APU Ryzeny 7000 příští rok už budou mít GPU architektury RDNA 3

APU Phoenix možná dostane grafickou architekturu RDNA 3 jen krátce po té, co přijde do dGPU

Letos na podzim by AMD mělo vydat novou generaci grafických karet (Radeon RX 7000) a procesorů pro desktop, Ryzeny 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. Tuto architekturu by ale měly poměrně rychle převzít také procesory (APU) pro notebooky – Ryzeny 7000 „Phoenix“. O těch je toho zatím známo málo, ale vypadá to, že už k nim také něco uniklo – kód ovladačů pro Linux odhalil architekturu integrovaného GPU.

Do open source kódu, který zajišťuje obsluhu hardwaru od AMD v Linuxu v rámci jádra, ovladačů GPU a dalších komponent se teď začala zdá se dostávat podpora pro novou architekturu RDNA 3. Ta se interně označuje GFX11 a jednotlivé její implementace (mezi jednotlivými GPU AMD mívá malé rozdíly) se pak v kódu označují „gfx110x“. A nyní do kódu přibyl základ podpory pro první takový hardware.

Jsou to tři samostatná GPU, která zřejmě odpovídají chystaným čipům (respektive čipletovým GPU) Navi 31, Navi 32 a Navi 33. Ovšem v kódu je pak ještě čtvrtá položka, u které je uvedeno, že jde o APU, tedy integrovanou grafiku.

Tento seznam ukazuje na to, že AMD připravuje APU neboli procesor Ryzen pro notebooky (a eventuálně možná i pro desktop), který bude mít architekturu iGPU již RDNA 3 (označené je GFX1104). Podle leakerů, kteří si tohoto všimli, je pravděpodobně tímto procesorem již mobilní Ryzen 7000 „Phoenix“.

Není ale zatím nezvratně doloženo, že tento záznam mluví o APU Phoenix. Teoreticky by třeba mohlo jít i o procesor o generaci pozdější (Ryzen 8000, kódové označení je údajně Strix Point). Ovšem APU Phoenix bude vyráběné na stejné 5nm technologii jako samostatná GPU architektury RDNA 3 pro Radeony RX 7000, takže by to u něj dávalo smysl kvůli sdílení návrhu. Starší architekturu RDNA 2 pro 5nm proces firma asi portovanou nemá.

Použití architektury RDNA 3 by této integrované grafice mohlo slušně zlepšit výkon, protože se očekává, že zlepší „IPC“, tedy výkon při určité frekvenci a počtu výpočetních jednotek. Ryzeny 7000 „Phoenix“ by tedy mohly mít zajímavý grafický výkon, možná překonávající dnešní samostatné Radeony RX 6400 a RX 6500 XT. Navíc čipy budou mít procesorová jádra Zen 4 a 5nm proces, takže by měly být hodně zajímavé.

AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Tyto procesory by AMD mělo odhalit začátkem příštího roku. Mobilní Ryzeny totiž firma tradičně uvádí na trh během CES a poté se notebooky objevují během února až března. Desktopová verze pro socket AM5 by nejspíš také měla existovat, ta ale vyjde asi až někdy později v roce 2023.

Zdroj: Kepler (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AMD Ryzen 9 9900X v megateste 40 procesorov

Uzatvárame testy nových desktopových procesorov Ryzen 9000. To modelom, ktorý kedysi na mainstreamovej platforme AMD oproti svojmu predchodcovi či pilotnému modelu (Ryzen 9 3900X) navýšil počet jadier z ôsmich na dvanásť. Aj v porovnaní s Ryzen 9 5900X je nový procesor Ryzen 9 9900X v niektorých praktických situáciách rýchlejší aj viac ako dvojnásobne. Tento model je na tom najlepšie takisto čo sa týka efektivity. Celý článok „AMD Ryzen 9 9900X v megateste 40 procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy

Po vydání herního handhledu Steam Deck od Valve se takovéto mobilní konzole či herní PC staly dost populární. Hodně z nich používá procesory Ryzen Z1 a Z1 Extreme nebo jejich notebookové verze (Ryzen 7040 a 8040). Teď by se na trh ale měla dostat zařízení, které povýší na další level, chystá se totiž handheldová verze Ryzenů AI 300, tedy teď čerstvě nového APU Strix Point založeného už na Zenu 5 a grafice architektury RDNA 3.5. Celý článok „AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *