Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Unikly dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace.

Zveřejnil je na Twitteru leaker YuuKi-AnS, kterého si možná pamatujete z doby, kdy publikoval fotografie vzorků procesorů Sapphire Rapids včetně delidu, a dokonce i detailního snímku jádra o rok dříve, než je Intel vydal. Jde o nějakou formu interních slajdů a leaker je mezitím zase smazal, ale ne dost rychle, takže je uživatel fóra NandTech Geddagod a poté různé weby zkopírovali. Jako obvykle je třeba varovat, že jde o neoficiální únik, a není tak jisté, zda všechno odpovídá pravdě, ale samotný obsah prezentace vypadá dost reálně.

Lunar Lake MX

Lunar Lake (či také Lunar Lake MX, zkratka LNL MX) je podle těchto slajdů procesor zaměřený na použití v noteboocích a mobilních zařízeních (nikoliv na desktop, který dostane Arrow Lake) s relativně nízkou spotřebou. Počítá se u něj se spotřebou (TDP) nastavenou v rozmezí 17–30 W v aktivně chlazených noteboocích, nebo s TDP 8 W a pasivně chlazených zařízeních.

Uniklé dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX (zdroj: YuuKi_AnS)

Procesor bude mít čtyři jádra P-Core (architektura Lion Cove) a čtyři jádra E-Core (architektura Skymont). Zdá se, že dlaždice s jádry CPU by mohla být vyráběna na 3nm procesu TSMC (N3B), což by mohla být pro Intel menší ostuda implikující, že jeho vlastní 3nm nebo 2nm proces není dost dobrý – byť důvody pro toto rozhodnutí mohou být různé.

Uniklé dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX (zdroj: YuuKi_AnS)

Akcelerace H.266 (VVC)

Procesor bude opět mít podkladovou dlaždici Base Tile a na ní čiplety/dlaždice s CPU, GPU a „SoC“ funkcionalitou. GPU má mít architekturu Xe LPG 2 (snad tedy již odvozenou od samostatných grafik Arc Battlemage) s 8 Xe Core či 64 Vector Enginy (dříve EU), což by mohlo být 1024 shaderů. Přítomná bude hardwarová akcelerace ray tracingu ve hrách.

Uniklé dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX (zdroj: YuuKi_AnS)

Zajímavé je, že SoC má mít hardwarovou podporu přehrávání videa ve formátu VVC (H.266), se kterou by možná mohl být první mezi PC procesory a grafikami. Připojit bude možné až tři obrazovky přes HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 či eDP 1.4/1.5 (interní displej notebooku). Přítomná bude přirozeně také AI jednotka nové generace (NPU 4.0) a jednotka IPU pro zpracování obrazu a videa, která má podporovat až čtyři kamery a má vylepšený algoritmus temporální redukce šumu ve videu.

Úsporným ostrovem už není SoC, ale hlavní CPU dlaždice

Zdá se, že se změnila koncepce proti procesorům Meteor Lake, které obsahují „low power island“ v SoC části a počítají s tím, že během úsporného chodu je „srdcem“ i „mozkem“ systému právě SoC dlaždice, která si případně zapne GPU a CPU dlaždici, když je třeba vyšší výkon. U Lunar Lake je, zdá se, low power island přesunutý do CPU dlaždice, která obsahuje také systémovou či memory-side cache (8 MB), multimediální blok a řadič pamětí LPDDR5/LPDDR5X (a zřejmě i GPU, které by už nebylo na samostatném křemíku). V úsporném stavu tedy zůstává při vědomí tato část procesoru.

Uniklé dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX (zdroj: YuuKi_AnS)

SoC část má spíše roli obsluhy dalšího I/O – poskytuje dva porty USB 3.2 10Gb/s, tři 40Gb/s porty Thunderbolt 4 / USB4 (tedy ještě ne Thunderbolt 5 s rychlostí 120 Gb/s) a také PCI Express. Lunar Lake poskytuje osm linek – PCIe 5.0 ×4 pro SSD a čtyři linky PCIe 4.0 pro další zařízení. Integrovaná by měla být bezdrátová konektivita Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4 (ale rádiová část možná stále bude samostatná).

Pokud jde o paměti, podporuje Lunar Lake až LPDDR5X-8533 zřejmě se 128bitovým řadičem, kapacita RAM může být 16 GB, nebo 32 GB. To je mimochodem downgrade, Meteor Lake podporuje 64 GB. Počítá se totiž s použitím „on-package memory“, tedy osazením dvou pouzder LPDDR5X přímo na substrát procesoru, což zkrácením vodičů a redukcí počtu pájených kontaktů na cestě může zlepšit signál a umožní provozovat paměti s nižší spotřebou. Také se zmenší základní deska notebooku. Je ale možné, že Intel bude mít tendenci si za paměti přibalené na CPU účtovat nadprůměrné ceny a to zase výrobu trošku prodraží. Paměť bude totiž na CPU už z výroby, nebude ji s procesorem párovat výrobce notebooku.

Tip: Procesory Meteor Lake budou mít On-Package Memory jako ty od Applu, Intel ukázal vzorek

Procesor má mít nižší spotřebu „SoC“ části (zřejmě proti Meteor Lake). Intel uvádí, že procesor byl spoluvyvíjen s Microsoftem tak, aby s operačním systémem Windows dosahoval co nejlepší energetickou efektivitu.

Uniklé dokumenty k procesorům Intel Lunar Lake MX (zdroj: YuuKi_AnS)

Celkově by Lunar Lake mělo být velmi úsporným procesorem umožňujícím dlouhou výdrž na baterie a na tuto roli je zřejmě specializováno možná i na úkor výkonu. Mnohovláknový výkon určitě s konfigurací 4+4 nějaké rekordy trhat nebude. Navíc velká jádra patrně neumí HT, takže CPU poskytuje celkově jen osm vláken. Nová architektura Lion Cove může ještě překvapit, pokud výrazně zlepší IPC (výkon na 1 MHz), ale Intel se možná nebude pokoušet o extrémně vysoké takty, což může omezit i výkon jednovláknový. Ovšem hlavním cílem zde bude ona úspornost v kombinaci s mobilní výbavou a v tom by Lunar Lake mohlo být takovým nenápadným šampionem.

Vydání těchto procesorů je očekáváno buď ke konci roku 2024, nebo v roce 2025, půjde až o další generaci pro Meteor Lake, po němž by tedy mělo Lunar Lake vyjít až s circa ročním odstupem.

Tip: Intel ukázal plán budoucích procesorů. V roce 2025 přijde Panther Lake s 1,8nm technologií

Zdroje: YuuKi_AnS, VideoCardz, fórum AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia plánuje vydat next-gen grafiky Blackwell v lednu 2025

Tento měsíc bude Nvidia vydávat tři nové modely grafik generace Ada Lovelace – refreshnuté grafiky označené přídomkem Super. Nicméně letos na podzim už tu budou dva roky od doby, kdy generace 4000 přišla na trh, a bude tedy už pomalu čas vyhlížet nástupce. Youtuber Moore’s Law is Dead nyní přišel s informacemi o tom, kdy by se tato nová generace dala na trhu čekat. Zdá se, že by to mohlo být až po konkurenční RDNA 4. Celý článok „Nvidia plánuje vydat next-gen grafiky Blackwell v lednu 2025“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 5090: bez 512bitové paměti, ale DP 2.1 a 3nm proces

Aktuálně má Nvidia na programu teprve ještě jen refresh nynější generace grafik GeForce RTX 4000, který vyjde v roce 2024, ale po něm (dle některých zdrojů to může být až v roce 2025) samozřejmě má vyjít i nová generace GeForce RTX 5000 s architekturou Blackwell. I k nim už se pomalu objevují informace – aktuálně k nejvýkonnějšímu modelu, který bude založený na čipu GB202. Vypadá to ale, že se o něco „zmenšil“. Celý článok „GeForce RTX 5090: bez 512bitové paměti, ale DP 2.1 a 3nm proces“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *