Top pomer cena/výkon v 15 mm – Arctic P12 Slim PWM PST

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou

Nízkoprofilové ventilátory sú často vnímané ako kompromisné riešenia, ktoré nebudú dosahovať efektivity hrubších modelov. Môže to byť pravda, ale i nemusí. Arctic P12 Slim v praxi poráža viacero plnotučných ventilátorov. Isteže, 15-milimetrový ventilátor Arcticu má mnoho nedostatkov, tie však obháji veľmi nízka cena. Vo formáte 120 mm sa o jeden z najlacnejších, ale rozhodne nie „najslabších“ tenkých ventilátorov.

Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra.

Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Zvuk ventilátorov z drvivej väčšiny operuje v pásme 70–7000 Hz. Frekvencie 7000 Hz môžete prakticky ignorovať, tie reflektujú elektromagnetický šum meracieho reťazca. Ten (elektomagnetický šum) zasahuje aj do frekvencií pod 70 Hz, hoci je na nich stále aerodynamický hluk. Tieto pásma (do 70 Hz a nad 7 kHz) by sa dali pokojné „odstrihnúť“, ale nerobíme to. Pre prípad, že by sa u niektorého z ventilátorov predsa len objavila nejaká anomália, ktorú treba mať pod kontrolou a vedieť ju vizualizovať.







Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST

Primárne pre potreby veľmi malých počítačových systémov Arctic rozšíril ponuku nízkoprofilových ventilátorov. To modelom P8 Slim PWM PST, ktorý je nielen nízky a menších rozmerov sa drží aj v zvyšných dvoch osiach. S 80 mm dobre kopíruje napríklad minimalistické skrinky pre Raspberry Pi a podobné jednodoskové počítače. Na pomery Arctic má tento malý ventilátor nadštandardný počet lopatiek. Celý článok „Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *