Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68

Základ metodiky, veterný tunel

Ventilátory Akasa OTTO s predispozíciami do náročnejších priemyselných podmienok „bežné“ použitie v domácich počítačoch výrazne presahujú. Úplná odolnosť voči vode a prachu, trojfázový krútiaci moment a najmä unikátny systém eliminácie vibrácií. Efektivita osvedčeného rotora „S-Flow“ je pritom vysoká, ale napriek tomu jednu vec Akasa trochu prestrelila. Teda pokiaľ má byť ventilátor OTTO SF12 naozaj určený a teda i optimalizovaný na systémové chladenie.

Základ metodiky, veterný tunel

Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.

Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.

Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.

Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.

Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.

Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).

Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Škoda že nešli tie otáčky nižšie alebo o 5€ nižšia cena.
    Inak super ventilátor bez chyby.

    1. bez chyby sú akurát vibrácie a energetická efektivita rotora, ináč je to skrz-naskrz priemerný ventilátor s vysokými otáčkami, hlukom a cenou…

      1. no a ešte by stál za pripomienku rozdiel medzi deklarovanými a skutočnými hodnotami statického tlakua prietoku… ale to je u výrobcov ventilátorov celkom bežná vec

        1. V poznámkach aj v koncepte to ešte bolo, ale nakoniec som to v rámci konečných úprav poškrtal. Už aj bez toho je tá záverečná kapitola dlhšia ako dlhá. Asi to do budúcna budem vyťahovať iba v prípadoch, keď bude koeficient reálneho ku špecifikovanému pod 0,6. V grafoch je to vždy a upozorňovať pravidelne na prifarbovanie udávaných parametrov často znamená následne nepríjemnú komunikáciu so zastúpením výrobcu, a to pomerne zbytočne. Dôležité je pomerové porovnanie a to, ako ten či onen ventilátor stojí v porovnaní s iným v rámci našich testov. Keď budem optimista, tak napíšem, že to meria (a neťahá si to z prsta podľa marketingových zámerov :)) každý inak. A evidentne aj dosť nekonzistentné. Zatiaľ čo u ventilátorov OTTO sú tie parametre celkom výrazne prestrelené, tak v prípade Alucia SC sú zase nižšie než naozaj a ďaleko od reality nemajú ani staršie Vegas X7 a tak, no. 🙂

        2. Možno „super“ by tam nemuselo byť, ale inak pri svojích (nič moc) najnižších otáčkach podáva dobré výkony, asi vo všetkom je nadpriemerný.
          Nad papierovými hodnotamy sa snažím nezamýšľať, väčšina výrobcov si ich merá ako im príde.

          1. Zatiaľ síce nie je ešte nič potvrdené, ale Akasa zvažuje zníženie minimálnej rýchlosti. Týkať by sa to v budúcnosti mohlo novších várok OTTO SF12/SC12. Z doterajšej kominikácie to spomalenie zatiaľ vyzerá na 700 ot./min, aj keď sme navrhovali tú rýchlosť stiahnuť ešte nižšie. Tieto návrhy so šiestimi statorovými slotmi by mali využívať toho nízkeho trenia (a tým pádom malej sily potrebnej na otáčanie rotorom) pre dosiahnutie čo najnižších otáčok. Z pohľadu takých BeQuiet! Silent Wings 3 s 200–300 otáčkami je aj tých plánovaných 700 pomerne dosť. 🙂

  2. Konstrukce je překvapivě na ruby, a v důsledku toho je příslib vysokého tlaku logicky ten tam. Velké zklamání, Akase docela fandím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *