Trpasličí Jonsbo HP400S s 36 mm má zvládať až 140 W procesory

Malý top-flow chladič s ambíciami aj na veľké procesory

Do minimalistických počítačov prichádza nový hrdina. Jeho výška zodpovedá priemerným pamäťovým modulom a chladiaci výkon má mať aj na Ryzeny 9 5000. To je zatiaľ len o dôvere v parametre, ale predpoklady na to chladič Jonsbo má. Malý radiátor s nahusto nasekanými rebrami, rovnomerné rozloženie stratového tepla štyrmi heatpipe a vysokotlakový ventilátor. Kombinácia týchto prvkov môže HP400S vystreliť na špičku rebríčka SFF.

Pre veľmi úzke počítačové skrinky je pomerne obmedzený výber chladičov. Špeciálne, ak ide o formát so šírkou, ktorá zadný panel presahuje doslova iba o šírku plechu. Nejaké chladiče do takýchto skriniek síce nájdete, ale chladiace schopnosti drvivej väčšiny končia pre nižšiu triedu procesorov.

Ani Noctua NH-L9a-AM4 neudrží základné frekvencie Ryzenov 5 (Matisse a Vermeer). Novinke Jonsbo by však starosti robiť nemali. Podľa špecifikácií chladiaca kapacita končí až na 140 W, do ktorých sa v plnej záťaži (bez PBO) zmestí aj Ryzen 9 5900X a 5950X. To už ale bude, prirodzene, zrejme pri maximálnych otáčkach za sprievodu vyššej hlučnosti.

Ventilátor dosahuje rýchlosť až 3000 otáčok (s tým, že spodná hranica má byť okolo 800), ktoré už len tak neprepočujete. Na druhej strane sa stále jedná o menší 90 mm ventilátor so zníženým profilom na 15 mm, takže ani pri najvyššej rýchlosti nebude hlučnosť tak dramatický vysoká, aká by bolo u väčších ventilátorov s rovnakými otáčkami. Prietok vzduchu ventilátora HP400S je udávaný 82,06 m3/h a obzvlášť pozoruhodná je tu výška statického tlaku až 3,24 mm H2O. To je takmer trikrát viac, než má rozmerovo podobný Thermalright AXP90-X36 s výrazne nižším TDP. Na úplnosť informácií o ventilátore treba ešte dodať, že používa hydraulické ložiská.

Radiátor pozostáva zo 40 hliníkových lamiel. Tie pretkávajú štyri heatpipe s priamym dotykom s IHS procesora. Detaily prezrádzajú, že medzi dvoma trubicami najbližšie k čipu procesora, je menšia medzera ako je v odstupe dvoch krajných trubíc. To by mohol byť dobrý kompromis pre všetky typy procesorov. Tak tie, ktoré sa najviac zahrievajú uprostred (typicky súčasné procesory Intelu, vrátane Alder Lake) ako aj čipletové Ryzeny. U nich je nacentrovaný iba I/O čip a čipy s procesorovými jadrami sú už zľava/sprava.

Celkové rozmery chladiča HP400S sú 36 (V) × 103 (D) × 92 (Š) mm pri hmotnosti 380 gramov. Okrem AMD AM4 sú podporované aj platformy Intel LGA 1700, 1200 a 115x. Verejné oznámenie odporúčanej ceny si Jonsbo necháva na neskôr. Nič nevieme zatiaľ ani o plánovanej dostupnosti. Produktové stránky už však chladič má kompletné, tak snáď bude čoskoro aj v obchodoch.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Pěkný, což o to, v současné nabídce ale zoufale chybí něco o přibližně poloviční ceně, třeba jen se dvěma heatpipes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *