Pevnejší a efektívnejší, hlavné body vylepšení Arctic P12 (Max)

Arctic P12 Max

Arctic vydal nástupcu ventilátora P12 alebo možno skôr jeho vyšší model, pretože je P12 Max je o trochu drahší. To z dôvodu, že má podstatne sofistikovanejšiu konštrukciu, ktorá reaguje na nedostatky P12. Predovšetkým u P12 Max došlo k spevneniu lopatiek na potlačenie vysokých vibrácií 5-lopatkových rotorov Arctic a P12 Max bude pre výrazne zvýšené otáčky jeden z najvýkonnejších 120-milimetrových ventilátorov.

Po vzore P12 A-RGB Arctic lemuje kruhovou obručou aj rotory neosvetlených ventilátorov P12 Max. To je kľúčová úprava, ktorou sa nové ventilátory Arctic P12 Max odlišujú od P12.

Dôvod, prečo je pri tvare „P“ ventilátorov Arctic dôležitý takýto prvok (kruhová obruč) je veľmi jednoduchý. Ventilátor P12, ale aj modely P120 majú iba päť lopatiek, na čom nie je nič zlé, ale pokiaľ majú operovať v priereze zodpovedajúcom 120 mm formátu, tak musia byť nadmerne dlhé. V kombinácii s bežne používaným materiálom (PBT) v tejto cenovej kategórii sú špičky lopatiek príliš pružné, čo vedie k pomerne vysokým vibráciám. Tie môžete pozorovať aj u ventilátora BioniX P120 A-RGB.

Tieto vibrácie sú nielen zdrojom sekundárneho hluku (napríklad rozdrnčaním skrinky, o ktorú sú pripevnené), ale takisto eskalujú rezonančné frekvencie zvuku. Ventilátory sú tak nadmerne hlučné pri nižších (dunivých) frekvenciách. Použitím obruče sa však špičky rotora spevňujú, čo nežiaduce vibrácie potláča a s nimi klesajú aj špičky na „kritických“ frekvenciách zvuku. Zjednodušene by sa dalo poznamenať, že takýto ventilátor bude akusticky príjemnejší.

Na potlačenie vibrácií na minimum Arctic ventilátor P12 Max doplnil aj o gumené podložky v rohoch, ktoré model P12 nemá.

Implementáciou obruče Arctic docielil nielen akustické zlepšenie, ale i to, že sa prúdnice vzduchu nebudú odtrhávať od špičiek lopatiek (tak ako na rovnakých rotoroch, ale bez obruče), čím bude dosahovaný vyšší statický tlak a prietok vzduchu cez prekážky. O aké zlepšenie by sa mohlo jednať sa však z oficiálnych parametrov k ventilátoru Arctic nedozviete, pretože u modelu P12 Max je výrazne navýšená rýchlosť. To až na 3300 ot./min. Aj pre ne spevňujúca obruč „musela prísť“, pretože pri takejto vysokej rýchlosti by boli vibrácie už naozaj mimoriadne intenzívne.

Ruka v ruke s vyššími otáčkami je vyšší aj výkon motorčeka, spolu s čím sa zväčšil aj vnútorný prierez rotora („nelopatková plocha prierezu“). Tým pádom je o trochu menší vonkajší prierez s lopatkami. To je z hľadiska efektivity, respektíve pomeru množstva prietoku vzduchu k hladine hluku malý „mínus“, ktorý však pravdepodobne bude výrazne prevážený ostanými zlepšeniami a v konečnom dôsledku pôjde v porovnaní so staršími modelmi P12 a P120 o aerodynamicky efektívnejší ventilátor. O koľko a v akých situáciách sa dozviete v našich testoch.

Napriek vysokej maximálnej rýchlosti sú minimálne otáčky (200 za minútu) veľmi nízke s tým, že pod 5 % intenzitu PWM motorček vypína. Ventilátor Arctic P12 max teda podporuje polo-pasívny chod. Oproti P12 má P12 Max iné aj ložiská. Namiesto kvapalinových (FDB) sú použité guľôčkové – „duálne“ (tzn. so súpravou guľôčok v dvoch radoch). Strednú dobu medzi poruchami (MTBF) však Arctic neuvádza. Čo vieme, sú ale parametre k prietoku vzduchu a k statickému tlaku.

Prietok vzduchu má byť 137,69 m³/h, s ktorými by sa mohol zaradiť medzi ventilátory BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL098) a Akasa OTTO SF12. Vysoký je aj uvádzaný statický tlak – 4,35 mm H20. Tieto parametre, samozrejme, prináležia maximálnej rýchlosti pri 3300 ot./min.

Ventilátor P12 Max je už v obchodoch po celom svete a i v pomerne vysokom množstve. Výrobne a logisticky to, zdá sa, Arctic zvládol dobre. Cena začína na približne 10 eurách/235 Kč, teda zhruba na dvojnásobku P12.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

 •  
 •  
 •  

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *