APU Phoenix: první mobilní Ryzeny s 5nm jádry Zen 4

Po Cezanne a Rembrandtu by mělo následovat APU Phoenix

Na internet prosákly první zmínky o generaci procesorů Ryzen s integrovanou grafikou, která už bude založená na 5nm procesu a architektuře Zen 4. Tyto čipy prý mají kódové označení Phoenix a možná by mohly také podporovat PCI Express 5.0. Ale tato APU jsou ještě poměrně daleko, verze pro notebooky by mohla vyjít až za dva roky a verze pro socket AM5 snad až v létě 2023. Před nimi má totiž ještě přijít 6nm APU Rembrandt.

Už nějakou dobu máme uniklé a částečně i oficiální informace, že by Zen 4 měl přijít v roce 2022 v desktopových 5nm procesorech Raphael a v serverové verzi „Genoa“. Ale dosud jsme neměli nic o tom, kdy by se tato architektura (a s ní psojený 5nm proces) mohly dostat také do čipů APU, tedy do mobilních procesorů AMD a také do Ryzenů pro desktop s integrovanou grafikou.

Teď už ale zdá se máme i první zmínky o takové mobilní verzi Zenu 4 – ta by zřejmě mohla přijít hned po APU Rembrandt, což mají být 6nm procesory kombinující Zen 3 a integrovanou grafiku architektury RDNA 2. Informace o tomto čipu, který by asi mohl být prvním 5nm APU od AMD (i když výrobní proces není zatím nikde sdělený a pouze ho dedukujeme), přinesl Patrich Schur, jeden z leakerů působících na Twitteru, jenž zdá se má různé interní info. Asi prostřednictvím nějakého výrobce desek nebo z podobných zdrojů.

Schur na Twitteru zmínil dva nové procesory: RPL, což by měl být ten Raphael s jádry Zen 4 pro desktop. U toho se už před časem uvádělo, že bude používat paměti DDR5 a Schur k tomu přidává potvrzení, že má již používat socket AM5, jak se očekávalo.

Zajímavá je druhá položka, nazvaná „PHX“, což je pro nás novinka. Prý jde o procesor – pravděpodobně APU s integrovanou grafikou – s kódovým označením Phoenix. To nezapadá do nyní používaného schématu, kdy jsou jako kódová označení vybírána jména různých slavných malířů, ale je možné, že se ho AMD chystá opustit.

Schur bohužel neuvádí k procesoru nic bližšího, máme jen jedno vodítko, podle kterého si myslíme, že jde o APU: zatímco Raphael má používat socket AM5 (takže půjde do desktopu), má Phoenix mít pouzdro „FP8“. A takto jsou značená BGA pouzdra mobilních Ryzenů. Cezanne a Renoir používaly pouzdro FP6, takže se můžeme domnívat, že 6nm Rembrandt bude mít pouzdro FP7. Phoenix bude tedy asi jeho následník v další generaci, pravděpodobně už založený na architektuře Zen 4, který bude již mít zase nové pouzdro.

Mobilní Ryzen 4000 „Renoir“ v BGA pouzdru FP6

Už Rembrandt má podporovat paměti LPDDR5 a DDR5, takže není na první pohled jasné, proč by hned potom následující APU mělo potřebovat zase nové pouzdro a přerušovat kompatibilitu. Nabízí se jeden důvod: Rembrandt bude podporovat pro připojení GPU a SSD pořád jenom PCI Express 4.0. Phoenix by možná už mohl mít řadič pro PCI Express 5.0 (což Intel zdá se chystá u mobilních Alder Lake možná již letos). To by nové pouzdro vysvětlovalo.

Mobilní procesory Ryzen teď AMD uvádí s roční prodlevou, takže je pravděpodobné, že Rembrandt by mohl vyjít jako mobilní Ryzen 6000U/H v lednu až únoru 2022, přesně rok po nyní vydaných Cezanne. Z toho vyplývá, že Phoenix by asi šel na trh zase po roce, takže na začátku roku 2023, jako Ryzen 7000U/H. Do té doby by tedy Intelovým čipům Alder Lake v noteboocích pořád konkurovaly Rembrandty s jádry Zen 3.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz. Označení Dragon Crest berte s rezervou, nesedí do schématu a není jasné, zda platí. Phoenix by zřejmě měl být napravo od APU Rembrandt… (Zdroj: MebiuW, kompilace VideoCardz)

Ačkoliv pořád mluvíme o BGA provedení a pouzdru FP8, je pravděpodobné, že toto APU bude opět vyráběno i v desktopové verzi pro stolní počítače. Pravděpodobně bude používat socket AM5 a paměti DDR5, takže do dnešní platformy AM4 už nepůjde. Ale to ani Rembrandt, jenž by také již měl být pro socket AM5 a paměti DDR5. Desktopová APU Rembrandt (Ryzen 6000G?) by mohla vyjít v létě 2022 a desktopový Phoenix pak jako Ryzen 7000G v létě 2023, ale to jenom hádáme na základě předpokladu, že vše půjde zhruba po roce.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16

Vypadá to, že 5nm procesory AMD s jádry Zen 4, který vyjdou v roce 2022, se začínají vyjasňovat. Nový únik popisuje serverovou verzi „Genoa“. Bude mít socket SP5 s rozměrem skoro 7,5×7,5 cm a paměti DDR5-5200 s 12kanálovým řadičem a TDP až 320 W. Epyc Genoa bude mít až 96 jader, ale CPU čiplety zůstanou osmijádrové, což asi znamená, že u 5nm Ryzenů pro socket AM5 počet jader neporoste ve srovnání se 7nm modely. Celý článok „Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Příští generace GPU Nvidia GeForce je Lovelace. 5 nm, až 144 SM?

Už před rokem, ještě před vydáním či oznámením GPU Ampere od Nvidie prosákly informace o tom, že by se architektura zřejmě následující po této 7nm/8nm generaci měla jmenovat Hopper. Vypadá to ale, že možná nastala změna plánu. Podle aktuálních průsaků prý Nvidia mění roadmapy a místo čipů Hopper by příští generace mohla být nazvaná Lovelace. Prý to už budou 5nm GPU a nárůst výkonu by mohl být hodně velký. Celý článok „Příští generace GPU Nvidia GeForce je Lovelace. 5 nm, až 144 SM?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

TSMC už začíná vyrábět čipy 7nm procesem s technologií EUV

V oblasti PC hardwaru ještě jen čekáme na příchod 7nm čipů s jedinou malou výjimkou (AMD Radeon VII obsahuje 7nm GPU Vega 20). Ovšem TSMC, jehož 7nm výrobní technologie se už loni dostala na trh v mobilních SoC, už rozjíždí její druhou a zajímavější generaci. Snad ještě letos by mohly přijít 7nm čipy druhé generace, které budou poprvé používat technologii EUV. Jejich masová výroba začne co nevidět. Celý článok „TSMC už začíná vyrábět čipy 7nm procesem s technologií EUV“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *