Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68

Akasa OTTO SF12

Ventilátory Akasa OTTO s predispozíciami do náročnejších priemyselných podmienok „bežné“ použitie v domácich počítačoch výrazne presahujú. Úplná odolnosť voči vode a prachu, trojfázový krútiaci moment a najmä unikátny systém eliminácie vibrácií. Efektivita osvedčeného rotora „S-Flow“ je pritom vysoká, ale napriek tomu jednu vec Akasa trochu prestrelila. Teda pokiaľ má byť ventilátor OTTO SF12 naozaj určený na systémové chladenie.

Začiatkom roka Akasa vydala novú sériu ventilátorov OTTO, ktorá púta pozornosť najmä netradičným odvibrovaním. Pridanou hodnotou sú tieto ventilátory ale celkovo prešpikované. Všetko si postupne rozoberieme, ale začnime tým, že ventilátory Akasa sú v dvoch. Tie sa odlišujú tvarom rotora.

O variante OTTO s označením SC12 (AK-FN109) Akasa hovorí ako o ventilátore vhodnom na radiátory chladičov, tak model SF12 (AK-FN110) má byť lepšie pripravený do skrinky na cirkuláciu vzduchu. Ale zase to netreba brať príliš vážne. Tieto rozdelenia majú často marketingový pôvod a navodzujú akýsi dojem správnosti (použitia) a toho, že výrobca sa lepšie zameral na konkrétnu aplikáciu, čo pôsobí predsa lepšie ako nejaký „univerzálny“ ventilátor.

V rámci tohto testu sa budeme venovať variantu OTTO SF12, ktorý má podávať lepšie výsledky v pozícii systémového ventilátora. Teda takého, čo v počítačovej skrinke zabezpečuje výmenu vzduchu.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Lopatky sú charakteristické prehnutím do akejsi plutvy. Akasa tento dizajn označuje ako „S-Flow“ a v minulosti sa objavil už na ventilátoroch Apache či Viper. Oproti ventilátorom zo „štandardnými“ lopatkami tento tvar má byť pri rovnakej rýchlosti dosahovaný o 30 % vyšší prietok vzduchu. O koľko sa pri tom ale zvýši hlučnosť už však materiály Akasy neuvádzajú.

Povrch rotora je hladký, matný. Hmotnosť ventilátora (166 g) je na 120 mm formát priemerná, ale vyhotovenie pôsobí dobrým dojmom – robustne.

Ventiátor nemá štyri statorové sloty, ako to obvykle býva, ale až šesť. Vďaka tomu je otáčanie plynulejšie a vyžaduje prirodzene aj menej sily. Na štítku je síce uvádzaný 0,16 A pri 12 V, ale tieto údaje neodrážajú ani prevádzkovú spotrebu (tá je o trochu nižšia) a ani výkon motora (ten je naopak výrazne vyšší).

   

Stupeň krytia IP68 však po dvoch dňoch fungovania ventilátora pod vodou však potvrdiť môžeme. OTTO SF12 tak styk s kvapalinou nezabije (teda pokiaľ nejde o niečo agresívne) a vhodný je aj na prevádzku v nadmerne prašnom prostredí. Izolácia voči vniknutiu veľmi drobných častíc je zvládnutá dobre.

Prejdime už ale k tomu odvibrovaniu. Jeho princíp tkvie v tom, že nosná konštrukcia motora s rotorom sú od zvyšku rámčeka (s montážnymi otvormi) oddelené. V kontakte, samozrejme, sú, ale cez gumený silentblok s tvrdosťou okolo 40 Shore, čiže pomerne mäkký. Dostatočne na to, aby absorboval intenzitu vibrácií, ktoré ventilátor generuje. Či už od motorčeka vibrácie vznikajúce pri vysokom prietoku vzduchu.

Zatiaľ čo časť rámčeka je k skrinke uchytená napevno, tak druhá časť má určitý priestor na voľný pohyb vo všetkých troch osiach a tým pádom sa vibrácie na kostru skrinky (alebo chladiča) neprenášajú tak, ako v prípade ventilátorov, ktoré majú rámček z jedného kusa.

   

Antivibračné uchytenie je tu dokonca viacúrovňové. Prvá úroveň sú silentbloky v rohoch ventilátora, druhá tradičné antivibračné tŕňa namiesto samorezných skrutiek. Tie sa v príslušenstve nenachádzajú, čo je pomerne raritné a aj keby ste mali svoje vlastné, môžete nimi ventilátor poškodiť.

Materiál rámčeka je na vyrezávanie závitu príliš krehký a praská. Pri jemnom doťahovaní možno vydrží, ale je to vždy riziko. Montáž cez antivibračné tŕne pritom v tomto prípade nemá žiadne opodstatnenie. Vibrácie sú dostatočne slabé na to, aby ich pohltili vstavané silentbloky, a to aj pri maximálnom výkone ventilátora.

Ešte informácia ku káblu. Na dĺžku má 30 cm, jeho vodiče sú v hustej sieťke a sťahovacie bužírky medzi jej koncami sú zapustené spoľahlivo (hlboko).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva. Celý článok „Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1“ »

 •  
 •  
 •  

Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700

Akasa sa dlhodobo venuje malým a jednoduchým chladičom, ktoré majú slúžiť ako lacná náhrada boxovaných riešení. S podporou na Intel LGA 1700 táto firma prišla medzi prvými a dokonca s viacerými možnosťami. V tomto teste prevetráme stredne výkonný model AK-CC6603EP01, ktorý sa popasuje nielen s konkurenčným Arctic Alpine CO, ale aj s oboma chladičmi Intel Laminar (RM1 a RS1). Celý článok „Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Medzi novými ventilátormi Akasa je aj nebezpečný Alucia SC

Hoci to tak najprv nevyzeralo, tak Akasa predsa len bude ventilátor z chladiča Alucia H4 predávať aj samostatne. Ten sme nakrátko mali aj vo veternom tuneli a predpoklady na úspech v strednej triede rozhodne má. Na jeho základne sú potom ešte osvetlené ventilátory Soho AR a Vegas A, ktoré sa predávajú aj v netradičných variantoch „siamských dvojčat či trojčat“ so spoločným rámčekom pre dva alebo tri rotory. Celý článok „Medzi novými ventilátormi Akasa je aj nebezpečný Alucia SC“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádnu recenziu.
  Škoda že nešli tie otáčky nižšie alebo o 5€ nižšia cena.
  Inak super ventilátor bez chyby.

  1. bez chyby sú akurát vibrácie a energetická efektivita rotora, ináč je to skrz-naskrz priemerný ventilátor s vysokými otáčkami, hlukom a cenou…

   1. no a ešte by stál za pripomienku rozdiel medzi deklarovanými a skutočnými hodnotami statického tlakua prietoku… ale to je u výrobcov ventilátorov celkom bežná vec

    1. V poznámkach aj v koncepte to ešte bolo, ale nakoniec som to v rámci konečných úprav poškrtal. Už aj bez toho je tá záverečná kapitola dlhšia ako dlhá. Asi to do budúcna budem vyťahovať iba v prípadoch, keď bude koeficient reálneho ku špecifikovanému pod 0,6. V grafoch je to vždy a upozorňovať pravidelne na prifarbovanie udávaných parametrov často znamená následne nepríjemnú komunikáciu so zastúpením výrobcu, a to pomerne zbytočne. Dôležité je pomerové porovnanie a to, ako ten či onen ventilátor stojí v porovnaní s iným v rámci našich testov. Keď budem optimista, tak napíšem, že to meria (a neťahá si to z prsta podľa marketingových zámerov :)) každý inak. A evidentne aj dosť nekonzistentné. Zatiaľ čo u ventilátorov OTTO sú tie parametre celkom výrazne prestrelené, tak v prípade Alucia SC sú zase nižšie než naozaj a ďaleko od reality nemajú ani staršie Vegas X7 a tak, no. 🙂

    2. Možno „super“ by tam nemuselo byť, ale inak pri svojích (nič moc) najnižších otáčkach podáva dobré výkony, asi vo všetkom je nadpriemerný.
     Nad papierovými hodnotamy sa snažím nezamýšľať, väčšina výrobcov si ich merá ako im príde.

     1. Zatiaľ síce nie je ešte nič potvrdené, ale Akasa zvažuje zníženie minimálnej rýchlosti. Týkať by sa to v budúcnosti mohlo novších várok OTTO SF12/SC12. Z doterajšej kominikácie to spomalenie zatiaľ vyzerá na 700 ot./min, aj keď sme navrhovali tú rýchlosť stiahnuť ešte nižšie. Tieto návrhy so šiestimi statorovými slotmi by mali využívať toho nízkeho trenia (a tým pádom malej sily potrebnej na otáčanie rotorom) pre dosiahnutie čo najnižších otáčok. Z pohľadu takých BeQuiet! Silent Wings 3 s 200–300 otáčkami je aj tých plánovaných 700 pomerne dosť. 🙂

 2. Konstrukce je překvapivě na ruby, a v důsledku toho je příslib vysokého tlaku logicky ten tam. Velké zklamání, Akase docela fandím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *