Radeon RX 6700 XT: dvě verze čipu, TDP a údajné specifikace/výkon

Radeon RX 6700 XT má dvě verze čipu, jedna má TDP 189 W, druhá 230 W

K Radeonu RX 6700 XT, který má vyjít za necelé čtyři týdny, toho zatím bylo známo dost málo. Teď jsme se snad dozvěděli něco ke specifikacím a také k tomu, jaký by mohl být výkon a konkurenční postavení proti GeForce RTX 3060 – a RTX 3060 Ti. Také máme konečně hodnotu TDP – respektive dvě hodnoty. AMD totiž prý bude prodávat dvě kategorie těchto GPU, z nichž jedna bude mít vyšší spotřebu, ale asi i výkon.

Podle nedávných zpráv by mělo AMD už za tři týdny a něco (údajně 18. 3.) vydat grafickou kartu Radeon RX 6700 XT. Ačkoliv to je prý tak brzo, ještě k ní pořád neutekly podrobné parametry, víme pořád jen to, že má mít 2560 shaderů a 192bitovou paměťovou sběrnici s 12GB GDDR6. Teď jsme se ale možná aspoň dozvěděli, jaká bude spotřeba a nástřel toho dalšího. Existovaly úniky, podle kterých by tyto karty, ač mají čip (Navi 22) s jen polovino výpočetních jednotek proti Navi 21 v kartách Radeon RTX 6800/6900 XT, mohly mít docela vysokou spotřebu. Úniky ukazovaly na TDP přes 200 W a na renderované vizualizaci referenční karty byly vidět dva osmipinové konektory, což by naznačovalo dokonce víc jak 225 W. Nakonec to bude trochu komplikovanější.

Dvě verze GPU

Podle YouTube kanálu Coreteks budou TDP nakonec dvě. AMD totiž hodlá uvést na trh Radeon RTX 6700 XT ve dvou verzích, tzv. ASIC A a ASIC B. Asi nepůjde úplně o dvě různé konfigurace v tom smyslu, že jedna by měla vyšší výkon, ale spíše o dvě třídy kvality čipu, vzniklé tříděním křemíků po výrobě. Obojí se bude prodávat pod stejným označením RX 6700 XT jako jeden a tentýž model.

Podle Coreteks by to mělo být tak, že „ASIC B“ bude určený výhradně pro nepřetaktované karty s referenčními frekvencemi. Naopak „ASIC A“ zase bude určený pouze pro karty s továrním přetaktováním, tedy dražší nereferenční verze. Je pravděpodobné, že tyto čipy AMD prodává dráž, ale také asi mohou mít lepší parametry pro dosahování vyšších frekvencí.

Toto jsme již viděli před dvěma lety u GPU Turing, kde také existovala běžná a „A“ verze čipů. Záměr AMD je asi velmi podobný jako tehdy Nvidie.

A tyto dvě verze čipu Navi 22 v kartách Radeon RX 6700 XT mají každá stanovená jiné TDP. Referenční karty s ASIC B mají podle Coreteks údajně stanovené TDP 189 W. Karty s ASIC A ale budou mít spotřebu výrazně vyšší, a to rovnou 230 W. Tato čísla by měla znamenat příkon celých karet, ne jen GPU.

Informace YouTube kanálu Coreteks o Radeonu RX 6700 XT

Dost možná budou specifikace obou těchto verzí v základu stejné, nebude to tedy tak, že by rovnou měly odlišné frekvence nebo počty jednotek. Rozdíly parametrů výsledných karet budou nakonec asi tvořené čistě tím, že ASIC B se bude prodávat pouze nepřetaktovaný a ASIC A zase jen v už z továrny přetaktovaných verzích s takty vyššími než referenčními. A z tohoto by asi také měla vycházet odlišnost v TDP – ASIC A ho má asi výrazně vyšší proto, aby byl pro prostor to tovární přetaktování.

Další specifikace prý ještě nemusí být definitivně uzavřené. Takty GPU by prý mohly být někde mezi 2500 a 2600 MHz (to bude Boost, ne základ), ale ještě nejsou jasné. U pamětí už prý ale rozhodnuto je, prý by měly mít takt 16,0 GHz (efektivně), takže propustnost bude 384 GB/s (ale pozor, opět by měla být přítomná Infinity Cache, takže výkon bude asi vyšší, než by normálně taková propustnost slibovala). Kapacita je 12 GB. Coreteks mimochodem také uvádí, že by skutečně měla existovat také ne-XT verze Radeon RX 6700, která má mít také 16GHz paměti, ale jen 6 GB kapacity, jak už prosáklo dříve.

Referenční podoba grafiky AMD Radeon RX 6700 nebo 6700 XT na uniklé vizualizaci (Zdroj: JayzTwoCents)

TDP mezi RTX 3060 a RTX 3060 Ti. Výkon trošku lepší?

Otázka, jaké bude karta Radeon RX 6700 XT mít TDP, je tedy lehce rozporuplná. Jako výchozí hodnotu bychom asi mohli brát tu nižší, tedy 189 W, protože platí pro referenční parametry. I u ostatních grafik totiž platí, že jejich přetaktované modely mívají TDP zvýšené proti tomu referenčnímu, takže 230W hodnota pro verzi ASIC A se asi musí srovnávat s takovými grafikami. Nicméně toto závisí na předpokladu, že se 189W verze budou běžně prodávat a nebudou jenom na papíře.

Hodnota 189 W by znamenala, že karta bude mít o 11 % vyšší spotřebu než teď na trh přicházející GeForce RTX 3060, jež má TDP 170 W. Zatím neznáme výkon, takže těžko říct, zda je toto automaticky špatně. Pokud by totiž byl Radeon RX 6700 XT rychlejší než karta Nvidie, tak by spotřeba navíc mohla být opodstatněná. Grafika od AMD už se zároveň blíží spotřebou k GeForce RTX 3060 Ti, která má TDP 200 W. Přetaktované modely Radeonu RX 6700 XT s 230W TDP už ale budou se spotřebou výš než referenční GeForce RTX 3070 (220 W), proti té tedy asi bude efektivita OC modelů RX 6700 XT horší.

AMD na CES 2021 ukazovalo tento slajd. Možná jsou na něm referenční provedení chystaného Radeon RX 6700 XT (dole se dvěma ventilátory) a další levnější grafiky (Zdroj: VideoCardz)

Podle Coreteks by údajně mezi základními referenčními (ASIC B) a dražšími OC (ASIC A) kartami Radeon RX 6700 XT mohl být rozdíl cca od 5 do 8 % výkonu, tedy ne zas tak mnoho a záviset to asi může i od chlazení. Už referenční verze by prý moha být rychlejší o nějakých 20–25 % proti Radeonu RX 5700 XT a snad konkurenceschopná proti výkonu GeForce RTX 3060 Ti.

Tyto informace zatím jsou neoficiální, takže je berte s rezervou (zvlášť údaje o výkonu). Web VideoCardz uvádí, že také slyšel o dvou variantách GPU, takže existence ASIC A a ASIC B by mohla být potvrzená. Ovšem hodnoty TDP, specifikace a odhadované výkonu uváděné kanálem Coreteks takto z druhého zdroje potvrzené nejsou, proto zatím pozor.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky

AMD včera odhalilo čtvrtou a zatím nejlevnější grafickou kartu s novou architekturou RDNA 2. Radeon RX 6700 XT používá nový menší čip Navi 22, ale má všechny novinky vyšších modelů. Karta ale nekonkuruje teď vydané GeForce RTX 3060, stojí dokonce o polovinu víc a měla by snad mít výkon někde nad GeForce RTX 3060 Ti. 12GB paměti a vysokými takty by se mohla i blížit k GeForce RTX 3070, ale s vyšším TDP. Celý článok „AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000 pro notebooky je tu. Zen 3 a takty až 4,8 GHz

Z CES 2021 už tu byly procesorové novinky Intelu (10nm Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Rocket Lake pro desktop) a teď je čas na to, co na virtuálním veletrhu představilo AMD. Jak se trošku čekalo, firma odhalila mobilní Ryzeny 5000, které přinášejí architekturu Zen 3 do notebooků. Jsou založené na APU Cezanne a v noteboocích by měly být už od příštího měsíce. Máme už parametry 15W i 45W(+) modelů. Celý článok „AMD Ryzen 5000 pro notebooky je tu. Zen 3 a takty až 4,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Radeon RX 6700 a RX 6700 XT prý vyjdou na konci března

Loňský podzim byl doba příchodu dlouho očekávané nové generace grafik, ale na trh zatím Nvidia i AMD poslaly jenom dražší část nových GPU. Teď v zimních a jarních měsících roku 2021 by měly přibývat další v levnějších mainstreamových vodách. Vypadá to, že na straně Radeonů by se nové karty patřící v hierarchii pod Radeon RX 6800 měly objevit za nějakého dva a půl měsíce a obě budou s čipem Navi 22. Celý článok „AMD Radeon RX 6700 a RX 6700 XT prý vyjdou na konci března“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *