APU Ryzeny 7000 příští rok už budou mít GPU architektury RDNA 3

APU Phoenix možná dostane grafickou architekturu RDNA 3 jen krátce po té, co přijde do dGPU

Letos na podzim by AMD mělo vydat novou generaci grafických karet (Radeon RX 7000) a procesorů pro desktop, Ryzeny 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. Tuto architekturu by ale měly poměrně rychle převzít také procesory (APU) pro notebooky – Ryzeny 7000 „Phoenix“. O těch je toho zatím známo málo, ale vypadá to, že už k nim také něco uniklo – kód ovladačů pro Linux odhalil architekturu integrovaného GPU.

Do open source kódu, který zajišťuje obsluhu hardwaru od AMD v Linuxu v rámci jádra, ovladačů GPU a dalších komponent se teď začala zdá se dostávat podpora pro novou architekturu RDNA 3. Ta se interně označuje GFX11 a jednotlivé její implementace (mezi jednotlivými GPU AMD mívá malé rozdíly) se pak v kódu označují „gfx110x“. A nyní do kódu přibyl základ podpory pro první takový hardware.

Jsou to tři samostatná GPU, která zřejmě odpovídají chystaným čipům (respektive čipletovým GPU) Navi 31, Navi 32 a Navi 33. Ovšem v kódu je pak ještě čtvrtá položka, u které je uvedeno, že jde o APU, tedy integrovanou grafiku.

Tento seznam ukazuje na to, že AMD připravuje APU neboli procesor Ryzen pro notebooky (a eventuálně možná i pro desktop), který bude mít architekturu iGPU již RDNA 3 (označené je GFX1104). Podle leakerů, kteří si tohoto všimli, je pravděpodobně tímto procesorem již mobilní Ryzen 7000 „Phoenix“.

Není ale zatím nezvratně doloženo, že tento záznam mluví o APU Phoenix. Teoreticky by třeba mohlo jít i o procesor o generaci pozdější (Ryzen 8000, kódové označení je údajně Strix Point). Ovšem APU Phoenix bude vyráběné na stejné 5nm technologii jako samostatná GPU architektury RDNA 3 pro Radeony RX 7000, takže by to u něj dávalo smysl kvůli sdílení návrhu. Starší architekturu RDNA 2 pro 5nm proces firma asi portovanou nemá.

Použití architektury RDNA 3 by této integrované grafice mohlo slušně zlepšit výkon, protože se očekává, že zlepší „IPC“, tedy výkon při určité frekvenci a počtu výpočetních jednotek. Ryzeny 7000 „Phoenix“ by tedy mohly mít zajímavý grafický výkon, možná překonávající dnešní samostatné Radeony RX 6400 a RX 6500 XT. Navíc čipy budou mít procesorová jádra Zen 4 a 5nm proces, takže by měly být hodně zajímavé.

AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Tyto procesory by AMD mělo odhalit začátkem příštího roku. Mobilní Ryzeny totiž firma tradičně uvádí na trh během CES a poté se notebooky objevují během února až března. Desktopová verze pro socket AM5 by nejspíš také měla existovat, ta ale vyjde asi až někdy později v roce 2023.

Zdroj: Kepler (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Levnější Zen 5 pro notebooky „Krackan“ se ukázal, jede na 5 GHz

Jen co jsme tu měli únik highendového procesoru AMD pro notebooky s 16 jádry Zen 5 (a integrovanou grafikou na úrovni mainstreamových samostatných karet), objevily se informace o další novince, kterou AMD chystá pro změnu do levnějších vod. Současné Ryzeny AI 300 firma nabízí jen s 12 a 10 jádry a chybí levnější modely, teď se v databázi Geekbench ale objevil čip, který tuto chybu napraví – APU známé jako Krackan. Celý článok „Levnější Zen 5 pro notebooky „Krackan“ se ukázal, jede na 5 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

16jádrový mobilní Ryzen „Strix Halo“ má grafiku Radeon 8060S

AMD letos v létě vydalo mobilní verzi architektury Zen 5 v podobě Ryzenů AI 300. To ale nebyly nejvýkonnější čipy pro notebooky, které má firma v této generaci nachystané, protože jak už mnohokrát prosáklo, AMD chystá highendovou verzi nazvanou „Strix Halo“, která by měla být čímsi jako obdobou procesorů třídy Pro a Max u Applu. Tedy procesor, který bude mít hodně jader, vysokou propustnost pamětí a také mimořádně výkonné integrované GPU. Celý článok „16jádrový mobilní Ryzen „Strix Halo“ má grafiku Radeon 8060S“ »

  •  
  •  
  •  

AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat

Procesory AMD s architekturou Zen 5 po vydání dostávaly různé aktualizace vylepšující Windows (zejména ale šlo o aktualizaci Windows, která přímo v procesoru a firmwaru desek nic neměnila). Vypadá to, že u procesorů s předchozí architekturou Zen 4 místo toho došlo k drobné změně negativní, kdy jedna z aktualizací odebrala dříve aktivní funkci v jádrech. Z jakého důvodu, ví jenom AMD. Ale zdá se, že dopad by neměl být nijak významný. Celý článok „AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *