SPC uviedlo chladič Fera 5. Mnoho zmien s cenou starého modelu

Vyšla novinka z rodiny populárnych chladičov SilentiumPC, Fera 5

Séria Fera má medzi lacnými chladičmi dlhodobo najlepšie predaje. A treba poznamenať, že vcelku zaslúžene. Poľský výrobca však našiel slabé miesta pasívu i ventilátora a návrh výrazne upravil. To teší a desí zároveň. Väčšina krokov sa však zdá byť správna a dobrý dojem vzbudzuje aj detailná analýza s internými meraniami nového ventilátora. Pri ňom sa siahlo nielen na tvar lopatiek, ale i na ložiská.

Chladiče SilentiumPC Fera sa na špičke low-endu držia už naozaj dlho a paradoxne na to stačí i päť rokov starý dizajn Fera 3. Aj keď, ako sa to vezme, v testoch sa už začínajú misky váh preklápať aj na iné strany (viď testy Arctic Freezer 34FSP Windale 4).

Nejaký ten lepší náskok môže SilentiumPC získať znovu s Fera 5. Je zvláštne, že chladič preskakuje logické číslovanie (Fera 4 nikdy nevyšla, posledná je Fera 3 ARGB), ale dôležitá ja samozrejme konštrukcia a fyzická stavba pasívnej a aktívnej časti chladiča.

Udávané rozmery má Fera 5 podobné ako Fera 3. Na výšku je to rovnakých 155 mm, šírka (77 mm) by mala byť u nového chladiča a o milimeter menšia, ale zase je rozšírenie plochy (+ 3 mm) v poslednej osi, v smere dĺžky rebier. Či je to dané dlhými rebrami alebo výraznejším vyčnievaním ventilátorových spôn, zistíme až v testoch.

SilentiumPC hlási zníženú celkovú hmotnosť (562 g), v porovnaní s Fera 3 o 48 g. Niečo sa stratí aj vo výsekoch z rebrovania – dlhé hrany rebier má Fera 5 zubaté (u predchodcov boli rovné), čo je súčasť akustických optimalizácií, na ktoré sa SilentiumPC pri vývoji zameriavalo.

Na dosiahnutie čo najvyššej účinnosti v zmysle čo najlepšieho pomeru hladiny hluku k dôležitému statickému tlaku, má byť uspôsobený aj samotný ventilátor. Nábežné hrany nového Fluktus 120 PWM sú takisto zubaté. Okrem toho je oproti Sigma Pro 120 PWM (z Fera 3) väčšia celková plocha lopatiek (to ale i preto, že Fluktus má namiesto 7 až 9 lopatiek) a z 1600 na 1800 sú zrýchlené aj otáčky. V neposlednom rade SPC sľubujú robustnejšie ložiská (FDB).

Pozoruhodné je porovnanie ventilátorov (Fluktus 120 PWM  s Sigma Pro PWM) na úrovni frekvenčnej charakteristiky a intenzity jednotlivých frekvencií. Podľa meraní SilentiumPC je Fluktus 120 PWM pri dosahovaní rovnakého statického tlaku tichší, najmä v nižších frekvenciách.

Nová je i základňa chladiča. Heatpipe sú síce stále v priamom kontakte s tepelným rozvádzačom procesora, ale SPC odstránil medzi nimi medzery. Tie boli predtým vypĺňané hliníkom z malého pasívu, ktorý sa na chladení veľmi nepodieľa a viac-menej len drží trubice pokope.

V týchto miestach dochádzalo k teplejším miestam, čo sa už nového pasívu netýka. Všetky trubice sú natesno jedna vedľa druhej podľa vzoru, aký kedysi pri Hyper 212 Evo použil Cooler Master, ale neskôr od neho paradoxne upustil (napríklad Hyper 212 Evo v2 už má zase hliníkové medzery medzi trubičkami).

Priechod heatpipe rebrovaním sa nezmenil. Ale všimnite si, že celý povrch rebier je akýsi členitejší, s jamkami. To na dosiahnutie väčšej plochy. Ďalší z detailov je uzavretejší návrh pasívu po krátkych stranách, čo môže byť z pohľadu chladiacej efektivity tiež prospešné.

Chladič Fera 5 sa bude dodávať vo výbave s jedným i dvoma ventilátormi. V prípade, že si kúpite jednoventilátorový, tak druhý si môžete neskôr doplniť – v príslušenstve budú dva páry spôn.

   

Vymenené je napokon i drobné príslušenstvo na montáž k pätici. Ten jednak sľubuje lepší kontakt (vyšší prítlak) s procesorom, jednak má menej súčiastok (napríklad namiesto páru typických držiakov základne je v ňom len jeden celistvý rámček) a inštalácia by tak mala byť pohodlnejšia. Podporované sú pritom všetky súčasné platformy (AMD AM4, Intel LGA 115x a 1200) a i niektoré zastarané (AMD AM3(+), AM2 (+), FM2 (+) či Intel LGA 775 a 1366), ktoré sa však stále dajú používať.

Chladiče Fera 5 a Fera 5 Dual Fan sú dostupné od dnešného dňa (8. 4. 2021). To za odporúčané ceny 25,90 eur, respektíve 32,90 eur. Záruka u SilentiumPC je pritom šesť rokov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom. Celý článok „Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to. Celý článok „SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *