FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem

Metodika měření a výsledky testů

Společnost FSP Group je v našich končinách známá především počítačovými skříněmi nebo napájecími zdroji pod značkou Fortron. Tento výrobce však nabízí i chladiče. A právě Windale 4 je cenově zajímavý chladič střední třídy, kterému se dnes podíváme pod žebra. Vzhledem ke svým parametrům a ceně by se měl utkat ve velmi těsném souboji s chladiči Silentium PC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsme zde nedávno také testovali.

Metodika testování

Metodika testů je pro porovnatelnost výsledků stále stejná. Jako generátor tepla slouží procesor Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů už představuje skutečně velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33.0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100°C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80°C, je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. len ma tak napadlo, ze by sa mohli doplnit na konci prvej kapitoly aj porovnania ventilatorov dvoch dalsich vyssie porovnavanych chladicov.

    1. Ano, to je dobrá připomínka. Nejprve se mi do toho nechtělo, protože u SPC neuvádí výrobce prakticky nic, ale asi to tam nakonec doplním s tím, že tam budou některé položky označeny N/A, pokud výrobce tuto hodnotu neuvádí.

    1. Pred vydaním testu bolo zopár kusov skladom v Mironete, ale teraz ten chladič už fakt nie je nikde. Skúsim u FSP zistitiť, ako to vidia s dostupnosťou výhľadovo.

    2. Tak, mám zlé správy. Windale 4 sa už nevyrába a to, čo bolo pred vydaním recenzie v Mironete skladom, bol iba dopredaj. A ešte horšie je, že sa neplánuje žiadny nástupca a FSP nemá ešte ani jasno v tom, či bude vôbec do budúcna nejaké ďalšie chladiče na procesory vyrábať. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *