X coby zástupci starší platformy AM4.

Ryzen 5 7500F je čipletový procesor založený na stejném základu jako ostatní desktopové Ryzeny 7000. Má šest jader Zen 4 s 12 vlákny (díky SMT) a 32MB L3 cache. Základní takt je 3,7 GHz a maximální boost 5,0 GHz (možná by to ale mohlo neoficiálně být 5050 MHz). Tím je procesor jen o 100 MHz pomalejší proti modelu Ryzen 5 7600.

Stejné je i TDP, jde o 65W model (takže úplně maximální spotřeba by měla být 88 W), přičemž boxové balení by mělo obsahovat i chladič Wraith Stealth. Procesor má zachovánu podporu PCIe 5.0 (pro GPU i SSD) a pamětí DDR5-5200, ve výbavě tedy není nijak ořezaný – až na jedinou věc.

Oficiální specifikace procesoru AMD Ryzen 5 7500F. Firma uvádí globální dostupnost na trzích

Bez grafiky za lepší cenu

Tou je absence integrovaného GPU, které mají ostatní Ryzeny 7000 umístěno ve svém 6nm IO čipletu. Podobně jako u Intelu značí písmeno F v názvu, že procesor má iGPU deaktivované – může například být vadné z výroby (Ryzen 5 7500F tedy umožňuje zužitkovat kusy křemíku, u nichž iGPU neprošlo kontrolou). Bez integrovaného GPU je tak tento procesor předurčen do levných herních počítačů se samostatnou grafickou kartou.

AMD stanovilo oficiální cenu na 179 $, což je teď po připočtení DPH za aktuálních kurzů asi 4700 Kč či 196 €. V ČR by tedy stál o tisícovku méně než doteď nejlevnější procesor pro socket AM5 (což bývají šestijádra 7600 a 7600X). Pro ony levné herní sestavy založené na platformě AM5 je to tedy změna k lepšímu. Ryzen 5 7500F se dá přetaktovávat, takže deficit ve výkonu proti těmto modelům bude možné trošku kompenzovat.

AMD Ryzen 5 7500F (zdroj: techPowerUp)

To, že je stanovena oficiální cena v dolarech, už napovídá, že by procesor mohl být nakonec dostupný i mimo Čínu. A skutečně, na webu AMD je uvedeno, že Ryzen 5 7500F má globální dostupnost, což je vítaný zvrat. Původní informace hovořily o tom, že ho AMD chce prodávat jen v Číně. Nicméně novější informace mluví už jen o tom, že v Číně a Asii toliko začnou prodeje a později bude dostupnost rozšířena i do zbytku světa. AMD už například v první vlně recenzí zapůjčilo vzorek i zmíněnému korejskému webu Quasar Zone.

Nakonec by tedy tato levnější volba na platformě AM5 mohla být relevantní i v Evropě. Otázka je jenom, jak dlouho bude trvat, než do tuzemských obchodů dorazí.

Zdroje: AMD, VideoCardz, Quasar Zone

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *