FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem

Klíčové vlastnosti

Společnost FSP Group je v našich končinách známá především počítačovými skříněmi nebo napájecími zdroji pod značkou Fortron. Tento výrobce však nabízí i chladiče. A právě Windale 4 je cenově zajímavý chladič střední třídy, kterému se dnes podíváme pod žebra. Vzhledem ke svým parametrům a ceně by se měl utkat ve velmi těsném souboji s chladiči Silentium PC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsme zde nedávno také testovali.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce FSP Windale 4 je velmi podobná většině chladičů v této cenové hladině. Jeden hustý svazek hliníkových žeber, kterých je zde čtyřiapadesát, protínají čtyři šestimilimetrové měděné heatpipes. Ty využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS) a jsou na základně chladiče nahuštěné vedle sebe bez zbytečných mezer. Toto provedení by mělo zajistit maximální účinnost v přenosu tepla z rozvaděče na chladič. Na chladiči ani na ventilátoru nenajdete jediný RGB prvek, který by jen zbytečně navyšoval celkovou cenu. Žebra ani heatpipes na sobě nemají žádnou povrchovou úpravu. Pouze uprostřed horního žebra je nenápadně vylisované logo výrobce.

Svazek žeber je ochlazován jedním ventilátorem o průměru sto dvaceti milimetrů. Místo kovových spon jsou zde však použity měkké gumové trny. Tento způsob uchycení ventilátoru má za účel eliminovat vibrace a tak snižovat celkovou hlučnost chladiče. Trny se také dají po instalaci zkrátit pomocí nůžek, celé řešení však působí poněkud lacině.

   
   

Obsah balení nijak nevybočuje ze zavedených standardů. Montážní systém pro patice Intelu i AMD doplňuje vícejazyčná uživatelská příručka se schematickým návodem k montáži. Také zde najdete malé balení teplovodivé pasty. A jak už bylo zmíněno v předchozím textu, tak tak tento chladič využívá pro uchycení ventilátoru měkké gumové trny místo více obvyklých kovových spon. Najdete zde dvě sady, můžete tedy případně využít i push-pull konfiguraci dvou ventilátorů, ačkoliv to u těchto levnějších chladičů obvykle postrádá větší smysl.

Montáž chladiče je jednoduchá. Nenarazil jsem na žádný větší problém až na uchycení ventilátoru. Nakonec jsem zjistil, že nejjednodušším způsobem je připravit gumové trny na chladič, ještě než začnete chladič montovat na procesor. K uchycení spodních trnů pak totiž nezbývá moc prostoru pro prsty a navíc je použitý materiál až příliš poddajný. Celkově jsem z tohoto způsobu uchycení ventilátoru nebyl příliš nadšený.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Rozměry tohoto chladiče jsou velmi podobné jako rozměry jeho konkurentů. Jeho celková výška 158 milimetrů by také neměla představovat velkou překážku v kompatibilitě s většinou běžných skříní. FSP Windale 4 však na rozdíl od svých konkurentů nenabízí asymetrickou konstrukci. Můžete tak narazit na problém s výškou modulu operační paměti v prvním DIMM slotu nejblíž patice. Podporovány jsou všechny moderní procesory od Intelu i AMD, vyjma Threadripperu.

Ventilátor u tohoto chladiče má nezáživné označení CF12P02 a jeho vzhled vás nejspíš příliš neohromí. Použité ložisko je také vcelku podprůměrné. Nicméně parametry průtoku vzduchu vypadají solidně. Snad tedy nebude příliš hlučný.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze. Celý článok „MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi“ »

 •  
 •  
 •  

Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED

Novopredstavené kvapalinové chladiče Cooler Masteru si zakladajú na inováciách v osvetlení. Firma hovorí o druhej generácii ARGB. Od konkurenčných riešení sa MasterLiquid Illusion odlišuje ale napríklad aj modelom s netradičným bielym radiátorom, hadicami i ventilátorom. Progresívny má byť nielen vzhľad, ale i výkonnejšie čerpadlo či radiátor s väčšou plochou rebier. Celý článok „Vodníci Cooler Master ML Illusion prichádzajú s lepším RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě

Noctua NH-D15S patří mezi špičku na poli chladičů již mnoho let. Avšak typicky béžové zbarvení Noctua ventilátorů se obvykle nesetkává s velkou oblibou. Nedávno však vyšla na trh nová verze tohoto chladiče s přívlastkem chromax.black. Tato verze je opatřena černou povrchovou úpravou od ventilátoru až k poslednímu šroubku. Navíc by neměla nijak ovlivnit účinnost chladiče, což však nezbývá než ověřit na rozpáleném procesoru. Celý článok „Noctua NH-D15S chromax.black – Prémiový chladič v novém kabátě“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. len ma tak napadlo, ze by sa mohli doplnit na konci prvej kapitoly aj porovnania ventilatorov dvoch dalsich vyssie porovnavanych chladicov.

  1. Ano, to je dobrá připomínka. Nejprve se mi do toho nechtělo, protože u SPC neuvádí výrobce prakticky nic, ale asi to tam nakonec doplním s tím, že tam budou některé položky označeny N/A, pokud výrobce tuto hodnotu neuvádí.

  1. Pred vydaním testu bolo zopár kusov skladom v Mironete, ale teraz ten chladič už fakt nie je nikde. Skúsim u FSP zistitiť, ako to vidia s dostupnosťou výhľadovo.

  2. Tak, mám zlé správy. Windale 4 sa už nevyrába a to, čo bolo pred vydaním recenzie v Mironete skladom, bol iba dopredaj. A ešte horšie je, že sa neplánuje žiadny nástupca a FSP nemá ešte ani jasno v tom, či bude vôbec do budúcna nejaké ďalšie chladiče na procesory vyrábať. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *