Top pomer cena/výkon v 15 mm – Arctic P12 Slim PWM PST

Detaily Arctic P12 Slim PWM PST

Nízkoprofilové ventilátory sú často vnímané ako kompromisné riešenia, ktoré nebudú dosahovať efektivity hrubších modelov. Môže to byť pravda, ale i nemusí. Arctic P12 Slim v praxi poráža viacero plnotučných ventilátorov. Isteže, 15-milimetrový ventilátor Arcticu má mnoho nedostatkov, tie však obháji veľmi nízka cena. Vo formáte 120 mm sa o jeden z najlacnejších, ale rozhodne nie „najslabších“ tenkých ventilátorov.

Voči úzkym ventilátorom netreba ma predsudky. Pokiaľ sa vám do malej skrinky alebo na chladič hodí ventilátor s polovičnou výškou profilu, pokojne ho tam dajte. Vymýšľať, ako tam predsa len dostať ten „štandardný“, hoci i na úkor menšieho pasívu chladiča, sa môže vo finále ukázať aj ako horšia možnosť.

Jeden 120-milimetrový ventilátor so zníženým profilom (na 15 mm) sme už testovali – Alphacool SL-15 PWM – tento od Arcticu (P12 Slim PWM PST) sa svojou konštrukciou výrazne odlišuje. Rotor má „iba“ sedem lopatiek, čo je pre tento formát ventilátorov pomerne málo, ale u Arcticu to zase až tak neprekvapuje. Menej, než je obvyklé, používa lopatiek aj na väčšie ventilátory. Dôležité každopádne je, že aj menší počet lopatiek výrazne vypĺňa plochu dostupného prierezu.

Medzery medzi jednotlivými lopatkami sú pomerne malé, čo ale prirodzene znamená, že je zvolená geometria dlhých, výrazne zakrivených nábežných hrán (lopatiek). To je na jednu stanu dobre, pretože sa jedná o efektívny návrh bez kužeľovitej trajektórie prúdnic vzduchu, ale to za cenu vysokej pružnosti. A hoci sa nedá konštatovať, že sú lopatky úplne tenké a hrúbka špičiek má „až“ 2,2 mm, tak pre dĺžku, ale u menšiu šírku ši výšku, sú lopatky pomerne pružné. Nejaké vibrácie na nich teda vznikať bude a tie sa premietajú aj do nepríjemných rezonančných frekvencií.

Už teraz môžeme konštatovať, že prevádzka pri zhruba 850 ot./min je veľmi nevýhodná. Ventilátor výrazne hučí (na 380 Hz), pričom prietok je v takomto nastavení pomerne nízky, neadekvátny vysokej hlučnosti. Smerom nahor alebo nadol už ale vysoká hlučnosť utícha, aj keď rezonančné frekvencie sa vyskytujú pomerne často, pri rôznych rýchlostiach, ale na horší scenár ako na ten, na ktorý sme upozornili vyššie, nenatrafíte.

Samotný rotor je na pomery ventilátorov s 15 mm profilom nadpriemerne vysoký. Podpora s nylonovými filtrami je ale i napriek tomu zachovaná. Výškový rozdiel medzi rámčekom a rotorom je na vstupe ventilátora dostatočný, pokiaľ použite aj filter s nespevneným sitom. Horšie, výrazne sa prepadávajúce, už ale kolidovať môžu tak ako pri všetkých ventilátoroch.

   

Ale ako to, že je teda rotor nadštandardne vysoký? Veľmi malý odstup je na druhej strane, medzi rotorom a statorovými lamelami. Tam je to veľmi tesné (čo zistíte aj pri minimálnom vychýlení, typicky pri čistení utieraním lopatiek), ale v praxi to ničomu nevadí. Všetky statorové lamely okrem tej, ktorou je vedený káblik, majú navyše aerodynamický tvar, ich špičky sa smerom k lopatkám zužujú.

Dielenské vyhotovenie je na takto lacný ventilátor veľmi slušné, bez výrazných nedokonalostí, ktoré niekedy bývajú vídať vplyvom šetrenia na vstrekovacích formách. Žiadne extra doplnky ani príslušenstvo však neočakávajte – rámček je jednoduchý, bez antivibračných podložiek v rohoch.

Vyhotovenie kábla je ale pomerne solídne. Izolácie jednotlivých žíl sú prilepené jedna na druhú, takže káblik je tenký, dobre ohybný a nikde sa nič ani nestrapká (ako u niektorých lacných ventilátorov s vodičmi v sieťke). Na konci sú dokonca dva konektory. Jeden na pripojenie vlastného motorčeka, druhý na pripojenie „cudzieho“. Na dĺžku má kábel 40 cm (+ ďalších 10 cm pre adaptér na sériové pripojenie susedného ventilátora).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí. Celý článok „Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *