APU Ryzeny 7000 příští rok už budou mít GPU architektury RDNA 3

APU Phoenix možná dostane grafickou architekturu RDNA 3 jen krátce po té, co přijde do dGPU

Letos na podzim by AMD mělo vydat novou generaci grafických karet (Radeon RX 7000) a procesorů pro desktop, Ryzeny 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. Tuto architekturu by ale měly poměrně rychle převzít také procesory (APU) pro notebooky – Ryzeny 7000 „Phoenix“. O těch je toho zatím známo málo, ale vypadá to, že už k nim také něco uniklo – kód ovladačů pro Linux odhalil architekturu integrovaného GPU.

Do open source kódu, který zajišťuje obsluhu hardwaru od AMD v Linuxu v rámci jádra, ovladačů GPU a dalších komponent se teď začala zdá se dostávat podpora pro novou architekturu RDNA 3. Ta se interně označuje GFX11 a jednotlivé její implementace (mezi jednotlivými GPU AMD mívá malé rozdíly) se pak v kódu označují „gfx110x“. A nyní do kódu přibyl základ podpory pro první takový hardware.

Jsou to tři samostatná GPU, která zřejmě odpovídají chystaným čipům (respektive čipletovým GPU) Navi 31, Navi 32 a Navi 33. Ovšem v kódu je pak ještě čtvrtá položka, u které je uvedeno, že jde o APU, tedy integrovanou grafiku.

Tento seznam ukazuje na to, že AMD připravuje APU neboli procesor Ryzen pro notebooky (a eventuálně možná i pro desktop), který bude mít architekturu iGPU již RDNA 3 (označené je GFX1104). Podle leakerů, kteří si tohoto všimli, je pravděpodobně tímto procesorem již mobilní Ryzen 7000 „Phoenix“.

Není ale zatím nezvratně doloženo, že tento záznam mluví o APU Phoenix. Teoreticky by třeba mohlo jít i o procesor o generaci pozdější (Ryzen 8000, kódové označení je údajně Strix Point). Ovšem APU Phoenix bude vyráběné na stejné 5nm technologii jako samostatná GPU architektury RDNA 3 pro Radeony RX 7000, takže by to u něj dávalo smysl kvůli sdílení návrhu. Starší architekturu RDNA 2 pro 5nm proces firma asi portovanou nemá.

Použití architektury RDNA 3 by této integrované grafice mohlo slušně zlepšit výkon, protože se očekává, že zlepší „IPC“, tedy výkon při určité frekvenci a počtu výpočetních jednotek. Ryzeny 7000 „Phoenix“ by tedy mohly mít zajímavý grafický výkon, možná překonávající dnešní samostatné Radeony RX 6400 a RX 6500 XT. Navíc čipy budou mít procesorová jádra Zen 4 a 5nm proces, takže by měly být hodně zajímavé.

AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Tyto procesory by AMD mělo odhalit začátkem příštího roku. Mobilní Ryzeny totiž firma tradičně uvádí na trh během CES a poté se notebooky objevují během února až března. Desktopová verze pro socket AM5 by nejspíš také měla existovat, ta ale vyjde asi až někdy později v roce 2023.

Zdroj: Kepler (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Desktopové APU Ryzeny 7000 ještě letos, Zen 5 APU příští rok

Ačkoliv už bude nová desktopová platforma AMD se socketem AM5 na trhu brzo už tři čtvrtě roku, pořád není ani vidu ani slechu po tzv. APU, tedy procesorech s výkonnějším integrovaným GPU. AMD už vydalo APU generace Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, čipy „Phoenix“, pro notebooky, ale nikde zatím neřeklo, kdy se dají čekat také v desktopové verzi pro socket AM5. Teď se zřejmě ale informace objevily v brífinku Meet The Experts. Celý článok „Desktopové APU Ryzeny 7000 ještě letos, Zen 5 APU příští rok“ »

 •  
 •  
 •  

Je RDNA 3 to samé co RDNA 2? Omyl, ukazují výpočetní testy

Teprve dokončujeme recenzi Radeonu RX 7600 (v provedení Pulse od Sapphire), ale vyrobili jsme malé preview, které vám ukážeme už teď. Týká se jedné dílčí oblasti, která by se v celé recenzi asi dala i snadno přehlédnout, totiž testů této grafiky ve výpočetních aplikacích. Vypadá to, že v nich nová karta vykazuje lepší než typické nárůsty výkonu. Objevily se názory, že GPU Navi 33 nepřineslo nic nového prosti čipu Navi 23, ale tady to vypadá na opak. Celý článok „Je RDNA 3 to samé co RDNA 2? Omyl, ukazují výpočetní testy“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1

Jak bylo předvídáno úniky, přichází dnes vydání Radeonu RX 7600, nové mainstreamové grafiky AMD založené na čipu Navi 33. Ten má novou architekturu RDNA 3, která zvyšuje výkon jednotek CU (a měla by mít i nějaká zlepšení v akceleraci ray tracingu a AI). Na rozdíl od highendových karet je stále vyráběný 6nm procesem, takže pokroky v energetické efektivitě jsou poměrně omezené, ovšem stále existují. Celý článok „Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *