APU Ryzeny 7000 příští rok už budou mít GPU architektury RDNA 3

APU Phoenix možná dostane grafickou architekturu RDNA 3 jen krátce po té, co přijde do dGPU

Letos na podzim by AMD mělo vydat novou generaci grafických karet (Radeon RX 7000) a procesorů pro desktop, Ryzeny 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. Tuto architekturu by ale měly poměrně rychle převzít také procesory (APU) pro notebooky – Ryzeny 7000 „Phoenix“. O těch je toho zatím známo málo, ale vypadá to, že už k nim také něco uniklo – kód ovladačů pro Linux odhalil architekturu integrovaného GPU.

Do open source kódu, který zajišťuje obsluhu hardwaru od AMD v Linuxu v rámci jádra, ovladačů GPU a dalších komponent se teď začala zdá se dostávat podpora pro novou architekturu RDNA 3. Ta se interně označuje GFX11 a jednotlivé její implementace (mezi jednotlivými GPU AMD mívá malé rozdíly) se pak v kódu označují „gfx110x“. A nyní do kódu přibyl základ podpory pro první takový hardware.

Jsou to tři samostatná GPU, která zřejmě odpovídají chystaným čipům (respektive čipletovým GPU) Navi 31, Navi 32 a Navi 33. Ovšem v kódu je pak ještě čtvrtá položka, u které je uvedeno, že jde o APU, tedy integrovanou grafiku.

Tento seznam ukazuje na to, že AMD připravuje APU neboli procesor Ryzen pro notebooky (a eventuálně možná i pro desktop), který bude mít architekturu iGPU již RDNA 3 (označené je GFX1104). Podle leakerů, kteří si tohoto všimli, je pravděpodobně tímto procesorem již mobilní Ryzen 7000 „Phoenix“.

Není ale zatím nezvratně doloženo, že tento záznam mluví o APU Phoenix. Teoreticky by třeba mohlo jít i o procesor o generaci pozdější (Ryzen 8000, kódové označení je údajně Strix Point). Ovšem APU Phoenix bude vyráběné na stejné 5nm technologii jako samostatná GPU architektury RDNA 3 pro Radeony RX 7000, takže by to u něj dávalo smysl kvůli sdílení návrhu. Starší architekturu RDNA 2 pro 5nm proces firma asi portovanou nemá.

Použití architektury RDNA 3 by této integrované grafice mohlo slušně zlepšit výkon, protože se očekává, že zlepší „IPC“, tedy výkon při určité frekvenci a počtu výpočetních jednotek. Ryzeny 7000 „Phoenix“ by tedy mohly mít zajímavý grafický výkon, možná překonávající dnešní samostatné Radeony RX 6400 a RX 6500 XT. Navíc čipy budou mít procesorová jádra Zen 4 a 5nm proces, takže by měly být hodně zajímavé.

AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Tyto procesory by AMD mělo odhalit začátkem příštího roku. Mobilní Ryzeny totiž firma tradičně uvádí na trh během CES a poté se notebooky objevují během února až března. Desktopová verze pro socket AM5 by nejspíš také měla existovat, ta ale vyjde asi až někdy později v roce 2023.

Zdroj: Kepler (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *