Intel Meteor Lake už bootuje Windows. Předběhne vydání plán?

4nm procesory Intelu už fungují dost na běh pokročilých OS

Koncem minulého týdne oznámil Intel finanční výsledky. Kromě číslech o tržbách, ziscích a maržích (které šly nezanedbatelně dolů) přitom firma také sdělila novinky víc technického a pro spotřebitele zajímavého rázu. Firma už má funkční první procesory vyráběné 4nm procesem „Intel 4“, tedy procesory Core 14. generace „Meteor Lake“ používající čipletovou konstrukci. Znamená to, že by tato CPU mohla vyjít dříve, než se čekalo.

Intel se u příležitosti kvartálních výsledků pochlubil tím, že v Q1 byl úspěšně zapnut první „disagregovaný produkt“. Tím se myslí procesor, kde budou CPU jádra, integrovaná grafika a IO funkce vždy na zvláštním čipletu, patrně za použití nějaké pokročilé pouzdřicí technologie, která to propojí dohromady. A prvním procesorem, který takto Intel označuje, je Meteor Lake (technicky vzato by to asi mělo být stejně koncipované GPU Ponte Vecchio, ale Intel asi má v tomto kontextu na mysli procesory).

Ono spuštění konkrétně znamená, že pokročil tzv. bringup a vzorky těchto procesorů jsou už v dostatečně funkčním stavu na to, aby na nich úspěšně nabootovaly operační systémy – a to údajně hned tři – Windows, Linux a ChromeOS (což je nicméně v praxi hodně blízko klasickému desktopovému Linuxu).

CEO Intelu Pat Gelsinger k tomu řekl, že tento mezník v přípravě Meteor Lake na komerční výrobu byl dosažen poměrně rychle a ukazuje, že 4nm proces je v dobrém stavu. Komplexní OS totiž vyžadují docela vysokou stabilitu. Pokud se úspěšně spustí a běží, neznamená to sice ještě, že už jsou CPU, platforma a firmware plně funkční, ale už jsou k tomu na velmi dobré cestě. Ze začátku čerstvě vyrobené první vzorky procesorů Windows nebo Linux boot úspěšně nedokončí.

Meteor Lake bude nicméně tvořené nejen 4nm křemíkem z továren Intelu (ten by měl obsahovat jádra CPU). Separátní kus křemíku by měl obsahovat jeho „integrované“ GPU, které má údajně až 1536 shaderů (192 EU), a tato část by se snad měla vyrábět 3nm procesem TSMC. Dále by snad měly být separátními čiplety tvořeny části SoC (patrně integrovaný čipset, jenž byl dosud zvlášť) a I/O.

Prezentace procesorů Intel Meteor Lake na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

Bude tu tedy ta komplikace, že nestačí dokončit jeden křemík, ale finální procesor musí čekat na všechny. Intel oznámil, že proběhl tape-out (respektive jak říká Intel, tape-in) samotného CPU křemíku, již loni na jaře. Přitom fabless firmy často mají od tape-outu produkt na trhu do 12–15 měsíců.

Vyjde Meteor Lake dřív, než se čeká?

Jak jsme nadhodili v úvodu, Meteor Lake nejsou procesory, které by byly přímo za dveřmi, Intel je vydá až jako 14. generaci, zatímco teď pořád čekáme na třináctou – pod tímto číslem vyjdou stále ještě 7nm procesory Raptor Lake, které přinesou více E-Core a také asi vyšší IPC a frekvence velkých jader P-Core. Je možné, že tuto generaci Intel vsunul do roadmapy až tehdy, když vyhodnotil, že Meteor Lake na 4nm procesu (dříve měl ovšem být označen jako 7nm) nebude hotové včas.

Pokud by Intel dodržoval jednoleté odstupy, vyšlo by Raptor Lake pro desktop letos na podzim (to asi celkem platí, ale mohlo by to být o něco dříve, možná už v září) a pro notebooky v Q1 roku 2023. Pokud by pak generace Meteor Lake měla vyjít zase až po roce, kladlo by ji to do Q4, nebo na konec Q3 2023. Intel oficiálně uvádí, že vyjde v roce 2023. Ale to by zase mohl být desktop s tím, že bychom pak na notebookové modely čekali opět až do první poloviny roku 2024.

Ale to, že jsou vzorky v už docela funkčním stavu takto brzo před domnělými termíny vydání, svádí k domněnce, jestli by Intel nemohl příchod této nové generace uspíšit a naopak životnost Raptor Lake na trhu trochu zkrátit – podobně, jako nakonec životnost procesorů Rocket Lake v desktopu byla jen půlroční, než vyšlo Alder Lake (samozřejmě se ovšem prodávaly dál i po vydání jejich nástupce). Třeba se tak těchto novinek s lepším výkonem a zejména energetickou efektivitou dočkáme dřív – notebookových třeba už na podzim příštího roku a desktopových také třeba o něco dříve, možná již v první polovině roku 2023.

Testovací procesor Meteor Lake v hotovém pouzdře BGA, verze pro notebooky (Zdroj: CNET)

Otázka nicméně je, zda třeba opět nedošlo k tomu, že architektura sice hotová je, ale její vydání čeká na to, až uzraje výrobní proces – pak by to, že tape-in a bringup už jsou hotové takto dlouho předem, v ničem nepomohlo. To se stalo u procesorů Ice Lake, které byly ve formě vzorků funkční opravdu dlouho před svým vydáním, ale Intel pořád nemohl dokopat 10nm proces k potřebným frekvencím a asi také výtěžnosti. Vydání této nové generace tak bylo blokované výrobním procesem.

To, že tape-in a funkční provoz operačních systémů na Meteor Lake proběhly tak brzo před předpokládaným vydáním, by teoreticky mohlo mít podobné vysvětlení. Tedy že procesory by byly připravené k dřívějšímu vydání (možná dokonce i místo toho Raptor Lake), ale Intel musí počkat, až se mu podaří na 4nm výrobě dosahovat vyšší takty a ucházející výtěžnost.

Zdroje: Intel, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly parametry GeForce RTX 4090: 126 SM, 450 W, 2× víc výkonu

Včera jsme měli dobrou zprávu pro ty, kdo by konečně po škaredých letech chtěli koupit herní grafickou kartu, ale už by rádi novou generaci: první Nvidia GeForce RTX 4000 s novými čipy Lovelace má vyjít už za dva měsíce. Teď leaker Kopite7kimi, který je nejspolehlivějším špiónem, co se týče plánů Nvidie, a od nějž tato zvěst pocházela, přišel i s parametry karty, která by mohla být v této generaci nejrychlejší: GeForce RTX 4090. Celý článok „Unikly parametry GeForce RTX 4090: 126 SM, 450 W, 2× víc výkonu“ »

 •  
 •  
 •  

Lovelace za rohem. Nvidia vydá GeForce RTX 4000 už v červenci

Podle zákulisních zdrojů by Nvidia, zdá se, svou novou generaci s architekturou Lovelace (či snad Ada, oficiální označení ještě není jasné) mohla vydat podstatně dřív než v září, o kterém původně prosáklé zprávy mluvily. Karty GeForce RX 4090/4080, či jak se budou jmenovat, by tak mohly být vydány či odhaleny možná již za dva měsíce. Nvidia by tak mohla mít novou generaci na trhu o dva nebo tři měsíce dřív než AMD. Celý článok „Lovelace za rohem. Nvidia vydá GeForce RTX 4000 už v červenci“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Zen 5 bude mít 16jádrové CCX a další novinky o architektuře

Minulý týden jsme psali o uniklých informacích k procesorové architektuře Zen 5 od AMD, které publikoval na webu youtuberský kanál RedGamingTech. Podobné informace bývají asi značně drbového charakteru (anglický svět pro to používá klíčové slovo „rumor“), takže je asi zatím třeba brát je opatrně. Ovšem detaily z tohoto zdroje jsou poměrně zajímavé a nyní k nim přidal další konkrétní údaje. Celý článok „AMD Zen 5 bude mít 16jádrové CCX a další novinky o architektuře“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *