Ryzeny 8000: 3 nm, Zen 5 a big.LITTLE APU s malými jádry Zen 4D

Co přinesou Ryzeny 8000?

Za poslední týden uniklo hodně novinek o budoucích procesorech AMD. Teď se objevily další průsaky s informacemi nejen o Zenu 4, ale už i o Zenu 5, jenž by možná mohl přijít na svět docela rychle po Zenu 4, možná už v Ryzenech 8000. Dokonce prosáklo i jméno, které mají mít malá jádra, která prý teď AMD připravuje – vypadá to, že budoucí APU Strix Point opravdu přinesou hybridní big.LITTLE architekturu.

Strix Point

Nejdříve se podívejme na stručnější únik, který ovšem přináší „vize“ vzdálenější budoucnosti – roku 2023 nebo 2024. Na čínském Weibo se objevil kousek údajné roadmapy, která ukazuje plány na Ryzeny 8000. Bohužel je zcenzurovaná, takže většina detailů nám zatím je utajená. Co se dozvídáme, je, že APU Ryzen 8000 má skutečně kódové označení Strix Point. Tedy přesně jako v nedávném úniku, který o takto pojmenovaném čipu přinesl informace. Mohl by to být doklad potvrzující pravost, jenže nevíme, zda jsou zdroje obou leaků na sobě nezávislé.

Tip: AMD Strix Point: 3nm Ryzen 8000 s jádry Zen 5 prý bude big.LITTLE

Velká jádra Zen 5, malá jádra Zen 4D

Kromě toho, že Strix Point (STX-A0) je Ryzen 8000, sděluje zamazaná roadmapa, že tyto čipy budou vyráběné 3nm výrobním procesem, a to zřejmě tím od TSMC, protože označení „N3“ používá tento Foundry závod. Nejzajímavější nový poznatek je určení architektury CPU „Zen5+Zen4D“. To zdá se potvrzuje verzi o tom, že APU Ryzen 8000/Strix Point je hybridní design. Bude mít novou architekturu Zen 5, což jsou zřejmě výkonná jádra.

Vedle toho ale zdá se má obsahovat další jádra „Zen 4D“. Jejich úloha by asi mohla být podobně jako v Intelově Alder Lake zvýšení mnohovláknového výkonu díky lepší energetické efektivitě. Název indikuje, že by měly být odvozené od předchozí architektury Zen 4. Ale nejsou zřejmě identická, AMD tedy asi jen nevezme předchozí architekturu, pravděpodobně by v ní mohlo udělat úpravy zaměřené na snížení spotřeby pro roli „malého jádra“. Těžko říct, zda to budou jen detaily, nebo se třeba výrazně zúží šířka/sníží počet výpočetních jednotek, zkrátí out-of-order buffery nebo zmenší cache (nebo dokonce bude odebráno SMT). To by samozřejmě vedle spotřeby a plochy čipu také snížilo výkon jednoho jádra.

Informace o procesorech Ryzen 8000 Strix Point a Granite Ridge (Zdroj: itacg/Weibo)

O Strix Pointu se jinak také opět objevují zmínky, že by toto APU mohlo obsahovat nějakou novou cache – L4 nebo System Level Cache. Možná by mohlo jít o mezipaměť využitelnou jak jádry CPU, tak integrovanou grafikou, což by mohlo zlepšit výkon při dané propustnosti pamětí, podobně jako Infinity Cache v samostatných GPU. Zatím to není přímo doložené, v této roadmapě to nevidíme.

Granite Ridge: velká CPU nebudou big.LITTLE

Další novinka v této roadmapě je kódové jméno druhé linie Ryzenů 8000, tedy výkonnějších procesorů s více jádry, které dnes nemají integrované GPU (ale v generaci Ryzen 7000 a 8000 by prý mít mohly, takže dělící linie asi bude, že tyto zřejmě čipletové procesory budou čistě desktopové, kdežto asi monolitická APU budou založená na křemíku míněném pro notebooky).

V generaci Ryzen 8000 se podle roadmapy tyto výkonné procesory budou kódově jmenovat Granite Ridge. V jejich případě je bohužel vše další zcenzurované, ale lze se domýšlet, že pokud je Zen 5 v APU navržený pro 3nm proces, tak v těchto procesorech by měla být technologie stejná. AMD uvádí nová jádra nejdříve v desktopu, takže máme za to, že Granite Ridge bude Zen 5. Když se podíváte na to, jak je rozmazaný tyrkysový chlíveček, vypadá to také, že bude použitý jen jeden druh jádra (text je krátký). Takže pokud tady „cenzor“ nenastražil schválně nějakou habaďůru, je Ryzen 8000 Granite Ridge pro socket AM5 zřejmě čistě nehybridní design se samými jádry Zen 5.

Že je označení Granite Rapids opravdové, jinak tvrdí také poměrně osvědčený leaker ExecutableFix.

Oficiální roadmapa AMD pro servery: Zen 3 je pořád 7nm, Zen 4 bude 5nm

Informace o Ryzenech 7000 „Raphael“

Teď se přeneseme o generaci dřív k Ryzenům 7000. Už jsme tu měli první informace o desktopovém socketu AM5, který přejde na konstrukci LGA s piny na základní desce, poté i něco o procesorech Ryzen (asi) 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4. O těch teď nějaké další zvěsti Uvádí je youtuber Moore’s Law Is Dead. Jde asi z části o kompilát různých dalších drbů či úniků, těžko tedy říci, co má MLID z vlastních zdrojů a co odjinud. Teoreticky tedy třeba některé části mohou být spekulativnější a nevyplnit se.

Kromě informací, které už známe (podpora AVX-512 nebo 28 linek PCIe 4.0, z čehož ale část vezme čipset) zmiňuje, že procesory budou mít osmijádrové CPU čiplety (to také již víme z informací o serverové verzi Genoa). AMD prý možná může udělat pro socket AM5 verzi se třemi CPU čiplety, což by dovolilo vydat highendová (a drahá) 24jádra. Ale prý to může být a nemusí, takže zatím raději s 24jádry moc nepočítejte, může jít i o pouhé spekulování.

Procesory by prý mohly podporovat DDR5-5200, podporu USB4 a přítomnost integrované grafiky také MLID ani nevylučuje, ani nepotvrzuje. Uvádí ale, že Zen 4 má prý mít IPC (tedy výkon na 1 MHz) proti Zenu 3 zlepšený i o víc jak 20 %, takže by asi mohl mít vyšší jednojádrový výkon, než Intel Alder Lake.

Informace o procesorech Ryzen 7000 Raphael a Zenu 4 od Moores Law is Dead (Zdroj: Moores Law is Dead via techPowerUp)

Zen 4 už v létě 2022?

Zen 4  jinak podle tohoto youtubera nyní má vydání plánováno na třetí kvartál roku 2022 (což by byl červenec až září). Také to ale nemusí být definitivní, takže nám to zas tak moc neříká, protože je zmíněno, že by nějaké zpoždění mohlo způsobit, že nakonec vydání nastane až ve čtvrtém kvartálu, jak tvrdily předchozí zvěsti.

Zdroje: VideoCardz, Weibo, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM

Minulý týden se dostaly ven informace o 28GHz pamětech na grafikách GeForce generace RTX 5000. Byla to ale jen předehra, leaker Kopite7kimi poté přidal podrobnější pohled na specifikace chystaných herních GPU generace Blackwell. Zdá se, že to bude větší výkonnostní skok. Tak trochu v duchu citátu „odvolávám, co jsem odvolal“ je totiž zpět ve hře 512bitová sběrnice, s níž by Blackwell byl nejtěžší kalibr Nvidie za dlouhou dobu. Celý článok „GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém

Loni se objevily informace o čínském 5nm výrobním procesu od společnosti SMIC (byť možná bude mít blíž k vylepšené generaci 7nm technologie, kterou mělo SMIC dříve plánovanou). Tyto snahy o čínskou soběstačnost ve špičkových výrobních procesech budou pokračovat. SMIC nyní plánuje dokonce i 3nm výrobní proces. Západní sankce ale mají vliv – pokud se firmě podaří takovou technologii vyvinout, výroba dost možná bude ekonomicky nevýhodná. Celý článok „Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *