Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?

AMD X570S (Silent?) a Ryzeny Warhol

Podle úniku v databázi ECC chystá Gigabyte desky s novým čipsetem od AMD označeným X570S. Vypadá to, že by mohlo jít o už dřív zmiňovanou úspornější verzi highendového X570, která by možná na deskách konečně mohla mít pasivní chlazení. Také se nám možná začíná vyjasňovat obrázek o refreshi Ryzenů 5000 označeném Warhol. U toho se spekulovalo o jádrech Zen 3+ a 6nm procesu, ale podle všeho mylně.

Už před nějakou dobou (před CES 2021) proběhly zprávy o tom, že by AMD možná mohlo vydat verzi čipsetu X570 s nižší spotřebou. X570 má poměrně vysoké TDP a prakticky všechny desky kvůli tomu používají aktivní chlazení (což ovšem vzhledem k uložení blízko topící grafické karty často nezabrání vysokým teplotám), ale nějaká úspornější verze by možná mohla být bez ventilátoru.

Mezitím zprávy utichly a vypadalo to, že z plánu nic nebude. Ale nyní se doklady ukazující na existenci nové verze tohoto čipsetu objevily znovu..

X570S?

Podle eurasijské ekonomické databáze se možná chystá nová várka desek s čipsetem označeným X570S. Gigabyte si totiž zaregistroval několik modelů základních desek, které by podle toho, jak značení funguje, měly mít takto označený čipset. Někdy se ovšem stane, že výrobci zaregistrují něco, co pak na trh nejde, takže toto ještě nemusí být definitivní důkaz. V kombinaci s tím, že zprávy o úspornější verzi X570 se již objevily předtím a toto by do nich zapadalo, by na úkazu ale něco mohlo být. Seznam desek čítá tyto modely:

 • X570S Aorus Master
 • X570S Aorus Elite
 • X570S Aorus Elite AX
 • X570S Aorus Pro AX
 • X570S Aorus Aero G
 • X570S Aorus Gaming X
 • X570SI Aorus Pro AX (patrně Mini-ITX deska)
 • X570S UD

Youtuber s přezdívkou „Moore’s Law is Dead“ na Twitteru poté uvedl, že by opravdu mělo jít o refresh čipsetu se sníženou spotřebou a snad obvykle pasivním bezventilátorovým chlazením. Ono „S“ v názvu má údajně znamenat „Silent“, tedy tiché chlazení. Jak velké by snížení TDP mělo být nebo jestli budou nějaké rozdíly ve výbavě (například méně linek PCIe 4.0), to už neříká.

Čipset AMD X570 je poměrně velký kus křemíku, což asi souvisí i s vyšším TDP. Ve skutečnosti jde o stejný čip, který slouží jako IO čiplet v procesorech Ryzen 3000 a 5000

Doufejme tedy, že toto je pravda a na trh přijdou konečně desky, kde bude zároveň moderní konektivita a současně i nebude třeba se starat o ventilátor na čipsetu.

Žádný Zen3+, Warhol bude spíš nějako jako XT modely Ryzenu 3000

Stejný youtuber Moore’s Law také jinak zmiňuje, že AMD pravděpodobně nechystá nic jako „Zen3+“, o čemž se poměrně čile spekuluje (a dlužno říct, že se to hodně objevovalo právě od youtuberů, i když nevím, jestli i tohoto). Procesory „Warhol“, které by měly nahradit nynější Ryzeny 5000 „Vermeer“ a být poslední generací desktopových CPU na platformě AM4 (potom už bude Zen 4 a AM5 s procesory „Raphael“), měly podle těchto spekulací obsahovat vylepšenou verzi jádra Zen 3 (proto Zen 3+) s o něco vyšším IPC. A také se spekulovalo o tom, že by používaly 6nm proces, což by dovolilo vyšší takty. To se šířilo na základě spekulativní roadmapy od webu 3DCenter.

Ve skutečnosti ale toto vše nebylo založené na pevném základu, kterému je nejblíž uniklá roadmapa, kterou ukázal leaker MebiuW, jejíž části se již stihly potvrdit. Ale tato roadmapa pro Warhol uvádí pořád jádra Zen 3 a pořád 7nm proces, ve výbavě a architektuře neindikuje žádnou změnu:

Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz. Označení Dragon Crest berte s rezervou, nesedí do schématu a není jasné, zda platí (Zdroj: MebiuW, kompilace VideoCardz)

Je proto velmi pravděpodobné, že Warhol nebude žádný nový čip, ale spíše jen refresch Vermeeru se stejným křemíkem pořád na 7nm procesu bez EUV. 6nm proces je ostatně již s EUV a tudíž by si vyžádal velké změny návrhu čipu. Raději počítejte s tím, že Warhol by mohlo být něco podobného, jako XT modely Ryzenu 3000, které se lišily jen zvýšenými jednojádrovými turbo Boosty. Teoreticky by třeba Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT mohly mít maximální boost navýšený až na 4,9 GHz, jako to má Ryzen 9 5950X (s možností, že reálně bude maximum ještě o trošku výše). Ryzen 5 5600XT by měl asi boost o něco nižší. Ale 7nm křemík asi podobně jako v případě řady 3000XT nemá rezervy na to, aby se frekvence posunula o moc výš.

Zdroje: VideoCardz, ECC, Moore’s Law is Dead (Twitter)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

Už víme, jaké má Ryzen 6000 integrované GPU: 12 CU RDNA 2

Na trhu už jsou notebooky s mobilními Ryzeny 5000 „Cezanne“ s architekturou Zen 3, takže bychom pomalu už měli zase dostávat různé úniky o následující generaci procesorů AMD, která by měla mít kódové označení Rembrandt. A skutečně se teď „stav poznání“ rozšířil o docela důležitou věc: integrované GPU těchto procesorů či jak AMD tradičně říká, APU. To konečně přinese pořádný nárůst herního výkonu, jaký APU poslední dobou scházel. Celý článok „Už víme, jaké má Ryzen 6000 integrované GPU: 12 CU RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.5.1: Vyšší výkon v Resident Evil, ale i výpadky signálu

Dnes vyšlo ôsme pokračovanie hry Resident Evil, Village, pre ktoré AMD v predstihu pripravilo i grafické ovládače. Tie okrem rôznych optimalizácií, napríklad pre raytracingovú grafiku, oproti predošlým vnášajú i výraznejšie zrýchlenie snímkovej frekvencie. Mimo iné je s Adrenalin 21.5.1 hlásená aj podpora pre skrášlené Metro Exodus (Enhanced Edition). Horšie je to s chybami AMD Linku pri použití kodéru HEVC. Celý článok „Adrenalin 21.5.1: Vyšší výkon v Resident Evil, ale i výpadky signálu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *