Intel Sapphire Rapids rozebrán. První die shot a pohled dovnitř

První pohled na rozložení čipu Sapphire Rapids, mesh strukturu a propojení čipletů

Fotky ukazující rozložení čipu výrobci většinou ukazují až po vydání. Teď se ale stala výjimka a máme „die shot“ čipu, který vyjde nejdřív na konci roku: serverový Xeon Sapphire Rapids, který by mohl vrátit Intel na technologický vrchol, navíc první čipletové CPU této firmy. O to je zajímavější, že už byl procesor Sapphire Rapids nejen delidován, ale i rozebrán a vyfoceny byly přímo detaily jeho křemíku/křemíků, což hodně prozradilo.

Tyto fotky má na svědomí stejný leaker YuuKi_AnS, který předtím publikoval delidovaný procesor a teď se zřejmě rozhodl zjistit, co má Sapphire Rapids uvnitř. Separace křemíku od substrátu a jeho obroušení bohužel není udělaná kvalitně, jak to umí Fritzchens Fritz, takže zatím se nekonají detailní duhové obrázky struktur jádra.

ES procesor Intel Xeon „Sapphire Rapids“ (Zdroj: YuuKi_AnS/Bilibili)

Intel nepoužije IO čiplet

Na křemíku toho není vidět moc, ale i z tohoto už jdou poznat zajímavé věci. Za prvé: vypadá to, že Sapphire Rapids není vrstvený jako hybridní LakeField. Jak jsme viděli na předchozích fotkách, procesor tvoří čtyři prakticky čtvercové čiplety, které by měly být 10nm a obsahovat jádra CPU. Spekulovali jsme ale, že by to Intel mohl vylepšit tím, že by ještě pod nimi byl třeba 14nm IO čiplet, který by ještě navýšil množství křemíku, které celek může využívat. To ale fotka rozšmelcovaného procesoru nepotvrdila, pod CPU čiplety žádný další IO čiplet není.

Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety (Zdroj: YuuKi_AnS)

To znamená, že čipletové řešení není jako u Epycu 7002 a 7003, které mají centrální IO čiplet a v něm všechny řadiče pamětí a PCI Express, což procesor do značené míry integruje dohromady. Místo toho to vypadá, že čtyřdílný Sapphire Rapids může být spíš trošku jako Epyc 7001 „Naples“, tedy že v každém ze čtyř CPU čipletů budou dva kanály DDR5, případně řadič pro pravděpodobně jeden paklík paměti HBM2e a 20 z celkových 80 linek PCI Express 5.0, kterými má CPU disponovat. Možná si vzpomenete, že v roce 2017 se Intel první generaci Epycu ve svém marketingu poškleboval, že ji drží dohromady lepidlo. Paradoxně teď Intel předvádí velmi podobné řešení.

Můstky EMIB

Naštěstí pro Intel tu možná je jedno zásadní zlepšení. Epyc 7001 měl CPU čiplety propojené jen obyčejně přes klasický substrát, což zřejmě limitovalo rychlost, latenci a energetickou efektivitu těchto propojení, architektura samotná pak také fungovala de facto jako čtyři propojené procesory místo jediného, což není optimální. Sapphire Rapids má technicky pokročilejší propojení čipletů: EMIB.

Na spodcích sejmutých křemíků jsou vidět malé obdélníčky po hranách, kde k sobě čiplety budou přiléhat. Kupodivu nejsou úplně symetrické – v jedné ose má čiplet obdélníčky tři, v druhé ose jen dva. Tyto obdélníčky jsou místa, kde je CPU čiplet připájený k můstku EMIB, jenž je uložen v pod křemíkem v substrátu. Tyto můstky EMIB jsou samy křemíkovými čipy a jde vlastně o zmenšený – a tím mnohem levnější – křemíkový interposer. Tyto můstky přesahují okraj čipletu a doslova přemosťují jeho hranice do vedlejšího čipletu (na který jsou také připájené), jak je na fotce substrátu vidět.

Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety (Zdroj: YuuKi_AnS)

Když komunikace mezi CPU čiplety půjde místo substrátu skrze tyto můstky (a dvě sady pájených kontaktů), mělo by to umožňovat rychlejší a energeticky efektivnější komunikaci, snad bude i nižší latence při přechodu mezi čiplety. V tomto by tedy řešení Intelu mohlo být lepší, než „lepidlo“ od AMD. Snad se také Sapphire Rapids bude schopen chovat jako jedno monolitické CPU, místo aby v praxi měl povahu čtyř CPU/čtyř NUMA uzlů. Ale to teprve uvidíme.

Z postavení můstků a toho, že není použitý větší podkladový IO čiplet, ale asi také vyplývá, že budou propojené vždy sousední CPU čiplety, chybí propojení křížem, takže diagonálně bude muset komunikace jít na dva „hopy“ přes společného souseda čipů. Nicméně to by mohlo být vysvětleno tím, že je použitá propojovací logika typu mesh – o tom za chvíli.

Propojují EMIB přímo mesh sběrnici procesoru?

Velmi zajímavé je na těchto fotkách to, že na CPU čipletech se zdá být patrné členění na dvacet sektorů v mřížce po 4 × 5 obdélnících. Serverové procesory Intelu používají mesh propojení a členění, pro které je toto charakteristické. Asi to tedy znamená, že Intel toto zachová na úrovni jednotlivých CPU čipletů. Je otázka, zde bude celý slepenec tvořit jeden unifikovaný mesh, nebo čtyři meshe s nějakým zprostředkovaným propojením.

Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety. Tmavé bloky ukazují polohu můstků EMIB (Zdroj: YuuKi_AnS)

Možná by to mohla být ta lepší varianta, tedy unifikovaný mesh: Jak bylo zmíněno, na jedné straně totiž čiplety mají jen dva můstky EMIB, zatímco na druhé tři. Vypadá to, že ona hrana (na fotce horizontální) s dvěma EMIB odpovídá čtyřem dlaždicím/blokům (sloupcům) v rámci mřížky mesh. Naopak (na fotce vertikální) hrana s třemi můstky EMIB by zdá se mohla korespondovat s pěti řadami dlaždic/jader. Možná tedy na komunikaci dvou dlaždic se sousedy ve vedlejším čipletu je vždy třeba jeden EMIB, a na hraně s pěti dlaždicemi proto nestačí dva a musí přijít třetí.

Proto by mohl procesor tvořit ucelený mesh. Kdyby totiž tvořil mesh každého čipletu jen do sebe uzavřený celek a tyto celky byly teprve propojeny nějakými rozhraními představujícími další úroveň komunikace, asi by na každé strany byl stejný počet těchto komunikačních kanálů. Nu, uvidíme později, jestli jsme se z touto interpretací trefili.

Počet jader: až 72? Nebo je v matrici 4×5 něco jiného?

Ono rozdělení čipletu na 4×5 bloků má implikaci pro počet jader. Bloků je se čtyřmi čiplety celkem osmdesát, ale uniklé specifikace mluví o tom, že Sapphire Rapids má mít „jen“ 56 jader. Je možné, že Intel klame tělem a ve skutečnosti chystá jader víc?

Slajd s parametry procesorů Intel Xeon Sapphire Rapids (Zdroj: VideoCardz)

Více: Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e

Každý blok nebude ovšem jádro, protože víme, že Intel část bloků v meshi matrici nepoužívá pro jádra, ale pro řadiče paměti. Je pravděpodobné, že na DDR5 asi padne aspoň jeden blok v každém čipletu. Dále je možné, že blok bude zkonzumován i na konektivitu PCI Express 5.0, je ale otázka, kolik jich toto sebere. Pokud by stačil jeden blok v každém čipletu, pak by pořád zbývalo 4×18 bloků, tedy CPU Sapphire Rapids by mohlo mít až 72 jader.

Nicméně nevíme, zda třeba Intel potřeboval další bloky ještě na jiné věci, jako je řadič pro paměti HBM2e, které některé verze těchto procesorů prý budou mít integrované (procesor na fotkách je nemá). Nebo pro nějakou řídící jednotku, funkcionalitu čipsetu nebo specializovaný akcelerátor. Počet 56 jader by znamenal, že jen 14 z 20 bloků obsahuje jádro CPU a šest (24 na celém CPU) dalších má v sobě něco jiného.

U procesorů Ice Lake-SP se 40 jádry má mimochodem mesh matrice tvar 8×6 a jen osm pozic je spotřebováno na něco jiného, než jádro CPU. Na druhou stranu má ale také tento čip hodně dalších částí okolo této matice, kdežto Sapphire Rapids tolik periférie navíc nemá. Zde tedy budeme asi netrpělivě vyhlížet další informace.

YuuKi_AnS jinak takto zničil i další procesory, mimojiné Xeon Phi s integrovanou pamětí HMC a zdá se také čínský HiSilicon KunPeng (viz odkaz na zdroj), u těch ale nejsou snímky trosek tak zajímavé.

Zdroj: Bilibili

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *