Top pomer cena/výkon v 15 mm – Arctic P12 Slim PWM PST

Detaily Arctic P12 Slim PWM PST

Nízkoprofilové ventilátory sú často vnímané ako kompromisné riešenia, ktoré nebudú dosahovať efektivity hrubších modelov. Môže to byť pravda, ale i nemusí. Arctic P12 Slim v praxi poráža viacero plnotučných ventilátorov. Isteže, 15-milimetrový ventilátor Arcticu má mnoho nedostatkov, tie však obháji veľmi nízka cena. Vo formáte 120 mm sa o jeden z najlacnejších, ale rozhodne nie „najslabších“ tenkých ventilátorov.

Voči úzkym ventilátorom netreba ma predsudky. Pokiaľ sa vám do malej skrinky alebo na chladič hodí ventilátor s polovičnou výškou profilu, pokojne ho tam dajte. Vymýšľať, ako tam predsa len dostať ten „štandardný“, hoci i na úkor menšieho pasívu chladiča, sa môže vo finále ukázať aj ako horšia možnosť.

Jeden 120-milimetrový ventilátor so zníženým profilom (na 15 mm) sme už testovali – Alphacool SL-15 PWM – tento od Arcticu (P12 Slim PWM PST) sa svojou konštrukciou výrazne odlišuje. Rotor má „iba“ sedem lopatiek, čo je pre tento formát ventilátorov pomerne málo, ale u Arcticu to zase až tak neprekvapuje. Menej, než je obvyklé, používa lopatiek aj na väčšie ventilátory. Dôležité každopádne je, že aj menší počet lopatiek výrazne vypĺňa plochu dostupného prierezu.

Medzery medzi jednotlivými lopatkami sú pomerne malé, čo ale prirodzene znamená, že je zvolená geometria dlhých, výrazne zakrivených nábežných hrán (lopatiek). To je na jednu stanu dobre, pretože sa jedná o efektívny návrh bez kužeľovitej trajektórie prúdnic vzduchu, ale to za cenu vysokej pružnosti. A hoci sa nedá konštatovať, že sú lopatky úplne tenké a hrúbka špičiek má „až“ 2,2 mm, tak pre dĺžku, ale u menšiu šírku ši výšku, sú lopatky pomerne pružné. Nejaké vibrácie na nich teda vznikať bude a tie sa premietajú aj do nepríjemných rezonančných frekvencií.

Už teraz môžeme konštatovať, že prevádzka pri zhruba 850 ot./min je veľmi nevýhodná. Ventilátor výrazne hučí (na 380 Hz), pričom prietok je v takomto nastavení pomerne nízky, neadekvátny vysokej hlučnosti. Smerom nahor alebo nadol už ale vysoká hlučnosť utícha, aj keď rezonančné frekvencie sa vyskytujú pomerne často, pri rôznych rýchlostiach, ale na horší scenár ako na ten, na ktorý sme upozornili vyššie, nenatrafíte.

Samotný rotor je na pomery ventilátorov s 15 mm profilom nadpriemerne vysoký. Podpora s nylonovými filtrami je ale i napriek tomu zachovaná. Výškový rozdiel medzi rámčekom a rotorom je na vstupe ventilátora dostatočný, pokiaľ použite aj filter s nespevneným sitom. Horšie, výrazne sa prepadávajúce, už ale kolidovať môžu tak ako pri všetkých ventilátoroch.

   

Ale ako to, že je teda rotor nadštandardne vysoký? Veľmi malý odstup je na druhej strane, medzi rotorom a statorovými lamelami. Tam je to veľmi tesné (čo zistíte aj pri minimálnom vychýlení, typicky pri čistení utieraním lopatiek), ale v praxi to ničomu nevadí. Všetky statorové lamely okrem tej, ktorou je vedený káblik, majú navyše aerodynamický tvar, ich špičky sa smerom k lopatkám zužujú.

Dielenské vyhotovenie je na takto lacný ventilátor veľmi slušné, bez výrazných nedokonalostí, ktoré niekedy bývajú vídať vplyvom šetrenia na vstrekovacích formách. Žiadne extra doplnky ani príslušenstvo však neočakávajte – rámček je jednoduchý, bez antivibračných podložiek v rohoch.

Vyhotovenie kábla je ale pomerne solídne. Izolácie jednotlivých žíl sú prilepené jedna na druhú, takže káblik je tenký, dobre ohybný a nikde sa nič ani nestrapká (ako u niektorých lacných ventilátorov s vodičmi v sieťke). Na konci sú dokonca dva konektory. Jeden na pripojenie vlastného motorčeka, druhý na pripojenie „cudzieho“. Na dĺžku má kábel 40 cm (+ ďalších 10 cm pre adaptér na sériové pripojenie susedného ventilátora).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor

Dunivejších alebo vyložene dunivých ventilátorov je mnoho, ale žiadny sa týmto zvukovým profilom nespopularizoval tak, ako Arctic P12. Zrejme i preto, že tento akustický nedostatok je tu naozaj výrazný a výrobcu v novších modeloch dotlačil aj ku konštrukčným zmenám, ktoré sú zamerané na potlačenie kritických tónových špičiek. Ale aj napriek tomu je základný model P12 PWM PST pozoruhodný ventilátor a vo svojej cenovej relácii je bezkonkurenčný. Celý článok „Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Pevnejší a efektívnejší, hlavné body vylepšení Arctic P12 (Max)

Arctic vydal nástupcu ventilátora P12 alebo možno skôr jeho vyšší model, pretože je P12 Max je o trochu drahší. To z dôvodu, že má podstatne sofistikovanejšiu konštrukciu, ktorá reaguje na nedostatky P12. Predovšetkým u P12 Max došlo k spevneniu lopatiek na potlačenie vysokých vibrácií 5-lopatkových rotorov Arctic a P12 Max bude pre výrazne zvýšené otáčky jeden z najvýkonnejších 120-milimetrových ventilátorov. Celý článok „Pevnejší a efektívnejší, hlavné body vylepšení Arctic P12 (Max)“ »

 •  
 •  
 •  

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *