BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria

Detaily BeQuiet! Light Wings (BL075)

Ventilátor „Light Wings“ sme analyzovali pomerne nedávno, to ale v 120 mm formáte. K 140 mm modelu BeQuiet! pristupoval, čo sa týka návrhu, trochu inak. Rámček je síce zväčšené iba proporčne, ale tvar rotora je už výrazne odlišný. Vsádza na dlhé, zakrivené lopatky, ktoré v tomto priereze vyzerajú skvelo, no isté konštrukčné rezervy sú. Napriek tomu ale v niektorých aplikáciách tento ventilátor exceluje.

Ventilátory BeQuiet! Light Wings patria medzi také modely s ARGB LED, ktoré osvetlenie smerujú mimo rotor, na rámček. To má výhodu v tom, že na výrobu samotného rotora je možné použiť pevnejší materiál s atraktívnejšími vlastnosťami na dosiahnutie toho hlavného – čo najvyššieho prietok vzduchu pri čo najnižšej hlučnosti. Týmto smerom sa uberá aj BeQuiet!

Z konštrukčných detailov 140 mm ventilátorov Light Wings vidieť, že sa BeQuiet! v rovnakom čase zaoberal aj ventilátormi Silent Wings (Pro) 4. Ventilátory SWP4 v 120 mm formáte už nejaký čas v otestovaný máme, ale staršie sú práve modely Light Wings. Podobnosť so Silent Wings (Pro) 4 je v tom, že sa BeQuiet! prvýkrát uchýlil k použitiu nadštandardne dlhých, užších lopatiek s výraznejším zakrivením nábežných hrán. A dokonca sú veľmi malé aj vzájomné medzery medzi lopatkami. To je tiež jedna z charakteristických čŕt 120 mm SW(P)4.

Povrch lopatiek je po ich šírke vrúbkovaný tak, ako je to pre ventilátory BeQuiet! typické. Takáto úprava na vstupe čiastočne potláča na vstupe nežiaduce turbulencie a zároveň (vplyvom odstredivej sily) nedochádza k pozdĺžnemu skĺzavaniu prúdnic vzduchu tak ako na hladkých plochách. Eventuálne tak vlnkovaný povrch prispieva k vyššiemu prietoku vzduchu pri súčasne nižšej hlučnosti.

Geometricky sa 140 mm ventilátor Light Wings od 120-milimetrových výrazne odlišuje, ten má širšie, menej zahnuté lopatky s väčšími medzerami (tie sú ale dané aj menším počtom lopatiek – sedem namiesto deviatich u 140 mm variantu). Tvar rotora, ktorý je použitý u väčšieho formátu by sme očakávali skôr u toho menšieho, ale BeQuiet! to urobil takto. Výhoda tejto koncepcie je v tom, že je aktívna väčšia časť vonkajšieho prierezu, z toho vyplýva vyšší statický tlak a menšie úniky vzduchu.

   

Druhá stránka veci je však to, ako sú vyhotovené samotné lopatky. V prvom rade sú naozaj dlhé a v kombinácii s priemernou pevnosťou, ktorá je daná hrúbkou (tá ide k 2,5 mm), použitým materiálom (PBT), ale i zakrivením užšej strany („bruška“), sa počas behu smerom k špičkám lopatiek zintenzívňuje „vlnenie“, ktoré vo zvuku podnecuje nepríjemné rezonančné frekvencie. To tento ventilátor znevýhodňuje najviac. Na potlačenie prenosu vibrácií na skrinku alebo chladič sú ale vhodne použité antivibračné podložky v rohoch rámčeka.

A keď už sme pri tom rámčeku, tak je vhodné podotknúť, že v smere „tlač“ dolieha na radiátor veľmi tesne. Medzery okolo rohov sú iba pri orientácii „ťahaj“. Vtedy už statický tlak klesá a prietok vzduchu je nižší podobne ako u ventilátorov Silent Wings Pro 4 s alternatívnymi rohmi.

Oproti naposledy testovanému 140 mm ventilátoru FD Aspect 14 je ventilátor Light Wings podstatne robustnejší, čo sa odráža aj na o viac než 50 % vyššej hmotnosti (242 g). Všetky ventilátory Light Wings (t.j. vrátane tohto modelu) ale patria medzi tie, ktoré môžu kolidovať s nylonovým filtrom. Hoci sa opticky zdá, že kruhový svetlovodivý panel výrazne predsunutý pod rotorom, tak výškový rozdiel medzi ním a najvyšším miestom náboja je veľmi malý a u nespevnených jemných filtrov tak dochádza k vzájomnému kontaktu rotora so sieťkou.

Okrem testovaného variantu „high-speed“ s max. 2200 ot./min s kódovým označením BL075 existuje aj pomalší variant (BL074) končiaci na cca 1500 ot./min. Ventilátory Light Wings používajú reguláciu PWM a pripájajú sa cez 50 cm dlhý kábel. Osvetlenie je na 5 V (3-pin ARGB) a vyvedené sú dva konektory, samička i samček (na pohodlnejšie pripojenie ďalšieho ventilátora do série).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádny test.
  Mám pocit že približne aký bol rozdiel medzi 120mm verziami FD Aspect a BQ Light Wings tak dosť podobne to bolo aj u 140mm verzií. Takže viac menej bez prekvapenia.

 2. Vždy som tak nejak predpokladal že 140mm = 120mm len tichšie a výkonnejšie, ale to upozornenie na dunivejší prejav mi tak trochu otvára oči.

  1. Thermaltake Toughfan 14 (RGB) dunivé pravdepodobne nebudú, ale je pravda, že ventilátory z LCP sú mimoriadne vzácne. 140 mm s ARGB je určite iba jeden (práve Toughfan 14 RGB) a druhý neosvetlený, do páru (k Toughfan 14), mi tiež nenapadá. Ako šafránu je aj 140 mm ventilátorov z PBT a GF.

   Skôr než používaním drahšieho materiálu budú výrobcovia stabilizáciu špičiek lopatiek riešiť obručami. Od Arcticu máme informáciu, že po P12 Max sa pripravuje aj P14 Max, ktorý bude mať takisto rotor olemovaný kruhovým rámčekom. Dlho pripravované 140 mm ventilátory Noctua budú, samozrejme, výnimka. Pri nich sa na tento typ kompromisu nepristúpi a rotor bude sterroxový/LCP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *