Gigabyte Aorus 140 ARGB: Krátke/tiché a osvetlené (lopatky)

Hodnotenie

Dĺžka lopatiek je vždy „téma“, ale u 140-milimetrových ventilátorov bude častejšia než u menších variantov. Niekto pre preferenciu vybraných vlastností vsádza na dlhé lopatky, druhý výrobca na krátke. A také (krátke) a celkovo mohutnejšie lopatky používa aj 140 mm ventilátor Aorus. Z určitých pohľadov je to pomerne veľká výhoda, pre ktorú bolo ale treba niečo aj obetovať. Je to niečo za niečo.

Hodnotenie

Popredné miesta v prietoku vzduchu a v statickom tlaku Aorus 140 ARGB netrhá, ale zato sa ho netýkajú typické kritické nedostatky „výkonnejších“ konkurenčných ventilátorov. Keď to zoberieme rad radom od toho najpodstatnejšieho, tak oproti 140 mm ventilátoru BeQuiet! Light Wings je akustický prejav Aorus 140 podstatne príjemnejší. Frekvencie zvuku sú vyrovnanejšie, bez výrazných špičiek (hoci nejaké ostrejšie vrcholy tam sú) a chod vyznačuje najmä aerodynamická zložka, ktorej sa nevyhne žiadny ventilátor. Naprieč rôznymi formátmi (120/140 mm) ventilátorov Aorus ARGB a BeQuiet! Light Wings je pozoruhodný odlišný prístup týchto firiem. Zatiaľ čo BeQuiet! použil krátke lopatky u menšieho (120 mm) variantu, tak Gigabyte ich má vo väčšom variante, čo dáva zmysel pre potlačenie nižších, dunivých frekvencií zvuku.

Oproti 120 mm variantu (Aorus 120 ARGB) je tento 140 mm (Aorus 140 ARGB) vďaka väčšiemu prierezu vo všetkých situáciách aerodynamicky efektívnejší. Síce iba o trochu, ale je. Ventilátory Aorus majú spoločné to, že oba kolidujú s nespevneným prachovým filtrom. Výškový rozdiel medzi rotorom a rámčekom je príliš malý a sito filtra tak prichádza do neželaného kontaktu.

S pevnejšími plastovými filtrami je už všetko v poriadku a i výsledky Aorus 140 ARGB sú pozoruhodné. Toto je aplikácia, pri ktorom aj priemerný 140 mm ventilátor poráža špičkové 120 mm. Aorus 140 ARGB tu má náskok aj pred Noctua NF-A12x25 PWM. Strata na FD Aspect 14 RGB PWM je pri vyšších než veľmi nízkych rýchlostiach minimálna a pre výber Aorus 140 ARGB môžu zavážiť ostatné výhody ventilátora Gigabyte, ku ktorým sa v nasledujúcom texte ešte dostaneme.

Pre tých, čo chcú prevádzkovať ventilátor na hranici počuteľnosti, pri veľmi nízkych rýchlostiach, sa Aorus 140 ARGB nehodí (a vhodnejší bude iný ventilátor). Pri takomto nastavení sa Aorus 140 ARGB v rebríčku sa začína prepadávať bez ohľadu na druh prekážky, na ktorej funguje. Statický tlak je už totižto príliš nízky aj bez nej.

Na mriežke a na radiátoroch sa Aorus 140 ARGB drží v pásme nadpriemerne efektívnych (v zmysle pomeru prietok vzduchu/hlučnosť) 120 mm ventilátorov a na toto použitie existujú určite aj atraktívnejšie modely. Koľko ich bude ale takých, čo budú znieť podobne prijateľne/nerušivo naprieč celým rýchlostným rozsahom, je už ale otázka. A veľa modelov s nulovými vibráciami na rámčeku, ako to má Aorus 140 ARGB, takisto asi nebude.

Ventilátor Aorus 140 ARGB vyniká aj mimoriadne nízkou prevádzkovou spotrebou (do 1 W pre motorček), čo potvrdzuje slová Gigabyte o nižšom trení mechanických prvkov – na rovnaké otáčky stačí menšia sila. Aj z toho dôvodu Aorus 140 ARGB dosahuje v porovnaní s FD Aspect 14 RGB PWM dvojnásobný prietok vzduchu na watt a navrch má aj pred BeQuiet! Light Wings (BL075), hoci tam je už ten rozdiel menší. Vysoká je vďaka veľkému svetlovodu aj efektivita osvetlenia. Jeho svietivosť je pritom nadpriemerná. Pokiaľ máte záujem o 140 mm ventilátor s ARGB LED, ktorý výrazne svieti a vyložene neduní, tak Gigabyte Aorus 140 ARGB stojí v rade medzi prvými.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *