Ryzen 7000 Raphael: 5nm proces, Zen 4 a iGPU RDNA 2 potvrzené

Únik k Ryzenům 7000 Raphael

Unikl kousek roadmapy AMD, který dokládá některé parametry procesorů AMD Ryzen „Raphael“. Ty budou první generací, která přijde na novém socketu AM5 v roce 2022 a uniklý dokument říká, že dostanou stejně jako Epyc Genoa jádra Zen 4, výrobu na 5nm procesu, ale také jednu novinku: integrované GPU, které už má mít aktuální architekturu RDNA 2 místo staré Vegy. Grafiky dnes výkonné Ryzeny nemají, v Raphaelu to bude poprvé.

Před časem jsme tu měli poměrně spekulativní článek o tom, že až příští rok AMD zavede pro zase nový desktopový socket AM5 s pamětí DDR5, budou procesory Ryzeny 6000 (nebo možná už 7000) pro tuto platformu už mít integrované GPU – a to nejen ty, které jsou odvozené od notebooků, ale už i výkonné highendové čipletové modely jako je dnes Ryzen 9 5900X nebo 5950X.

Tip: Na platformě AM5 možná mají všechny Ryzeny iGPU, nejen APU

Vypadá to, že toto se opravdu potvrzuje. Unikl totiž kus roadmapy AMD, který dokládá, že procesory s kódovým označením Raphael, které budou pokračovatelem dnešních výkonných CPU Ryzen bez integrované grafiky, už budou nějaké iGPU mít.

Na Twitteru byl publikován další kousek této roadmapy – ne ovšem od původního leakera MebiuW, ale odlišným uživatelem. Nicméně se zdá, že tento střípek do ní přesně zapadá, takže by snad mělo jít o autentický výřez. Nový kousek potvrzuje dosavadní odhady, že Raphael bude obsahovat jádra Zen 4 a bude vyráběný 5nm procesem (pravděpodobně TSMC, ale to není potvrzeno). To by zase mohlo dokládat, že budou použité stejné čiplety, jako v 5nm Epycích 7004 „Genoa“. Snad to znamená i podporu AVX-512.

Kus roadmapy AMD ukazující Ryzen 7000 Raphael (Zdroj: Vegeta/Twitter)

Zejména ale nový kus roadmapy obsahuje položku „Navi2“, což znamená, že součástí procesoru bude integrované GPU s architekturou RDNA 2 – takto je v dokumentu vyznačená přítomnost iGPU v různých APU. Není řečeno, jak výkonné GPU to bude, může jít klidně jen o hodně pomalé zobrazovadlo, ale funkcionalita integrované grafiky má být přítomná.

Zatím nevíme, jak bude tato grafika řešená. Mohla by být součástí IO čipletu s řadičem pamětí, pak by ji asi fyzicky obsahovaly všechny procesory Raphael (i když by AMD podobně jako Intel mohlo některé prodávat s deaktivovaným GPU). Ovšem také je tu asi možnost, že by toto GPU bylo tvořeno samostatným čipletem, který by se osazoval zvlášť a ne do všech CPU. V takovém případě by možná procesory s grafikou mohly být za větší příplatek, než kdyby grafika byla standardně v IO čipletu.

Všimněte si, že chlíveček s nápisem Navi2 je ohraničený přerušovanou čarou. Toto by mělo znamenat (nebo se to tak alespoň v roadmapách objevuje), že v době vytvoření této roadmapy a jejího komunikování partnerům pod NDA nebyla tato vlastnost chystaného produktu ještě definitivní. Možnost přidat GPU tedy v té době byla ve vývoji, ale ještě nebylo jasné, zda se dostane do finálního procesoru. Přerušovaně je označený také celý procesor Raphael, což indikuje totéž: v té době ještě nebyly všechny vlastnosti definitivně rozhodnuté.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu (Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz)

Datum vydání je zatím nejasné, ale mělo by být v roce 2022

Tyto procesory a s nimi platforma AM5 by měly na trh přijít v příštím roce, ale není ještě jasné, kdy. Pokud by AMD dodržovalo roční odstupy, tak letos vyjde refresh Ryzenů 5000 s jádry Zen 3 na 7nm procesu označený Warhol, ale až v listopadu (jako Ryzeny 5000). A Ryzeny 7000(?) Raphael na AM5 by pak zase vyšly až takto na konci roku 2022. AMD by teoreticky mohlo generaci Warhol zkrátit a pak by mohly Raphaely se Zenem 4, DDR5 a grafikou vyjít dřív. Zatím nejsou informace o tom, co z těchto dvou variant má AMD v plánu.

Podle momentálně dostupných úniků (pamatujte na to, že jde o nepotvrzené informace, takže je nutno počítat s tím, že se věci mohou změnit) jsou CPU čiplety pro Epyc Genoa pořád osmijádrové. Pakliže budou v AM5 procesorech Raphael použité maximálně dva CPU čiplety, znamená to, že maximální počet jader bude stále 16. Pro víc by AMD muselo osazovat tři CPU čiplety – to je teoreticky možné, ale nevíme, zda se k tomu firma odhodlala. Jistější je asi počítat s jen dvěma čiplety.

Zdroje: Vegeta (Twitter), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

5nm Ryzeny se Zenem 4 nezvýší počet jader, pořád 16. 170W TDP

Včera jsme už psali o procesoru Core i9-12900K generace Alder Lake od Intelu, který přijde se socketem LGA 1700 a DDR5 a údajně by mohl mít překvapivý mnohovláknový výkon. Vzápětí se ale objevila i zpráva o konkurenci, kterou by měl později dostat příští rok: AMD Ryzenu 7000 s architekturou Zen 4, kódově pojmenovaným Raphael. Vypadá to, že AMD už třetí generaci ponechá stejný počet jader, ale naopak zvýší spotřebu. Celý článok „5nm Ryzeny se Zenem 4 nezvýší počet jader, pořád 16. 170W TDP“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?

Až skončí prázdniny, budou pomalu grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 generace Ampere rok staré, a protože Nvidia obvykle vydává novou architekturu po dvou letech, bude už čas začít vyhlížet další generaci. Teď se k těmto grafikám, které se asi budou jmenovat GeForce RTX 4000, začínají objevovat informace: plánovaný (hodně vysoký) výkon, čas vydání, ale také možná (hodně vysoká) spotřeba těchto GPU. Celý článok „GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?“ »

 •  
 •  
 •  

GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené

Po čipletových procesorech Ryzen a Threadripper zdá se AMD tento přístup, kdy je místo jednoho velkého čipu použito několik menších, nasadí i v GPU. Přímo zaměstnanci teď potvrdili, že se z minimálně dvou čipletů skládá příští generace výpočetního GPU, které asi vyjde příští rok, možná jako první 5nm GPU. V herních grafikách zatím čiplety potvrzené nejsou, ale prý by se mohly objevit už v příští nové architektuře RDNA 3. Celý článok „GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *