Gigabyte Aorus 140 ARGB: Krátke/tiché a osvetlené (lopatky)

Detaily Gigabyte Aorus 140 ARGB

Dĺžka lopatiek je vždy „téma“, ale u 140-milimetrových ventilátorov bude častejšia než u menších variantov. Niekto pre preferenciu vybraných vlastností vsádza na dlhé lopatky, druhý výrobca na krátke. A také (krátke) a celkovo mohutnejšie lopatky používa aj 140 mm ventilátor Aorus. Z určitých pohľadov je to pomerne veľká výhoda, pre ktorú bolo ale treba niečo aj obetovať. Je to niečo za niečo.

Aorus 140 ARGB je axiálny ventilátor vo formáte 140 mm, ktorý sa mimo iné vyznačuje aj prítomnosťou ARGB LED. Nasvietený (zo stredu) je celý rotor z dobre svetlovodivého materiálu, takže za behu je vizuálne výrazná z obidvoch strán celá plocha aktívnej časti ventilátora.

Charakteristickým prvkom lopatiek je väčší výstupok zhruba v strede nábežných hrán, za ktorým sa tiahne súprava drážok. To v snahe potlačiť na vstupe turbulentnejšie prúdnice vzduchu, v dôsledku čoho sa v kritickej oblasti zvyšuje prietok pri súčasnom znižovaní hlučnosti. Štruktúra lopatiek je inak „mliečna“ a stavebným materiálom je PBT.

Pre relatívne kratšiu dĺžku so širším vyústením z rozbočovača i stredom, sú v kombinácii s hrubšími špičkami (až do 2,6 mm) lopatky pomerne pevné. Majú menšiu pružnosť tak oproti dlhším a zároveň užším lopatkám 140 mm ventilátorov Light Wings ako aj v porovnaní s geometricky podobnými ventilátormi Fractal Design Aspect 14 RGB PWM. Ich lopatky sú síce z materiálu s podobnou pevnosťou, ale majú výrazne menšiu hrúbku.

Ventilátor Aorus 140 ARGB má tak predpoklady k tomu, aby boli pri porovnateľnej rýchlosti dosahované výrazne nižšie vibrácie, ktoré sú často zdrojom nepríjemných rezonančných frekvencií vo zvuku. A takisto zvyšujú hlučnosť systému prenosom vibrácii na kostru skrinky či radiátoru/pasívu, na ktorom sú nainštalované. Už teraz, pri rozbore detailov prezradíme, že na ventilátore Aorus 140 ARGB sme nenamerali žiadne vibrácie. Nejaké na lopatkách určite budú, ale také nevýrazné, že sa cez antivibračné podložky v rohoch ventilátora ďalej (za rámček) nešíria.

   

Všeobecná nevýhoda takýchto lopatiek je však v tom, že vzduch navádzajú pod širším uhlom a prúdnice tak prichádzajú do intenzívnejšieho kontaktu s rámčekom. Vplyvom toho (vyšším trením a intenzívnejšími mikroturbulenciami na ostrých hranách) narastá hlučnosť prúdiaceho vzduchu. V porovnaní s viac-lopatkovými ventilátormi s agresívnejšie zakrivenými hranami (t.j. dizajn, ktorý prúdnice vzduchu formuje priamejšie, vyhýbavejšie) má takáto pri rovnakej hladine hluku takáto konštrukcia horšie základné predpoklady na dosahovanie vyššieho prietoku. Perfektne dotiahnutý ventilátor však aj pri tejto geometrii môže poraziť priemerný či nadpriemerný ventilátor s „efektívnejšou“ geometriou. Iba tá, ako ste sa už v našich testoch viackrát presvedčili (a najviac v analýze Akasa Alucia SC12), nestačí. Ako a v ktorých situáciách na tom bude Aorus 140 ARGB, sa dozviete tradične z výsledkov testov.

Kľúčové veci k motorčeku a ložiská:. Motorček používa až 6 cievok (namiesto bežných 4), takže jeho chod bude plynulejší. To jednak redukuje vibrácie, jednak (pre nižšie trenie) znižuje spotrebu. Nadštandardné by mali byť aj ložiská, respektíve ich mazivo. Ložiská ako také sú klzné, ale v grafénovom mazive, ktoré by zase malo znižovať trenie a tým aj mechanické opotrebenie. Preto Gigabyte uvádza na pomery klzných ložísk strednú dobu medzi poruchami (MTBF) až 73 500 hodín.

Káble ventilátora sú dlhé (43–45 cm) s tým, že pripojenie osvetlenie je dobre pripravené na doplnenie ďalšieho ventilátora do série. To znamená, že sú k dispozícii dva 3-pinové konektory ARGB (samček i samička). 4-pinový konektor PWM vyhradený na motorček je už ale iba jeden.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *