Gigabyte Aorus 140 ARGB: Krátke/tiché a osvetlené (lopatky)

Detaily Gigabyte Aorus 140 ARGB

Dĺžka lopatiek je vždy „téma“, ale u 140-milimetrových ventilátorov bude častejšia než u menších variantov. Niekto pre preferenciu vybraných vlastností vsádza na dlhé lopatky, druhý výrobca na krátke. A také (krátke) a celkovo mohutnejšie lopatky používa aj 140 mm ventilátor Aorus. Z určitých pohľadov je to pomerne veľká výhoda, pre ktorú bolo ale treba niečo aj obetovať. Je to niečo za niečo.

Aorus 140 ARGB je axiálny ventilátor vo formáte 140 mm, ktorý sa mimo iné vyznačuje aj prítomnosťou ARGB LED. Nasvietený (zo stredu) je celý rotor z dobre svetlovodivého materiálu, takže za behu je vizuálne výrazná z obidvoch strán celá plocha aktívnej časti ventilátora.

Charakteristickým prvkom lopatiek je väčší výstupok zhruba v strede nábežných hrán, za ktorým sa tiahne súprava drážok. To v snahe potlačiť na vstupe turbulentnejšie prúdnice vzduchu, v dôsledku čoho sa v kritickej oblasti zvyšuje prietok pri súčasnom znižovaní hlučnosti. Štruktúra lopatiek je inak „mliečna“ a stavebným materiálom je PBT.

Pre relatívne kratšiu dĺžku so širším vyústením z rozbočovača i stredom, sú v kombinácii s hrubšími špičkami (až do 2,6 mm) lopatky pomerne pevné. Majú menšiu pružnosť tak oproti dlhším a zároveň užším lopatkám 140 mm ventilátorov Light Wings ako aj v porovnaní s geometricky podobnými ventilátormi Fractal Design Aspect 14 RGB PWM. Ich lopatky sú síce z materiálu s podobnou pevnosťou, ale majú výrazne menšiu hrúbku.

Ventilátor Aorus 140 ARGB má tak predpoklady k tomu, aby boli pri porovnateľnej rýchlosti dosahované výrazne nižšie vibrácie, ktoré sú často zdrojom nepríjemných rezonančných frekvencií vo zvuku. A takisto zvyšujú hlučnosť systému prenosom vibrácii na kostru skrinky či radiátoru/pasívu, na ktorom sú nainštalované. Už teraz, pri rozbore detailov prezradíme, že na ventilátore Aorus 140 ARGB sme nenamerali žiadne vibrácie. Nejaké na lopatkách určite budú, ale také nevýrazné, že sa cez antivibračné podložky v rohoch ventilátora ďalej (za rámček) nešíria.

   

Všeobecná nevýhoda takýchto lopatiek je však v tom, že vzduch navádzajú pod širším uhlom a prúdnice tak prichádzajú do intenzívnejšieho kontaktu s rámčekom. Vplyvom toho (vyšším trením a intenzívnejšími mikroturbulenciami na ostrých hranách) narastá hlučnosť prúdiaceho vzduchu. V porovnaní s viac-lopatkovými ventilátormi s agresívnejšie zakrivenými hranami (t.j. dizajn, ktorý prúdnice vzduchu formuje priamejšie, vyhýbavejšie) má takáto pri rovnakej hladine hluku takáto konštrukcia horšie základné predpoklady na dosahovanie vyššieho prietoku. Perfektne dotiahnutý ventilátor však aj pri tejto geometrii môže poraziť priemerný či nadpriemerný ventilátor s „efektívnejšou“ geometriou. Iba tá, ako ste sa už v našich testoch viackrát presvedčili (a najviac v analýze Akasa Alucia SC12), nestačí. Ako a v ktorých situáciách na tom bude Aorus 140 ARGB, sa dozviete tradične z výsledkov testov.

Kľúčové veci k motorčeku a ložiská:. Motorček používa až 6 cievok (namiesto bežných 4), takže jeho chod bude plynulejší. To jednak redukuje vibrácie, jednak (pre nižšie trenie) znižuje spotrebu. Nadštandardné by mali byť aj ložiská, respektíve ich mazivo. Ložiská ako také sú klzné, ale v grafénovom mazive, ktoré by zase malo znižovať trenie a tým aj mechanické opotrebenie. Preto Gigabyte uvádza na pomery klzných ložísk strednú dobu medzi poruchami (MTBF) až 73 500 hodín.

Káble ventilátora sú dlhé (43–45 cm) s tým, že pripojenie osvetlenie je dobre pripravené na doplnenie ďalšieho ventilátora do série. To znamená, že sú k dispozícii dva 3-pinové konektory ARGB (samček i samička). 4-pinový konektor PWM vyhradený na motorček je už ale iba jeden.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Slabšie PCB“, ale aj tak má (Gigabyte Aorus X670 Elite AX) navrch

Základné dosky pre platformu AMD AM5 s čipsetmi bez písmena E v označení majú síce slabšiu konektivitu vyvedenú z procesora, ale ak nevyžadujete PCIe 5.0 pre grafickú kartu, tak vás to zase až tak trápiť nemusí. A vôbec nie pri doske Aorus X670 Elite AX, ktorá si prívlastok „Elite“ obháji bez najmenších ťažkostí. Veľmi silná je nielen napájacia kaskáda CPU, ale takisto výbava slotov, portov a Gigabyte znovu zatlačil na výkon viac, než je obvyklé. Celý článok „„Slabšie PCB“, ale aj tak má (Gigabyte Aorus X670 Elite AX) navrch“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Z790 Aorus Elite AX: „Optimalizovaná na hranie“

V kontexte základných dosiek píšeme o „hernom“ hardvéri neradi. Na herný výkon obvykle nemajú prakticky žiadny vplyv. V tomto prípade však na marketingovom slogane niečo bude, aj keď nie zadarmo a miestami vyšší výkon v hrách je vykúpený vyššou spotrebou. Dôvodov, prečo o Gigabyte Z790 Aorus Elite AX stáť, alebo sa tejto doske naopak vyhnúť, je však prirodzene viac. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Elite AX: „Optimalizovaná na hranie““ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch

Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka. Celý článok „Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *