Ryzen 7000 Raphael: 5nm proces, Zen 4 a iGPU RDNA 2 potvrzené

Únik k Ryzenům 7000 Raphael

Unikl kousek roadmapy AMD, který dokládá některé parametry procesorů AMD Ryzen „Raphael“. Ty budou první generací, která přijde na novém socketu AM5 v roce 2022 a uniklý dokument říká, že dostanou stejně jako Epyc Genoa jádra Zen 4, výrobu na 5nm procesu, ale také jednu novinku: integrované GPU, které už má mít aktuální architekturu RDNA 2 místo staré Vegy. Grafiky dnes výkonné Ryzeny nemají, v Raphaelu to bude poprvé.

Před časem jsme tu měli poměrně spekulativní článek o tom, že až příští rok AMD zavede pro zase nový desktopový socket AM5 s pamětí DDR5, budou procesory Ryzeny 6000 (nebo možná už 7000) pro tuto platformu už mít integrované GPU – a to nejen ty, které jsou odvozené od notebooků, ale už i výkonné highendové čipletové modely jako je dnes Ryzen 9 5900X nebo 5950X.

Tip: Na platformě AM5 možná mají všechny Ryzeny iGPU, nejen APU

Vypadá to, že toto se opravdu potvrzuje. Unikl totiž kus roadmapy AMD, který dokládá, že procesory s kódovým označením Raphael, které budou pokračovatelem dnešních výkonných CPU Ryzen bez integrované grafiky, už budou nějaké iGPU mít.

Na Twitteru byl publikován další kousek této roadmapy – ne ovšem od původního leakera MebiuW, ale odlišným uživatelem. Nicméně se zdá, že tento střípek do ní přesně zapadá, takže by snad mělo jít o autentický výřez. Nový kousek potvrzuje dosavadní odhady, že Raphael bude obsahovat jádra Zen 4 a bude vyráběný 5nm procesem (pravděpodobně TSMC, ale to není potvrzeno). To by zase mohlo dokládat, že budou použité stejné čiplety, jako v 5nm Epycích 7004 „Genoa“. Snad to znamená i podporu AVX-512.

Kus roadmapy AMD ukazující Ryzen 7000 Raphael (Zdroj: Vegeta/Twitter)

Zejména ale nový kus roadmapy obsahuje položku „Navi2“, což znamená, že součástí procesoru bude integrované GPU s architekturou RDNA 2 – takto je v dokumentu vyznačená přítomnost iGPU v různých APU. Není řečeno, jak výkonné GPU to bude, může jít klidně jen o hodně pomalé zobrazovadlo, ale funkcionalita integrované grafiky má být přítomná.

Zatím nevíme, jak bude tato grafika řešená. Mohla by být součástí IO čipletu s řadičem pamětí, pak by ji asi fyzicky obsahovaly všechny procesory Raphael (i když by AMD podobně jako Intel mohlo některé prodávat s deaktivovaným GPU). Ovšem také je tu asi možnost, že by toto GPU bylo tvořeno samostatným čipletem, který by se osazoval zvlášť a ne do všech CPU. V takovém případě by možná procesory s grafikou mohly být za větší příplatek, než kdyby grafika byla standardně v IO čipletu.

Všimněte si, že chlíveček s nápisem Navi2 je ohraničený přerušovanou čarou. Toto by mělo znamenat (nebo se to tak alespoň v roadmapách objevuje), že v době vytvoření této roadmapy a jejího komunikování partnerům pod NDA nebyla tato vlastnost chystaného produktu ještě definitivní. Možnost přidat GPU tedy v té době byla ve vývoji, ale ještě nebylo jasné, zda se dostane do finálního procesoru. Přerušovaně je označený také celý procesor Raphael, což indikuje totéž: v té době ještě nebyly všechny vlastnosti definitivně rozhodnuté.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu (Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz)

Datum vydání je zatím nejasné, ale mělo by být v roce 2022

Tyto procesory a s nimi platforma AM5 by měly na trh přijít v příštím roce, ale není ještě jasné, kdy. Pokud by AMD dodržovalo roční odstupy, tak letos vyjde refresh Ryzenů 5000 s jádry Zen 3 na 7nm procesu označený Warhol, ale až v listopadu (jako Ryzeny 5000). A Ryzeny 7000(?) Raphael na AM5 by pak zase vyšly až takto na konci roku 2022. AMD by teoreticky mohlo generaci Warhol zkrátit a pak by mohly Raphaely se Zenem 4, DDR5 a grafikou vyjít dřív. Zatím nejsou informace o tom, co z těchto dvou variant má AMD v plánu.

Podle momentálně dostupných úniků (pamatujte na to, že jde o nepotvrzené informace, takže je nutno počítat s tím, že se věci mohou změnit) jsou CPU čiplety pro Epyc Genoa pořád osmijádrové. Pakliže budou v AM5 procesorech Raphael použité maximálně dva CPU čiplety, znamená to, že maximální počet jader bude stále 16. Pro víc by AMD muselo osazovat tři CPU čiplety – to je teoreticky možné, ale nevíme, zda se k tomu firma odhodlala. Jistější je asi počítat s jen dvěma čiplety.

Zdroje: Vegeta (Twitter), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *