Jonsbo predstavila V8, 25-litrovú skrinku s 200 mm ventilátorom

Malá skrinka, veľký ventilátor a plnohodnotné komponenty

Medzi malými PC skrinkami sa objavila jedna, ktorá segment SFF trochu vytrháva zo sterotypu. Minimálne čo sa týka chladenia, respektíve výbavou s jedným obrovským ventilátorom a s troma ďalšími voľnými pozíciami na „menšie“ stodvadsiatky (či jednu stoštyridsiatku) alebo väčšieho vodníka. Plnohodnotná je aj podpora najväčších grafických kariet či najvyšších veživitých chladičov na procesor.

Firma Jonsbo sa zameriava na kvalitnejšie skrinky. Low-end nevedie a na vyhotovenie vonkajšieho plášťa (vrátane bočníc) obvykle používa hliník. Plechy bývajú silnejšie a povrch brúsený.

Z ponuky je vidieť náklonnosť k menším skrinkám, ktoré boli v minulosti u nás celkom dobre rozšírené i pod značkou Cooltek (spomeňte na populárnu U2, tá bola takisto výsledkom práce Jonsbo). A treba poznamenať, že tieto skrinky boli vždy niečím výnimočné a unikátne. To rovnako platí aj pre novú V8. Táto skrinka má rozmery 250 × 390 × 260 mm (šírka × hĺbka × výška) a na celej ploche čelného panela je 200-milimetrový ventilátor. Ten púta pozornosť v kontraste s inak skromným príbytkom.

Základné dosky sa do skrinky inštalujú vodorovne. Podporované sú formáty Mini-ITX a Mini-DTX (203 × 170 mm). Dominantným rozmerom hĺbka a v tejto osi sa zmestíte s grafickými kartami s dĺžkou do 330 mm, takže so všetkými. Dôležité je poznamenať, že skrinka pojme nielen dlhé, ale i široké grafiky. Hraničnú hrúbku síce výrobca neprezrádza, no podľa obrázkov je zrejmé, že je smerom od  záslepky druhému slotu k bočnici dosť miesta aj na trojslotovú kartu.

Ani takáto veľká grafika by v skrinke nemala trpieť, to i vďaka výrazne deravej stene, cez ktorú môže nasávať chladnejší vzduch z okolia. Vežovitý chladič môže siahať až do 195 mm (tzn., že vo väčšine prípadov bude i nejaká rezerva na pohodlnú montáž) alebo môžete do stropu nainštalovať 240 mm vodníka.

Najvýraznejšie skrinka obmedzuje výber zdroja. Tie môžu byť iba formátu SFX-L s dĺžkou do 125 mm. Na palcové dosky sú k dispozícii tri pozície, jedna pre 2,5″ a dve pre 3,5″ úložiská.

Externá výbava zahŕňa moderný konektor USB 3.2 typu C a jeden „áčkový“ USB 3.2 gen 1. Tie mohli byť pokojne vyvedené dva. Osamotený je do tretice aj zdieľaný 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel a mikrofónu

Celková hmotnosť skrinky bude podľa parametrov 5,8 kg, čo je vzhľadom na menšie rozmery (a zastúpenie ľahkého hliníku) pomerne dosť. Nakoniec, bočnice majú mať hrúbku 2 – 2,5 a oceľový skelet veĺmi slušný milimeter. Konštrukcia by tak mala byť celkovo nadštandardne pevná. Cena a dostupnosť sú zatiaľ neznáme.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Do novej mini skrinky Jonsbo N1 sa 3,5″ HDD zmestí až 5×

Firma Jonsbo vydala pozoruhodnú skrinky malých rozmerov, ktorá sa od iných odlišuje tým, že má na platové disky viac pozícií než kdejaký midi-tower. Tento typ úložísk je už síce z pohľadu spotrebiteľských počítačov za zenitom, ale v zostavách, kde majú vysoká kapacita a bezpečnosť vyššie priority než výkon, stále dáva zmysel. V serverových zostavách majú HDD stále miesto a Jonsbo má pre ne novú skrinku SFF. Celý článok „Do novej mini skrinky Jonsbo N1 sa 3,5″ HDD zmestí až 5ד »

 •  
 •  
 •  

Vyšiel chladič Jonsbo HX6250, široký single-tower s TDP 250 W

Firma Jonsbo sa profiluje najmä ako výrobca počítačových skriniek, ale začrie i do procesorových chladičov. Tých je zatiaľ pomerne málo, na ich spočítanie vám budú stačiť prsty jednej ruky. Rady sa však rozširujú a konštrukcia najnovšieho modelu je i pomerne vzácna. HX6250 sa totiž zaradzuje medzi najťažšie chladiče s jednovežovým radiátorom. Vzduch medzi jeho rebrá tlačí veľký ventilátor s vysokým statickým tlakom. Celý článok „Vyšiel chladič Jonsbo HX6250, široký single-tower s TDP 250 W“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Hlavně že 200mm ventilátor, když mřížka nádechu na čele bude úzkým hrdlem i pro zlatou standardní stodvacítku.

  1. Súhlas, pritom koncept je to dobrý, stačilo by len postaviť tú skrinku čelom dole a spraviť z neho podlahu, hneď by mohol ísť plný panel preč a tá 200-ka by nasávala bez problémov. Navyše by sa tým výrazne zmenšil footprint, čo je pre ITX skrinku ďalšie plus.

   1. Dalším plusem by bylo čelo nezanesené prachem a díky komínovému efektu možná i o nějaký decibel tišší režim. Zdroj umístěný u čela, těžiště by mohlo být spíše v dolní polovině, hloubka/výška není příliš velká – škoda!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *