AMD Ryzen 3600XT, 3800XT a 3900XT vydané, obsahují lepší křemík

Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT: refresh procesorů Matisse dává lepší jednovláknový výkon, ale horší ceny než běžné modely

Včera uplynul rok od dne (7.7.), kdy AMD vydalo první 7nm Ryzeny 3000. K tomuto výročí firma uvádí nové procesory – Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT. Není to ještě nová generace, ale tyto modely přinášejí lepší jednovláknový výkon. Zajímavé je, že nejde o úplně stejný křemík, tyto modely XT obsahují čipy s (lehce) vylepšeným procesem. Ovšem je to momentálně spojené s dost výrazným příplatkem.

Tři modely s označením XT jsou velmi podobné již existujícímu šestijádru Ryzen 5 3600X, osmijádru Ryzen 7 3800X a dvanáctijádru Ryzen 9 3900X (šestnáctijádro už takovýto refresh nedostalo). Rozdíl je v tom, že novinky mají o kousek vyšší maximální boosty. Základní frekvence a TDP naopak zůstaly stejné.

Ryzen 9 3900XT s 12 jádry a 24 vlákny má tedy základní frekvenci 3,8 GHz (beze změny proti 3900X) a maximální boost 4,7 GHz (zvýšení o 100 MHz). L3 cache je 64 MB a TDP 105 W. Oficiálně procesor stojí 499 $.

Ryzen 7 3800XT s 8 jádry a 16 vlákny má základní takt 3,9 GHz (beze změny) a maximální boost také 4,7 GHz. Zde je to ale dokonce zvýšení o 200 MHz proti modelu 3800X (proti 3700X o 300 MHz). Toto osmijádro je proto z refreshe největší změna a jeho maximální jednovláknový výkon by už neměl zaostávat za šestnáctijádrem a dvanáctijádrem – alespoň teoreticky. L3 cache je 32 MB a TDP 105 W, oficiální cena 399 $.

Nakonec šestijádro/dvanáctivlákno Ryzen 5 3600XT dostalo základní takt 3,8 GHz (opět beze změny) a maximální boost má zvýšen na 4,5 GHz. Zde je to nárůst o 100 MHz proti 3600X. Cena je oficiálně 249 $. Tento model má jen 95W TDP a v balení je přibalený chladič Wraith Spire.

105W modely už bez chladiče, AMD doporučuje AIO

Pozor na to, že první dva 105W modely nemají chladič v ceně – zatímco jejich předchůdci přibalují heatpipový Wraith Prism s RGB LED, modely XT nedostaly nic. AMD uvádí, že pro ideální výkon těchto procesorů doporučuje 280mm nebo větší AIO vodní chladič.

Výkonné vzduchové chladiče by asi měly stačit také, ale každopádně firma zde hraje na to, že s takto drahými CPU si uživatelé nejspíš stejně chlazení kupují extra. Toto asi dává smysl, nevýhoda to bude jen tehdy, pokud jste chtěli Wraith Prism použít v jiném PC nebo hodit do bazaru.

Spotřeba zachována

Odebrání chladičů neznamená, že se zvýšila spotřeba, ono doporučení je asi spíš proto, že s nižšími teplotami CPU Ryzeny 3000 XT budou lépe boostovat na svých 4,7 GHz. AMD potvrdilo, že TDP je zachováno a úplně stejný je také limit maximální spotřeby v boostu – ten je u 105W modelů pořád 142 W. To AMD považuje za tvrdý limit, který má být respektován (až na případy, kdy desky spotřebou manipulují, což je ale proti specifikacím).

Vylepšený proces

Důvod, proč AMD tyto modely vydalo, je údajně mimo jiné to, že od vydání se v 7nm výrobním procesu objevila zlepšení, které bylo možné „zapnout“ a získat o něco lepší křemík, který umožňuje ony vyšší maximální boosty. Podle AMD je také o něco lepší míra, v jaké procesory vysoké frekvence reálně dosahují. Teoreticky by se o pár 25MHz frekvenčních stupínků snad mohlo zlepšit i přetaktování.

Ryzeny 3000 „XT“ mají mít vylepšený výrobní proces, tyto lepší křemíky jsou jen v refreshovaných modelech

Neznamená to, že by tyto procesory už byly vyráběné na EUV procesu nebo vylepšeném 7nm procesu (N7+ nebo N7P). Jde asi pořád jen o proces N7, ale nyní s nějakými dílčími vylepšeními. Samotný křemík má stále stejný stepping, takže se neměnily masky, jen nějaké parametry při samotné litografické výrobě. Důležité je, že tyto zlepšení mají jenom procesory XT, do ostatních modelů je stále dáván křemík vyráběný s původními parametry. Pokud tedy chcete vyzkoušet tyto lepší vlastnosti, musíte mít jeden z nových modelů XT.

To, že z pohledu softwaru/firmwaru má procesor stejný stepping, znamená jednu věc. Používá stejný kód AGESA a nepotřebuje žádnou aktualizaci BIOSu. Tyto nové procesory proto fungují v každé desce, která již má BIOS podporující původní 7nm Ryzeny 3000 z loňského roku. Někteří výrobci vydali optimalizované BIOSy, ale pro kompatibilitu nejsou potřebné.

Modely XT jsou možnost, pokud chcete vyšší výkon, staré modely X jsou ale výhodnější volba

Nové modely se oficiálně prodávají za stejné ceny, jaké měly na začátku původní procesory 3600X/3800X/3900X. Ty naopak oficiálně zlevnily, nicméně jejich ceny už reálně byly mnohem níž předtím, než se sleva stala oficiální. Podle AMD se obě verze budou dál prodávat současně, modely X nezmizí. Modely XT jsou určené těm, kdo chtějí maximální výkon, zatímco modely X pro ty, kdo chtějí výhodnější CPU. AMD samo přiznává, že standardní verze X mají lepší poměr cena/výkon a toto potvrzují i recenze.

Nárůsty jednovláknového výkonu jsou u Ryzenů „XT“ okolo 3 %, herní výkon narostl o dejme tomu 1–3 % a výkon při zatížení všech jader prakticky vůbec. Naproti tomu procentuální rozdíl v ceně je vyšší, takže většina recenzí uzavírá, že je výhodnější i teď pořídit původní loňské modely. Nicméně toto se samozřejmě může změnit, pokud se časem ceny novinek také trochu přiblíží běžným modelům. Vyložená chyba asi XT také nejsou, zvlášť pokud někde najdete výrazně nižší než doporučenou cenu.

Tyto tři procesory se již pomalu začaly prodávat, byť zatím je dostupnost v menším počtu obchodů. Ceny za Ryzen 9 3900XT jsou u nás od 488 €/11 700 Kč. Model Ryzen 7 3800XT začíná od 406 €/9400 Kč. Šestijádro Ryzen 5 3600XT má nejnižší cenu od 259 €/6800 Kč.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir

Krize dostupnosti čipů a hardwaru mimo jiného způsobila, že jsou těžko sehnatelné levné procesory. Zvlášť ty od AMD, od nějž zmizely z eshopů prakticky všechny Athlony a Ryzeny s integrovanou grafikou. Teď ale možná budou vydané nové lowendové procesory, založené na architektuře Zen 2 a 7nm křemíku, což by také trošku zapracovalo na problému, že levná CPU a APU mělo AMD pořád jen se starou architekturou Zen na 12/14nm procesu. Celý článok „AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 XT prý vyjde v srpnu, cena nepříjemné překvapení

Konečně se začíná rýsovat vydání a také cena levnějších modelů grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2. Další karta má po delším čekání přibýt příští měsíc, a bude to mainstreamový model Radeon RX 6600 XT. Bude založená na již třetím GPU z linie RDNA 2, čipu Navi 23. Nepůjde ale zdaleka o nějakou lowendovou kartu, má mít celkem vysokou cenu a mířit proti GeForce RTX 3060 Ti. Pokud to tedy nezmění současné klesání cen. Celý článok „Radeon RX 6600 XT prý vyjde v srpnu, cena nepříjemné překvapení“ »

 •  
 •  
 •  

Referenční Radeon RX 6600 XT unikl: chladič a 8pinové napájení

Už víceméně víme, že po poslední nové grafice s architekturou RDNA 2, kterou byl Radeon RX 6700 XT, chystá AMD ještě další levnější a asi také úspornější karty. Ostatně, Radeon RX 6600M používající čip Navi 23 byl již vydaný pro notebooky, takže by měla eventuálně vyjít také verze pro desktopová PC do slotu PCI Express ×16. K té teď opravdu něco uniklo – první detailní obrázek jejího referenčního provedení. Celý článok „Referenční Radeon RX 6600 XT unikl: chladič a 8pinové napájení“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *