Top pomer cena/výkon v 15 mm – Arctic P12 Slim PWM PST

Hodnotenie

Nízkoprofilové ventilátory sú často vnímané ako kompromisné riešenia, ktoré nebudú dosahovať efektivity hrubších modelov. Môže to byť pravda, ale i nemusí. Arctic P12 Slim v praxi poráža viacero plnotučných ventilátorov. Isteže, 15-milimetrový ventilátor Arcticu má mnoho nedostatkov, tie však obháji veľmi nízka cena. Vo formáte 120 mm sa o jeden z najlacnejších, ale rozhodne nie „najslabších“ tenkých ventilátorov.

Hodnotenie

V nereštriktívnom prostredí sú výsledky ventilátora Arctic P12 Slim PWM PST pomerne nezaujímavé. Efektivita (pomer dosahovaného prietoku vzduchu k hlučnosti je vysoko podpriemerný), pri vyšších rýchlostiach končí na predposledných pozíciách.

S nižšími otáčkami je umiestnenie vyššie, ale naozaj atraktívne je až v aplikáciách na prekážkach. Prietok vzduchu je prirodzene ešte nižší, ale jeho pokles je o menší ako napríklad u konkurenčného ventilátora Alphacool SL-15 PWM. Vďaka tomu Arctic predbieha nielen jeho, ale aj mnohé modely s 25 mm hrubým profilom. Pôsobivé výsledky sú už i na nylonovom filtri, ale ten stále predstavuje pomerne nereštriktívne prostredie.

Ešte lepšie sa Arctic P12 Slim darí na plastovom filtri, na ktorom je pri stredných a nižších rýchlostiach (t.j. praktických pre tieto aplikácie) už pomerne veľký odskok (do plusu) aj od takého ventilátora, akým je Noctua NF-P12 redux-1700 PWM. Arctic P12 Slim PWM PST naprieč všetkými hladinami hluku víťazí aj na šesťuhoľníkovej mriežke. V najnižšej hladine hluku, pri veľmi nízkych rýchlostiach (~ 680 ot./min), tu úzky ventilátor Arctic necháva za sebou dokonca aj 140 mm Gigabyte Aorus RGB.

Všeobecne môžeme konštatovať, že za P12 Slim zaostávajú také hrubšie ventilátory, ktoré používajú kratšie lopatky s menším rádiusom zakrivenia nábežných hrán. Tie bývajú obvykle hlučnejšie už len pre tvar prúdenia, ktoré viac zasahuje do rámčeka, kde je vyššie trenie, viac mikroturbulencií a celkovo hlučnejší chod. V testoch normalizovaných podľa rovnakých hladín hluku, ale i v praxi, sú tieto konštrukcie tak prirodzene znevýhodnené.

Uprostred výkonnostného spektra ostatných ventilátorov sa Arctic P12 Slim PWM PST drží aj na radiátoroch, čo je vzhľadom na formát (120/15 mm) excelujúce. A znovu platí, čím nižšia rýchlosť tým v o to lepšom svetle sa tento ventilátor ukazuje. Výnimkou sú, samozrejme, kritické rýchlosti s agresívnymi rezonančnými frekvenciami zvuku. Vyložene vyvarovať sa treba rýchlostiam okolo 850 ot./min, ktoré sú veľmi nepríjemné.

Výraznejším špičkám (okolo 380 Hz, ale i dunivejších 155 Hz) sa síce úplne nevyhnete nikdy, ale to je daň za dlhé a pružné lopatky. Budiš útechou aspoň to, že na rámček neprechádzajú také intenzívne vibrácie ako u Arctic BioniX P120 A-RGB. To zrejme i preto, že rotor P12 Slim je výrazne ľahší a pôsobí menšou silou. Od približne 1120 ot./min neboli zaznamenané už žiadne vibrácie. Nejaké zanedbateľné určite ešte sú, ale o takej nízkej intenzite, ktorá je pod rozlíšenie nášho meracieho aparátu. A vedzte, že tej citlivosť nechýba.

Výkon motorčeka je pomerne nízky (sotva 1,9 W), ale stačí na to, aby dokázal kompenzovať aj veľmi vysoký odpor prostredia (a rotor v ňom príliš nespomaľoval). Časom (používaním) bude ale potrebná časť energie aj na zvýšené trenie na úrovni ložísk, čo už môže byť horšie – ventilátor nemá ktovieaké rezervy. Strednú dobru medzi poruchami Arctic neuvádza, ale na ventilátor sa vzťahuje až 10-ročná záruka, takže niečo snáď predsa len vydrží.

Za cenu iba 7 eur/cca 165 Kč je každopádne parádny ventilátor, ktorý má v rámci svojej kategórie mimoriadne priaznivý pomer cena/výkon. Ukazuje na to aj koeficient prietoku za euro, hoci ten vychádza „iba“ z meraní bez prekážok. A vy už viete, že v praxi, na prekážkach, je Arctic P12 Slim PWM PST v porovnaní s inými ventilátormi ešte o dosť atraktívnejší.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *