Top pomer cena/výkon v 15 mm – Arctic P12 Slim PWM PST

Detaily Arctic P12 Slim PWM PST

Nízkoprofilové ventilátory sú často vnímané ako kompromisné riešenia, ktoré nebudú dosahovať efektivity hrubších modelov. Môže to byť pravda, ale i nemusí. Arctic P12 Slim v praxi poráža viacero plnotučných ventilátorov. Isteže, 15-milimetrový ventilátor Arcticu má mnoho nedostatkov, tie však obháji veľmi nízka cena. Vo formáte 120 mm sa o jeden z najlacnejších, ale rozhodne nie „najslabších“ tenkých ventilátorov.

Voči úzkym ventilátorom netreba ma predsudky. Pokiaľ sa vám do malej skrinky alebo na chladič hodí ventilátor s polovičnou výškou profilu, pokojne ho tam dajte. Vymýšľať, ako tam predsa len dostať ten „štandardný“, hoci i na úkor menšieho pasívu chladiča, sa môže vo finále ukázať aj ako horšia možnosť.

Jeden 120-milimetrový ventilátor so zníženým profilom (na 15 mm) sme už testovali – Alphacool SL-15 PWM – tento od Arcticu (P12 Slim PWM PST) sa svojou konštrukciou výrazne odlišuje. Rotor má „iba“ sedem lopatiek, čo je pre tento formát ventilátorov pomerne málo, ale u Arcticu to zase až tak neprekvapuje. Menej, než je obvyklé, používa lopatiek aj na väčšie ventilátory. Dôležité každopádne je, že aj menší počet lopatiek výrazne vypĺňa plochu dostupného prierezu.

Medzery medzi jednotlivými lopatkami sú pomerne malé, čo ale prirodzene znamená, že je zvolená geometria dlhých, výrazne zakrivených nábežných hrán (lopatiek). To je na jednu stanu dobre, pretože sa jedná o efektívny návrh bez kužeľovitej trajektórie prúdnic vzduchu, ale to za cenu vysokej pružnosti. A hoci sa nedá konštatovať, že sú lopatky úplne tenké a hrúbka špičiek má „až“ 2,2 mm, tak pre dĺžku, ale u menšiu šírku ši výšku, sú lopatky pomerne pružné. Nejaké vibrácie na nich teda vznikať bude a tie sa premietajú aj do nepríjemných rezonančných frekvencií.

Už teraz môžeme konštatovať, že prevádzka pri zhruba 850 ot./min je veľmi nevýhodná. Ventilátor výrazne hučí (na 380 Hz), pričom prietok je v takomto nastavení pomerne nízky, neadekvátny vysokej hlučnosti. Smerom nahor alebo nadol už ale vysoká hlučnosť utícha, aj keď rezonančné frekvencie sa vyskytujú pomerne často, pri rôznych rýchlostiach, ale na horší scenár ako na ten, na ktorý sme upozornili vyššie, nenatrafíte.

Samotný rotor je na pomery ventilátorov s 15 mm profilom nadpriemerne vysoký. Podpora s nylonovými filtrami je ale i napriek tomu zachovaná. Výškový rozdiel medzi rámčekom a rotorom je na vstupe ventilátora dostatočný, pokiaľ použite aj filter s nespevneným sitom. Horšie, výrazne sa prepadávajúce, už ale kolidovať môžu tak ako pri všetkých ventilátoroch.

   

Ale ako to, že je teda rotor nadštandardne vysoký? Veľmi malý odstup je na druhej strane, medzi rotorom a statorovými lamelami. Tam je to veľmi tesné (čo zistíte aj pri minimálnom vychýlení, typicky pri čistení utieraním lopatiek), ale v praxi to ničomu nevadí. Všetky statorové lamely okrem tej, ktorou je vedený káblik, majú navyše aerodynamický tvar, ich špičky sa smerom k lopatkám zužujú.

Dielenské vyhotovenie je na takto lacný ventilátor veľmi slušné, bez výrazných nedokonalostí, ktoré niekedy bývajú vídať vplyvom šetrenia na vstrekovacích formách. Žiadne extra doplnky ani príslušenstvo však neočakávajte – rámček je jednoduchý, bez antivibračných podložiek v rohoch.

Vyhotovenie kábla je ale pomerne solídne. Izolácie jednotlivých žíl sú prilepené jedna na druhú, takže káblik je tenký, dobre ohybný a nikde sa nič ani nestrapká (ako u niektorých lacných ventilátorov s vodičmi v sieťke). Na konci sú dokonca dva konektory. Jeden na pripojenie vlastného motorčeka, druhý na pripojenie „cudzieho“. Na dĺžku má kábel 40 cm (+ ďalších 10 cm pre adaptér na sériové pripojenie susedného ventilátora).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *