AMD Strix Point: 3nm Ryzen 8000 s jádry Zen 5 prý bude big.LITTLE

AMD Strix Point: 3nm APU na bázi Zenu 5... a malých jader?

Už docela dlouho víme, že příští procesory Intelu budou jak pro notebooky, tak dokonce i pro desktop hybridní, kombinující malá a velká jádra po způsobu big.LITTLE procesorů ARM v mobilech. Budí to pořád vášně a pochyby o tom, jak dobře tento princip může fungovat ve Windows či obecně v PC. Ovšem teď se objevily zprávy, že by takovouto hybridní architekturu nemusel razit jenom Intel, ale mohlo by se přidat i AMD.

Informace je to zatím z poměrně neosvědčeného zdroje, takže bychom ji měli brát s velkou rezervou a připravit se na to, že může jít o něčí spekulaci nebo fake. Ale v případě, že by byla pravé, by byla hodně zajímavá. AMD údajně podle tvrzení webu Moepc uvede vlastní big.LITTLE architekturu společně s procesory architektury Zen 5. Přesněji to mají být APU s jádry Zen 5, tedy procesory s integrovanou grafikou, které se používají v noteboocích (ale vedle toho také v desktopu).

Strix Point

APU s jádry Zen 5 se prý jmenuje „Strix Point“. Odlišný leaker Vegeta (který nedávno přišel s kouskem roadmapy AMD ukazujícím procesory Raphael) uvádí stejné jméno. Shoda by mohla být zajímavým dokladem, ale Vegeta o „Strix Point“ tweetoval jako první ještě před zprávou o big.LITTLE od Moepc, takže to moc neznamená.

APU Strix Point by prý mohlo obsahovat osm velkých jader Zen 5 a k tomu čtyři malá úsporná jádra. Moepc neuvádí bohužel nic k tomu, jakou architekturu mají malá jádra mít, nebo jak přesně by vypadal jejich výkon. Tedy zda by jejich smyslem bylo zvýšit mnohovláknový výkon – v takovém případě by mohlo jít o relativně rychlá out-of-order jádra, což je přístup Applu a zdá se i Intelu – nebo čistě a pouze šetřit energii v klidu. Pak by dokonce mohlo jít o in-order architekturu, jakou používá ARM u Cortexu-A55.

Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury CPU. Zen 5 a 3nm čipy ještě v žádných plánech AMD veřejně nejsou (Zdroj: AMD)

AMD od doby jader Jaguar, která neměla následovníka a jejich vývojový tým z velká části odešel do jiných firem, nemá separátní architekturu malého jádra, jakou si buduje Intel v podobě Atomů. Ba dokonce v roce 2016 mělo AMD za to, že Zen a jeho následovníci dokáží pokrýt jak výkonné, tak úsporné procesory jedinou architekturou. Pokud není Strix Point výmysl, změnilo AMD názor a pravděpodobně zase nějaké malé jádro vyvíjí. Pokud tedy nejde o nějakou bombu typu, že AMD do té doby nepřejde na architekturu ARM (nebo nepoužije u velkých jader x86 a u malých ARM, což by bylo asi ještě pikantnější).

2024

Strix Point má být podle tohoto zdroje jít na trh jako Ryzen 8000, ale asi má vyjít až v roce 2024. Tyto procesory prý budou vyráběné na 3nm procesu TSMC. To by znamenalo, že na něj firma skočí hned po prvních 5nm procesorech s architekturou Zen 4, které vyjdou v roce 2022 jako Ryzen 7000 (5nm APU s jádry Zen 4, která prý mají kódové označení Phoenix) – uvidíme, jestli se toto tvrzení potvrdí.

Tímto vzniká v roce 2023 díra, má-li být Ryzen 7000 vydán už v roce 2022. Ale mohlo by to být vysvětleno tím, že Ryzen 7000 (5nm/Zen 4) vyjde koncem roku 2022 a Ryzen 8000 (3nm/Zen 5) zase spíš začátkem roku 2024.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu. APU Strix Point by následovalo až za APU Phoenix, které by v roadmapě mělo být napravo od generace Rembrandt (Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz)

IPC až o 20–29 % vyšší než Zen 4, L4 cache?

Specifikace a výkonnostní cíle jsou prý podle Moepc již dané. Zen 5 má prý mít výkon na 1 MHz (IPC) zlepšený o 20 % či o trošku víc („+2X %“) proti architektuře Zen 4. Také specifikace integrovaného GPU už je prý hotová a výkonnostní cíl také daný, ale ten Moepc neprozrazuje.

Zajímavé je, že se prý má změnit paměťový subsystém, zatímco onen druhý leaker z Twitteru zase zmiňuje, že by APU mohlo mít L4 cache. Že by integrovaná grafika obsahovala Infinity Cache a ta byla zpřístupněná i pro jádra CPU právě jako L4 cache? To vše ale je třeba nahlížet s onou neustále zmiňovanou rezervou, protože si opravdu nemůžeme být jistí, zda si tito méně osvědčení leakeři jen nevymýšlejí.

Vzhledem k tomu, že vydání je možná ještě tři roky daleko, zde asi také platí nebezpečí, že i pokud jsou tyto informace legitimní, může AMD plány změnit, použít jiné specifikace a třeba některé vlastnosti vyškrtnout. Jsme opravdu zvědaví, co se z těchto zpráv nakonec potvrdí.

Zdroje: Moepc, Vegeta (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM

Minulý týden se dostaly ven informace o 28GHz pamětech na grafikách GeForce generace RTX 5000. Byla to ale jen předehra, leaker Kopite7kimi poté přidal podrobnější pohled na specifikace chystaných herních GPU generace Blackwell. Zdá se, že to bude větší výkonnostní skok. Tak trochu v duchu citátu „odvolávám, co jsem odvolal“ je totiž zpět ve hře 512bitová sběrnice, s níž by Blackwell byl nejtěžší kalibr Nvidie za dlouhou dobu. Celý článok „GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém

Loni se objevily informace o čínském 5nm výrobním procesu od společnosti SMIC (byť možná bude mít blíž k vylepšené generaci 7nm technologie, kterou mělo SMIC dříve plánovanou). Tyto snahy o čínskou soběstačnost ve špičkových výrobních procesech budou pokračovat. SMIC nyní plánuje dokonce i 3nm výrobní proces. Západní sankce ale mají vliv – pokud se firmě podaří takovou technologii vyvinout, výroba dost možná bude ekonomicky nevýhodná. Celý článok „Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *