Nová architektura GPU Nvidia se opozdí, bude prý až v roce 2023

Mezi Ampere a příchodem jeho následníka prý bude delší čas, než je pro Nvidii obvyklé

Nvidia v poslední době držela tempo s novými generacemi architektury GPU každé dva roky: Kepler 2012, Maxwell 2014, Pascal 2016, Turing 2018, Ampere 2020. Tudíž by se další skok na novou generaci, který by zase mohl přinést výrazně vyšší výkon, dal čekat už příští rok. Teď ale přichází zpráva z dobrých zdrojů, že nová generace herních GPU, a tím nástupce dnešních GeForce RTX 3000, vyjde asi výrazně později.

Zdrojem této informace je leaker Kopite7kimi, který působí na Twitteru a předpověděl už hodně z plánů Nvidie, jako byly specifikace GPU Ampere a další unikátní podrobnosti. Naposled také plán na omezovač výkonu těžby kryptoměn, takže vypadá poměrně jistě, že má dobré interní zdroje. Kopite7kimi na Twitteru v reakci na jiný příspěvek uvedl, že „next-gen herní karty vyjdou mnohem, mnohem později, než se teď předpokládá“ (poznámka: toto by asi mohlo být chápáno i ve smyslu Radeonů, ale Kopite7kimi obvykle vypouští leaky o GPU Nvidia).

Později stejný leaker ještě přidal poznámku, že to vypadá, že generace Ampere bude na trhu déle (než by bylo pro Nvidii obvyklé) a že její působení bude prodlouženo „minimálně do konce příštího roku“. Pokud se tedy neplete, dala by se tedy nová generace (ať už Lovelace, nebo Hopper, toto zatím není jasné) očekávat nejdříve někdy na samém konci roku 2022, místo vydání na konci léta/začátku podzimu, které Nvidia stihla u Turingu a Ampere. Ovšem asi je velká šance, že to bude spíš až po konci roku a tedy až s letopočtem AD 2023.

Podle Kopite7kimi nyní Nvidia připravuje do výroby momentálně jako nové čipy jen SoC Orin pro auta a vedle toho „H100“. To by mělo být GPU, což možná může vzbuzovat naděje, ale pravděpodobně jde o nástupce A100, tedy výpočetní verze architektury Ampere. Pokud si vzpomenete, Nvidia odhalila akcelerátory A100 už na jaře 2020, takže je docela myslitelné, aby nová generace GPU opět byla nejdříve vypuštěna ve velmi lukrativní výpočetní/serverové/AI oblasti, kdežto na herní verzi se bude potom ještě dál čekat.

Kdy by Nvidia mohla H100 oznámit (i když důležitější je asi, kdy ho začne reálně dodávat), to už bohužel Kopite7kimi neříká. Všimněte si jinak onoho H v názvu. To by nejspíš mělo znamenat, že nová architektura je Hopper, o níž se tradovalo, že by mohla používat čiplety. Není ale úplně jisté, že totéž půjde i do herních grafik, teoreticky může zase dojít k rozštěpení jako v letech 2017/2019, kdy výpočetní karty dostaly vlastní architekturu Volta, zatímco grafická GPU až o rok později Turing.

Asi jen musíme doufat, že v tom roce 2023 nebude zase (nebo nedejbože ještě pořád) řádit kryptoměnotěžební horečka a celý trh s hardwarem nebude vzhůru nohama jako nyní. Bylo by hezké, kdyby zase jednou nová generace herních karet přišla ve stylu roku 2016 nebo 2018, kdy se karty daly docela normálně koupit za doporučené ceny a v obchodech jich i bylo docela dost.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR

S kartami GeForce RTX máte možnost použít upscaling DLSS, který výrazně zvyšuje snímkovou frekvenci, protože vykreslování běží na sníženém rozlišení, a tedy s menšími nároky. Před časem bylo oznámeno, že nějakou formu alternativy pro grafické karty Radeon chystá i AMD, má se jmenovat FidelityFX Super Resolution (FSR). Teď se objevilo tvrzení, podle kterého by naopak vydání mohlo být nečekaně blízko, možná už příští měsíc. Celý článok „AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *