Pevnejší a efektívnejší, hlavné body vylepšení Arctic P12 (Max)

Arctic P12 Max

Arctic vydal nástupcu ventilátora P12 alebo možno skôr jeho vyšší model, pretože je P12 Max je o trochu drahší. To z dôvodu, že má podstatne sofistikovanejšiu konštrukciu, ktorá reaguje na nedostatky P12. Predovšetkým u P12 Max došlo k spevneniu lopatiek na potlačenie vysokých vibrácií 5-lopatkových rotorov Arctic a P12 Max bude pre výrazne zvýšené otáčky jeden z najvýkonnejších 120-milimetrových ventilátorov.

Po vzore P12 A-RGB Arctic lemuje kruhovou obručou aj rotory neosvetlených ventilátorov P12 Max. To je kľúčová úprava, ktorou sa nové ventilátory Arctic P12 Max odlišujú od P12.

Dôvod, prečo je pri tvare „P“ ventilátorov Arctic dôležitý takýto prvok (kruhová obruč) je veľmi jednoduchý. Ventilátor P12, ale aj modely P120 majú iba päť lopatiek, na čom nie je nič zlé, ale pokiaľ majú operovať v priereze zodpovedajúcom 120 mm formátu, tak musia byť nadmerne dlhé. V kombinácii s bežne používaným materiálom (PBT) v tejto cenovej kategórii sú špičky lopatiek príliš pružné, čo vedie k pomerne vysokým vibráciám. Tie môžete pozorovať aj u ventilátora BioniX P120 A-RGB.

Tieto vibrácie sú nielen zdrojom sekundárneho hluku (napríklad rozdrnčaním skrinky, o ktorú sú pripevnené), ale takisto eskalujú rezonančné frekvencie zvuku. Ventilátory sú tak nadmerne hlučné pri nižších (dunivých) frekvenciách. Použitím obruče sa však špičky rotora spevňujú, čo nežiaduce vibrácie potláča a s nimi klesajú aj špičky na „kritických“ frekvenciách zvuku. Zjednodušene by sa dalo poznamenať, že takýto ventilátor bude akusticky príjemnejší.

Na potlačenie vibrácií na minimum Arctic ventilátor P12 Max doplnil aj o gumené podložky v rohoch, ktoré model P12 nemá.

Implementáciou obruče Arctic docielil nielen akustické zlepšenie, ale i to, že sa prúdnice vzduchu nebudú odtrhávať od špičiek lopatiek (tak ako na rovnakých rotoroch, ale bez obruče), čím bude dosahovaný vyšší statický tlak a prietok vzduchu cez prekážky. O aké zlepšenie by sa mohlo jednať sa však z oficiálnych parametrov k ventilátoru Arctic nedozviete, pretože u modelu P12 Max je výrazne navýšená rýchlosť. To až na 3300 ot./min. Aj pre ne spevňujúca obruč „musela prísť“, pretože pri takejto vysokej rýchlosti by boli vibrácie už naozaj mimoriadne intenzívne.

Ruka v ruke s vyššími otáčkami je vyšší aj výkon motorčeka, spolu s čím sa zväčšil aj vnútorný prierez rotora („nelopatková plocha prierezu“). Tým pádom je o trochu menší vonkajší prierez s lopatkami. To je z hľadiska efektivity, respektíve pomeru množstva prietoku vzduchu k hladine hluku malý „mínus“, ktorý však pravdepodobne bude výrazne prevážený ostanými zlepšeniami a v konečnom dôsledku pôjde v porovnaní so staršími modelmi P12 a P120 o aerodynamicky efektívnejší ventilátor. O koľko a v akých situáciách sa dozviete v našich testoch.

Napriek vysokej maximálnej rýchlosti sú minimálne otáčky (200 za minútu) veľmi nízke s tým, že pod 5 % intenzitu PWM motorček vypína. Ventilátor Arctic P12 max teda podporuje polo-pasívny chod. Oproti P12 má P12 Max iné aj ložiská. Namiesto kvapalinových (FDB) sú použité guľôčkové – „duálne“ (tzn. so súpravou guľôčok v dvoch radoch). Strednú dobu medzi poruchami (MTBF) však Arctic neuvádza. Čo vieme, sú ale parametre k prietoku vzduchu a k statickému tlaku.

Prietok vzduchu má byť 137,69 m³/h, s ktorými by sa mohol zaradiť medzi ventilátory BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL098) a Akasa OTTO SF12. Vysoký je aj uvádzaný statický tlak – 4,35 mm H20. Tieto parametre, samozrejme, prináležia maximálnej rýchlosti pri 3300 ot./min.

Ventilátor P12 Max je už v obchodoch po celom svete a i v pomerne vysokom množstve. Výrobne a logisticky to, zdá sa, Arctic zvládol dobre. Cena začína na približne 10 eurách/235 Kč, teda zhruba na dvojnásobku P12.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana

Najväčším nedostatkom pôvodných ventilátorov Arctic z radu P je dunivý zvukový profil. Výrobca si tento nedostatok uvedomil a rozhodol sa s ním zatočiť. Doslova. Rozumne, implementáciou obruče eliminujúcej kritické vibrácie, ktoré sú zdrojom nepríjemného akustického profilu. Realizácia dopadla dobre a už P12 A-RGB ukazuje, o koľko je v porovnaní so starším modelom P12 tichší. A týmto zoznam vylepšení nekončí. Celý článok „Arctic P12 PWM PST A-RGB: Obruč? Protiduniaca záchrana“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *