APU Ryzeny 7000 příští rok už budou mít GPU architektury RDNA 3

APU Phoenix možná dostane grafickou architekturu RDNA 3 jen krátce po té, co přijde do dGPU

Letos na podzim by AMD mělo vydat novou generaci grafických karet (Radeon RX 7000) a procesorů pro desktop, Ryzeny 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. Tuto architekturu by ale měly poměrně rychle převzít také procesory (APU) pro notebooky – Ryzeny 7000 „Phoenix“. O těch je toho zatím známo málo, ale vypadá to, že už k nim také něco uniklo – kód ovladačů pro Linux odhalil architekturu integrovaného GPU.

Do open source kódu, který zajišťuje obsluhu hardwaru od AMD v Linuxu v rámci jádra, ovladačů GPU a dalších komponent se teď začala zdá se dostávat podpora pro novou architekturu RDNA 3. Ta se interně označuje GFX11 a jednotlivé její implementace (mezi jednotlivými GPU AMD mívá malé rozdíly) se pak v kódu označují „gfx110x“. A nyní do kódu přibyl základ podpory pro první takový hardware.

Jsou to tři samostatná GPU, která zřejmě odpovídají chystaným čipům (respektive čipletovým GPU) Navi 31, Navi 32 a Navi 33. Ovšem v kódu je pak ještě čtvrtá položka, u které je uvedeno, že jde o APU, tedy integrovanou grafiku.

Tento seznam ukazuje na to, že AMD připravuje APU neboli procesor Ryzen pro notebooky (a eventuálně možná i pro desktop), který bude mít architekturu iGPU již RDNA 3 (označené je GFX1104). Podle leakerů, kteří si tohoto všimli, je pravděpodobně tímto procesorem již mobilní Ryzen 7000 „Phoenix“.

Není ale zatím nezvratně doloženo, že tento záznam mluví o APU Phoenix. Teoreticky by třeba mohlo jít i o procesor o generaci pozdější (Ryzen 8000, kódové označení je údajně Strix Point). Ovšem APU Phoenix bude vyráběné na stejné 5nm technologii jako samostatná GPU architektury RDNA 3 pro Radeony RX 7000, takže by to u něj dávalo smysl kvůli sdílení návrhu. Starší architekturu RDNA 2 pro 5nm proces firma asi portovanou nemá.

Použití architektury RDNA 3 by této integrované grafice mohlo slušně zlepšit výkon, protože se očekává, že zlepší „IPC“, tedy výkon při určité frekvenci a počtu výpočetních jednotek. Ryzeny 7000 „Phoenix“ by tedy mohly mít zajímavý grafický výkon, možná překonávající dnešní samostatné Radeony RX 6400 a RX 6500 XT. Navíc čipy budou mít procesorová jádra Zen 4 a 5nm proces, takže by měly být hodně zajímavé.

AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Tyto procesory by AMD mělo odhalit začátkem příštího roku. Mobilní Ryzeny totiž firma tradičně uvádí na trh během CES a poté se notebooky objevují během února až března. Desktopová verze pro socket AM5 by nejspíš také měla existovat, ta ale vyjde asi až někdy později v roce 2023.

Zdroj: Kepler (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *