Scythe Kaze Flex II 120 Slim: Dobre vyvážený SFF ventilátor

Detaily Scythe Kaze Flex II 120 Slim

Nízkoprofilové ventilátory sú osobitá kategória, ktorej sa však niekedy, v stiesnenejších priestoroch, nevyhnete. Z technických dôvodov je to oproti slušnejším ventilátorom s bežnou hrúbkou vždy o kompromisoch, ale ich váha môže byť rôzna. Pokiaľ vám vlastnosťami nesedí Arctic P12 Slim a ani Alphacool SL-15, tak práve Scythe Kaze Flex II 120 Slim môže mať k tomu, čo hľadáte, najbližšie.

Zvoliť „správny“ návrh rotora u nízkych ventilátorov je obzvlášť dilema. Menšia výška znižuje robustnosť v osi Z, čo znamená, že lopatky sú pri rovnakej dĺžke ešte oveľa subtílenejšie ako u ventilátoroch s vyšším profilom. A tým sa za behu už i trochu vymykajú kontrole.

Krátke lopatky sú zase voľba nižšej efektivity, respektíve slabšieho prietoku vzduchu na jednotku hlučnosti, a to najmä na prekážkach. Na krátke lopatky sa totižto viažu veľké medzery medzi nimi, čoho výsledok je nižší statický tlak, ktorý sa musí obetovať. Ale zase je tu prísľub nižších vibrácií s prijateľnejším akustickým profilom.

Cestou kratších lopatiek sa u 120-milimetrového ventilátora Kaze Flex II 120 Slim vydal aj Scythe. Na rozdiel od konkurenčného Alphacool SL-15 PWM má väčšie a pevnejšie lopatky, hoci je ich tu iba deväť (namiesto jedenástich Alphacoolu). Medzery medzi lopatkami sú o trochu väčšie, ale zároveň je ich menej, takže vo finále je pri rovnakej rýchlosti dosahovaný porovnateľný statický tlak. Nielen podľa špecifikácií, ale aj podľa našich meraní.

Scythe rotor Kaze Flex II 120 Slim oddialil od statorových vzpier o trochu viac, než je bežné, takže je tu väčšia rezerva pre kritické vychýlenie, ale na úkor toho je zase horšia kompatibilita s prachovými filtrami.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Celkovo tento nízkoprofilový ventilátor Scythe v rámci formátu oplýva nadštandardnou robustnosťou a rámček je zároveň doplnený aj o podložky na tlmenie vibrácií. Tie sa môžu zdať ako štandard, ale nie u ventilátorov so zníženým profilom. To čiastočne i z pochopiteľných dôvodov s dosahovaním čo najmenšej hrúbky, ale aj s týmto si Scythe poradil dobre – ani v najhrubšom mieste (cez podložky) profil Kaze Flex II 120 Slim nepresahuje 15 mm.

Kaze Flex II 120 Slim je výrazne drahší ako napríklad taký Arctic P12 Slim PWM PST, ale v porovnaní s Noctua NF-A12x15-PWM s ním stále výrazne ušetríte. Ako ventilátor Scythe obstojí v porovnaní s ventilátorom Arctic sa dozviete už teraz, na výsledky nízkoprofilového modelu Noctua si musíte ešte chvíľu počkať.

Z troch dostupných variantov Kaze Flex II 120 Slim máme k dispozícii ten najrýchlejší, s maximálnou rýchlosťou 1800 ot./min (KFS1215FD18-P). Okrem neho existujú ešte dva pomalšie varianty KFS1215FD15-P (s rýchlosťou do 1500 ot./min) a najpomalší KFS1215FD12-P (s max. 1200 ot./min). Spodná rýchlostná hranica aby mala byť naprieč variantmi rovnaká a začínať na približne 300 ot./min. Pasívny režim sa ventilátorov Kaze Flex II 120 Slim netýka, motor pri nízkej intenzite PWM nevypína.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

Na lepšiu orientáciu výsledkov porovnateľných ventilátorov použite v grafoch filtrovanie podľa hrúbky. Potom sa vám vedľa seba zoradia všetky nízkoprofilové ventilátory, ktoré sme doposiaľ testovali. Východiskové radenie upravíte cez tlačidlo, ktoré je v ľavom spodnom rohu grafov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

  •  
  •  
  •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe

O prípravách nového ventilátora Scythe už nejaký čas vieme. K detailom jeho konštrukcie sa dostávame až teraz. Oficiálne síce ešte nevyšiel, ale objavil v katalógu obchodu Wootware – a to v plnej svojej kráse. K dispozícii máme okrem kompletných parametrov viacero fotiek vo vysokom rozlíšení. S ventilátorom Grand Tornado Scythe prehovorí do toho, kto má „najlepší“ ventilátor. Celý článok „Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *