Prvé detaily pasívnej skrinky Calyos Streacom s TDP ~600 W

Črtá sa skrinka, ktorá má ambície na pasívne chladenie highendových procesorov i grafických kariet

Možno si spomeniete na crowndfundingovú kampaň firmy Calyos, ktorej cieľom bolo zostrojiť a predávať netradičnú skrinku s pasívnymi chladičmi pre highendové počítače. Pôvodní tvorcovia to nakoniec síce nakoniec sami nedotiahnu, ale  našli v tejto veci silného partnera – Streacom. Vzájomná spolupráca už nejaký čas beží a posledná aktualizácia prác na skrinke prináša pozoruhodné obrázky.

Púšťať sa do systémov postavených rýdzo na pasívnom chladení vyžaduje vždy nutnú dávku odvahy. Jedna vec je prvotné nadšenie zo skvelého nápadu a eventuálnej užitočnosti a druhá vec kúpna sila. Napriek tomu, že Calyos na Kickstarteri na pasívnu skrinku NSG S0 vyzbieral bez mála 263 000 eur, tak ani to zrejme na ufinancovanie nestačilo.

Hoci to už chvíľu s budúcnosťou tohto projektu nevyzeralo dobre, tak sa Calyosu podarilo spojiť sily s firmou Streacom. Tá má na počítačovom trhu predsa len viac skúseností (Calyos je orientovaný skôr priemyselne a vyvíja aj chladenie do dátových centier či pre letecký priemysel), v rátane marketingu. A hlavne je Streacom synonymom pre luxusné originálne pasívne skrinky, takže to dáva pre nich zmysel aj koncepčne.

Streacom teda projekt Calyos čiastočne prebral pod svoje krídla a pracuje sa na ňom pod novým názvom SG10. Na vývoji sa však stále podieľa aj pôvodný tím Calyosu, ktorý má dodávať chladiace príslušenstvo.

Chladenie skrinky je postavené na výparníkovom systéme na báze fázových zmien chladiaceho média. Konkrétne má ísť o dielektrickú tekutinu s označením RZ1233zdE (v rannejšom štádiu sa hovorilo o freóne). Bod jej varu bude nízky a celé to funguje na kondenzačnom princípe, ktorý poznáte z bežných heatpipe. Kvapalinu nebude nutné vymieňať a v kondícii by aj vďaka spájkovaným spojom mala vydržať dlhé roky.

Namiesto pevných medených trubíc budú zrejme použité termosifónové hadičky, aby bola zachovaná taká flexibilita ako pri tradičných kvapalinových chladičoch AIO. Schematický je to i veľmi podobné (blok, kvapalina, hadičky, radiátor), akurát v okruhu nebude čerpadlo, takže je postarané o bezhlučný chod.

Radiátor je dobre je vyvedený na strope skrinky, odkiaľ absorbované teplo samovoľne uniká do okolia. Rebrovanie je dobre členité a zatiaľ sa pracuje s hliníkovým variantom, ale otvorená je i diskusia o medenom vyhotovení. Jedna strana radiátora by mala byť vyčlenená pre CPU a  druhá pre GPU. Tie sú pritom vzájomne oddelené.

Staršie simulácie prerozdeľovali tepelný výkon na 195 W pre procesor a až 420 W pre grafickú kartu. To pri okolitej teplote vzduchu 35 °C. Pri obvyklejších 20 °C bude TDP o trochu vyššie, v poznámkach bolo 450 W. Záleží prirodzene ale i na veľkosti chladeného čipu a kvalite TIM.

Vývojári zatiaľ toho veľa zdieľať nechcú, respektíve ich trochu „brzdí“ Streacom, ktorý chce čakať na finálnejší prototyp. Ten posledný však bol podrobený testovaniu, ktorý bol vystavený pretaktovanému procesoru Intel so spotrebou 300 W. To vyzerá veľmi pekne ale treba dodať, že tieto testy prebiehali v otvorenom priestore, mimo skrinku.

K chladeniu a ani podpore grafických kariet verejné informácie zatiaľ nie sú. Mnoho úprav a ladenia čaká ešte i blok na chladiče. Ten súčasný vznikol už pomerne dávno a je príliš veľký na to, aby bol kompatibilný so všetkými možnými kombináciami základných dosiek a procesorov. Takže len tak hneď to nebude, ale vyzerá to byť na dobrej ceste.

V tomto vlákne z kicstarter.com môžete priebežne sledovať, ako sa veci vyvíjajú. Calyos raz do mesiaca aktualizuje progres vždy i s plánmi na nasledujúce obdobie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním

Noctua na svojom Twitteri reagovala na nedočkavú poznámku k zatiaľ neoznámenému dátumu vydania pasívneho chladiča. O ňom sme na HWC písali viackrát a zdá sa, že žiadne ďalšie odklady ho už nečakajú. V aktuálnej roadmape svieti stále v druhom kvartáli a podľa spôsobu reakcie Noctua je dosť možné, že toho bude posledná správa predtým, než firma zverejní kompletné parametre a dlho pripravovaný pasívny chladič pustí do obehu. Celý článok „Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním“ »

 •  
 •  
 •  

Celopasívne PC zostavy Sigao budú mať vyhradený blok na SSD

Chladiť pamäťové úložiska v úplne uzavretých počítačov, ktoré nepoužívajú ventilátory, je odveký boj. HDD v nich s optimálnym zahrievaním nefungovali nikdy a teraz novú výzvu predstavujú vysokorýchlostné SSD s podporou PCI Express 4.0. Firma Atlas ju prijala a jej počítače Sigao sa ukazujú s tepelným mostom, ktorý je na rebrovaný plášť skrinky vyvedený nielen z CPU, ale i z SSD. Celý článok „Celopasívne PC zostavy Sigao budú mať vyhradený blok na SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?

Podle úniku v databázi ECC chystá Gigabyte desky s novým čipsetem od AMD označeným X570S. Vypadá to, že by mohlo jít o už dřív zmiňovanou úspornější verzi highendového X570, která by možná na deskách konečně mohla mít pasivní chlazení. Také se nám možná začíná vyjasňovat obrázek o refreshi Ryzenů 5000 označeném Warhol. U toho se spekulovalo o jádrech Zen 3+ a 6nm procesu, ale podle všeho mylně. Celý článok „Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *