AMD vydá procesory s jádry Zen 4 až v Q4 2022. Asi i RDNA 3

5nm Ryzeny a Zen 4 vyjdou spíš v pozdější části příštího roku než v dřívější

Vedle včerejší zprávy o (poměrně vzdálených) procesorech Ryzen 8000 „Strix Point“ tu máme ještě jednu informaci o AMD, tedy respektive dvě související. Týká se to ale bližších produktů, primárně procesorů Ryzen 7000 „Raphael“, tedy prvních Ryzenů, které už budou používat paměti DDR5 a nový socket AM5, přičemž také jako první přinesou CPU architekturu Zen 4 a výrobu 5nm procesem.

Momentálně jsou procesory AMD Ryzen 5000 plně konkurenceschopné proti těm od Intelu, nebo je dokonce překonávají. Jenže na konci roku by Intel měl vydat nová CPU Alder Lake, která mají mít výrazně vyšší IPC, protože opět půjde o úplně novou architekturu, takže by měl AMD v jednovláknovém výkonu zase utéct. Navíc Alder Lake přinese nové paměti DDR5, PCI Express 5.0 a novou platformu.

Tip: Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon

Na to AMD už bude potřebovat nějakou odpověď, kterou by měly být právě Ryzeny „Raphael“, také s pamětí DDR5 a novou platformou AM5. Protože budou mít nová jádra Zen 4, mělo by u nich také výrazně stoupnout IPC a tím jednovláknový výkon. Fanoušci AMD tedy asi po vydání Intel Alder Lake budou tyto procesory ze všech sil vyhlížet. Ovšem podle aktuálních zvěstí to vypadá, že to čekání bude hodně dlouhé.

Leaker Vegeta, který nedávno ukázal kus z roadmapy AMD ukazující právě Ryzeny Raphael (což potvrdilo, že budou 5nm a budou obsahovat CPU jádra architektury Zen 4), teď na Twitteru píše, že Raphael podle jeho informací vyjde až v Q4 2022, tedy ve čtvrtém kvartálu. Raphael by měl být asi první 5nm procesor od AMD a zároveň první Zen 4, takže na tento technologický upgrade se bude patrně čekat ještě takto dlouho.

Leak k architektuře Zen 4 v procesorech Epyc 7004. Jádro Zen 4 už má podporovat AVX-512 (Zdroj: Chiphell)

Až koncem roku 2022

Podle Vegety by AMD mohlo procesory formálně (papírově) odhalit už v září nebo říjnu 2022, ale reálný prodej bude asi až o pár týdnů později, dohadem v říjnu až listopadu, tedy ve čtvrtém kvartálu. To ovšem znamená, že Raphael a Zen 4 by vyšly až rok, nebo téměř rok po Alder Lake. A možná proto ani tak nelze hovořit o tom, že půjde o odpověď nebo konkurenci, protože v tu dobu by už Intel zase asi mohl vydávat svou vlastní další generaci (13. generaci Core), Raptor Lake, která by mimochodem mohla podle uniklých informací přinášet různá zlepšení herního výkonu.

V takovém případě by asi AMD proti Alder Lake mělo během jeho působení na trhu jen refresh nynějších procesorů s architekturou Zen 3 označený údajně Warhol, který ale asi nemá šanci příliš zvednou jednovláknový výkon. Podobně to jinak má být i v noteboocích. Tam AMD vydá asi na začátku roku 2022 6nm Ryzeny 6000 „Rembrandt“, které budou pořád mít jádra Zen 3. Do této oblasti pak asi Zen 4 přijde až na začátku roku 2023 v 5nm APU Phoenix, tedy ještě o kus později.

Nevíme jistě, zda se toto vyplní, zatím tento termín berte s rezervou (i když na druhou stranu zase optimisté, kteří čekají Zen 4 na začátku příštího roku, ne-li třeba ještě letos, by tyto informace měli vzít minimálně jako varování). Pokud má Vegeta pravdu, pak by se minimálně na nějakou dobu vrátily poměry, na které jsme byli ještě nedávno zvyklí, totiž že měl Intel prvenství v jednovláknovém výkonu. AMD by si díky svým šestnáctijádrovým CPU ovšem mohlo zachovat vedení v mnohovláknovém výkonu, na kterém by mohlo dál stavět. Možná, že by 12jádrové a 16jádrové modely mohlo zlevnit a níž by pod tlakem konkurence asi šla i šestijádra a osmijádra.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu (Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz)

RDNA 3 také koncem roku 2022 (už)

Je tu i potenciálně dobrá zpráva. Včera jsme psali, že Nvidia možná vydá novou architekturu GPU až v roce 2023 a Ampere by tedy na trhu byl déle, než se asi běžně čeká (tedy nebyl by nahrazen hned po dvou letech, ale třeba až po 2,5 roku). V případě AMD ale prý, opět podle leakera Vegety, nová architektura GPU není takto opožděná. AMD podle něj stále má v roadmapě nová GPU s architekturou RDNA 3 plánovaná na rok 2022, i když to opět bude jeho konec.

Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury herních GPU RDNA (Zdroj: AMD)

Pokud AMD vydá Radeony s novou architekturou RDNA 3 třeba v listopadu 2022 a Nvidia nové GeForce (Hopper?) například v únoru 2023, nebude to v praxi asi zas tak velký rozdíl. Ale po dlouhé době by mohlo mít AMD novou generaci grafické architektury na trhu jako první, což se už dlouho nastalo. Možná by to mohlo firmě pomoct získat o trošku lepší postavení proti dnes výrazně dominantní a trh ovládající Nvidii. Ale opět je třeba dodat, že tyto zprávy jsou zatím nepotvrzené a pocházejí z méně osvědčených zdrojů než by nám bylo libo. Tudíž je opět berte s patřičnou rezervou.

Zdroje: Vegeta (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

5nm Ryzeny se Zenem 4 nezvýší počet jader, pořád 16. 170W TDP

Včera jsme už psali o procesoru Core i9-12900K generace Alder Lake od Intelu, který přijde se socketem LGA 1700 a DDR5 a údajně by mohl mít překvapivý mnohovláknový výkon. Vzápětí se ale objevila i zpráva o konkurenci, kterou by měl později dostat příští rok: AMD Ryzenu 7000 s architekturou Zen 4, kódově pojmenovaným Raphael. Vypadá to, že AMD už třetí generaci ponechá stejný počet jader, ale naopak zvýší spotřebu. Celý článok „5nm Ryzeny se Zenem 4 nezvýší počet jader, pořád 16. 170W TDP“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?

Až skončí prázdniny, budou pomalu grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 generace Ampere rok staré, a protože Nvidia obvykle vydává novou architekturu po dvou letech, bude už čas začít vyhlížet další generaci. Teď se k těmto grafikám, které se asi budou jmenovat GeForce RTX 4000, začínají objevovat informace: plánovaný (hodně vysoký) výkon, čas vydání, ale také možná (hodně vysoká) spotřeba těchto GPU. Celý článok „GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?“ »

 •  
 •  
 •  

GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené

Po čipletových procesorech Ryzen a Threadripper zdá se AMD tento přístup, kdy je místo jednoho velkého čipu použito několik menších, nasadí i v GPU. Přímo zaměstnanci teď potvrdili, že se z minimálně dvou čipletů skládá příští generace výpočetního GPU, které asi vyjde příští rok, možná jako první 5nm GPU. V herních grafikách zatím čiplety potvrzené nejsou, ale prý by se mohly objevit už v příští nové architektuře RDNA 3. Celý článok „GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *