Pevnejší a efektívnejší, hlavné body vylepšení Arctic P12 (Max)

Arctic P12 Max

Arctic vydal nástupcu ventilátora P12 alebo možno skôr jeho vyšší model, pretože je P12 Max je o trochu drahší. To z dôvodu, že má podstatne sofistikovanejšiu konštrukciu, ktorá reaguje na nedostatky P12. Predovšetkým u P12 Max došlo k spevneniu lopatiek na potlačenie vysokých vibrácií 5-lopatkových rotorov Arctic a P12 Max bude pre výrazne zvýšené otáčky jeden z najvýkonnejších 120-milimetrových ventilátorov.

Po vzore P12 A-RGB Arctic lemuje kruhovou obručou aj rotory neosvetlených ventilátorov P12 Max. To je kľúčová úprava, ktorou sa nové ventilátory Arctic P12 Max odlišujú od P12.

Dôvod, prečo je pri tvare „P“ ventilátorov Arctic dôležitý takýto prvok (kruhová obruč) je veľmi jednoduchý. Ventilátor P12, ale aj modely P120 majú iba päť lopatiek, na čom nie je nič zlé, ale pokiaľ majú operovať v priereze zodpovedajúcom 120 mm formátu, tak musia byť nadmerne dlhé. V kombinácii s bežne používaným materiálom (PBT) v tejto cenovej kategórii sú špičky lopatiek príliš pružné, čo vedie k pomerne vysokým vibráciám. Tie môžete pozorovať aj u ventilátora BioniX P120 A-RGB.

Tieto vibrácie sú nielen zdrojom sekundárneho hluku (napríklad rozdrnčaním skrinky, o ktorú sú pripevnené), ale takisto eskalujú rezonančné frekvencie zvuku. Ventilátory sú tak nadmerne hlučné pri nižších (dunivých) frekvenciách. Použitím obruče sa však špičky rotora spevňujú, čo nežiaduce vibrácie potláča a s nimi klesajú aj špičky na „kritických“ frekvenciách zvuku. Zjednodušene by sa dalo poznamenať, že takýto ventilátor bude akusticky príjemnejší.

Na potlačenie vibrácií na minimum Arctic ventilátor P12 Max doplnil aj o gumené podložky v rohoch, ktoré model P12 nemá.

Implementáciou obruče Arctic docielil nielen akustické zlepšenie, ale i to, že sa prúdnice vzduchu nebudú odtrhávať od špičiek lopatiek (tak ako na rovnakých rotoroch, ale bez obruče), čím bude dosahovaný vyšší statický tlak a prietok vzduchu cez prekážky. O aké zlepšenie by sa mohlo jednať sa však z oficiálnych parametrov k ventilátoru Arctic nedozviete, pretože u modelu P12 Max je výrazne navýšená rýchlosť. To až na 3300 ot./min. Aj pre ne spevňujúca obruč „musela prísť“, pretože pri takejto vysokej rýchlosti by boli vibrácie už naozaj mimoriadne intenzívne.

Ruka v ruke s vyššími otáčkami je vyšší aj výkon motorčeka, spolu s čím sa zväčšil aj vnútorný prierez rotora („nelopatková plocha prierezu“). Tým pádom je o trochu menší vonkajší prierez s lopatkami. To je z hľadiska efektivity, respektíve pomeru množstva prietoku vzduchu k hladine hluku malý „mínus“, ktorý však pravdepodobne bude výrazne prevážený ostanými zlepšeniami a v konečnom dôsledku pôjde v porovnaní so staršími modelmi P12 a P120 o aerodynamicky efektívnejší ventilátor. O koľko a v akých situáciách sa dozviete v našich testoch.

Napriek vysokej maximálnej rýchlosti sú minimálne otáčky (200 za minútu) veľmi nízke s tým, že pod 5 % intenzitu PWM motorček vypína. Ventilátor Arctic P12 max teda podporuje polo-pasívny chod. Oproti P12 má P12 Max iné aj ložiská. Namiesto kvapalinových (FDB) sú použité guľôčkové – „duálne“ (tzn. so súpravou guľôčok v dvoch radoch). Strednú dobu medzi poruchami (MTBF) však Arctic neuvádza. Čo vieme, sú ale parametre k prietoku vzduchu a k statickému tlaku.

Prietok vzduchu má byť 137,69 m³/h, s ktorými by sa mohol zaradiť medzi ventilátory BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL098) a Akasa OTTO SF12. Vysoký je aj uvádzaný statický tlak – 4,35 mm H20. Tieto parametre, samozrejme, prináležia maximálnej rýchlosti pri 3300 ot./min.

Ventilátor P12 Max je už v obchodoch po celom svete a i v pomerne vysokom množstve. Výrobne a logisticky to, zdá sa, Arctic zvládol dobre. Cena začína na približne 10 eurách/235 Kč, teda zhruba na dvojnásobku P12.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5

Arctic pretáča číslovanie teplovodivých pást MX (z 5 na 6) rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. S MX-5 prišiel len minulý rok, ale začiatkom tohto roka sa objavila správa o tom, že niektoré šarže predčasne vysychajú. Aj v dôsledku toho, takéhoto nedostatku, sa mohla dôvera zákazníkov v tieto termopasty natoľko odvrátiť, že je z obchodného hľadiska najlepšia cesta nový model. A ten je tu, bohužiaľ zase bez základného parametru. Celý článok „Vychádza termopasta Arctic MX-6, rýchla náhrada za MX-5“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *