Dve nové skrinky Sharkoon: Objem 26 l a rôzne perforované masky

Sharkoon MS-Y1000 a MS-Z1000

Sharkoon zveľaďuje skostnatený trh PC skriniek, ktoré sú určené primárne pre formát základných dosiek Micro ATX. Výber je v tomto segmente mimoriadne úzky a špeciálne, pokiaľ je v záujme používateľa skrinka s efektívnejším chladením. Tomu idú nové modely MS-Y1000 a Z1000 naproti. Výrazná plocha čelného panela je totiž otvorená a o cirkuláciu vzduchu sa starajú až štyri rozumne rozmiestnené ventilátory.

Nepomer veľkých vežovitých skriniek k menším Sharkoon zužuje dvoma novinkami. Jedna ako druhá budú navyše usilovať o čo najnižšie zahrievanie komponentov a snáď i pri čo najnižšej hlučnosti. Minimálne teda medzi skrinkami s podobnými rozmermi. Obe nové skrinky z radu MS (Y1000 a Z1000) zakladajú na rovnakom rozložení a vôbec všetkých prvkov okrem jedného – maska. Na jej ploche sú vždy vyrazené pomerne veľké prieduchy, odspodu až navrch, ale v prípade Y1000 je ich vzor trochu iný ako u Z1000. Aký presne, naznačuje písmeno v názve.

Za predným panelom je potom ešte, zdá sa, veľký plastový filter. Ten prietok síce výrazne škrtí, ale tak či onak to budú lepšie podmienky ako u skriniek s plným predkom alebo i dierovaným, ktorých návrhy ale prachový filter nemajú vôbec. Oproti iným skrinkám je tu ale ešte jedna pozoruhodná vec. Základné rozloženie ventilátorov nevsádza na silný pretlak (teda väčší prietok ventilátorov na vstupe), ale naopak na podtlak. Z pohľadu dosahovania čo najlepšej účinnosti chladenia (t.j. najnižšie teploty na jednotku hlučnosti) je takáto schéma priaznivejšia než pretlaková. Isteže, tá á tiež zmysel (interiér je popri nej imúnnejší voči prachu), ale pokiaľ ide v prvom rade o chladenie, tak o bez debaty robí Sharkoon v prípade týchto dvoch skriniek dobre.

   

Celkovo je predinštalovaných až päť ventilátorov. Z toho štyri sú 120 mm a jeden 80 mm. Menší ventilátor nebude prirodzene taký efektívny, ale vychádza z malej šírky skriniek. Tá je iba 170 mm, čo je obmedzuje aj maximálnu výšku chladiča CPU iba na 135 mm. Namiesto neho však môžete do stropnej pozície nainštalovať 240-milimtrového vodníka s hrúbkou do 55 mm s ventilátormi (do nej sa zmestia prakticky všetky AIO vodníky). Inak sú v tejto pozícii dva systémové ventilátory vo formáte 120 mm. Výduch je teda pomerne intenzívny a nič sa nestane, ani keď menší ventilátor odinštalujete. Na vstupe sú potom ďalšie dva 120 mm ventilátory, jeden tlačí vzduch do skrinky spredu, druhý zospodu. Vpredu i naspodku sú potom dve voľne pozície, v rámci ktorých môžete doplniť ďalšie ventilátory alebo preskupiť tie, ktoré zo skrinkami dostanete.

Plášť skriniek je celkovo pomerne deravý, aj čo sa týka bočníc, ktoré majú odspodu po celej dĺžke rozsiahle sito s veľkými výrezmi. A to bez filtrov. Treba tak počítať s tým, že bude vyžadované častejšie čistenie interiéru. Aj napriek menším rozmerom (362 × 425 × 170 mm) sú podporované grafické karty do dĺžky až 360 mm. S predným ventilátorom, ktorý bude v jej osi, to už je menej, ale 335 mm je stále dosť aj na najvýkonnejšie modely. Pokiaľ by ste však chceli grafickú kartu nainštalovať vertikálne (k tomu ale budete musieť dokúpiť voliteľnú súpravu), tak je konečná dĺžka už iba 270 mm a Sharkoon píše aj o maximálnej šírke 130 mm.

Na palcové úložiská sú štyri pozície, tri pre 2,5″ SSD/HDD a jedna pre 3,5″ HDD. Zdroj je podporovaný typu ATX s dĺžkou do 160 mm, uložený je tradične dole. Kompatibilné dosky sú Micro ATX (s plnou šírkou do 240 mm) a Mini-ITX. Hmotnosť skriniek MS-Y/Z1000 je 5,7 kg. Výbava konektorov a ovládacích prvkov na vrchu predného panela zahŕňa dva porty USB 3.2 gen. 1 (t.j. s priepustnosťou 5 Gb/s), dva 3,5 mm jacky (audio výstup, vstup) a tlačidlá na zapnutie a reset.

Odporúčané maloobchodné ceny sú 80 eur (v čiernej), resp. 85 eur, pokiaľ stojíte o skrinku v bielom vyhotovení, ktorých sa vyrobí (a predá) predsa len asi menej, takže sú za príplatok. Rozširujúca súprava Compact VGCK na vertikálnu montáž grafickej karty by mala stáť okolo 35 eur. Okrem držiaku obsahuje aj riser PCI Express.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Recenzia Fractal Design Pop Air (RGB). Fádnosť bokom

Séria Pop je nový rad skriniek od firmy Fractal Design. Pop sa delí na dve kategórie, Air a Silent, a tie na tri veľkostné varianty. Nám do redakcie dorazila skrinka Pop Air, čo je model veľkostne uprostred. Ako jediná zo série ponúka široký výber farebného prevedenia. Pop Air má perforovaný predný panel a chladenie by malo byť efektívnejšie, keďže je otvorená väčšia plocha masky. Celý článok „Recenzia Fractal Design Pop Air (RGB). Fádnosť bokom“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Meshify 2 Lite RGB a Meshify 2 RGB: Ide to i lacnejšie

V poslednom období Fractal Design predstavuje skrinky ako na bežiacom páse. Dnes sa na svetlo sveta dostal model zo zabehnutej série Meshify 2. Novinka je s prívlastkom RGB, kde sa o osvetlenie starajú ventilátory série Aspect. Pozoruhodná je ale aj okresaná verzia s označením Meshify 2 Lite (RGB) s prijateľnejšou cenou. Čoho všetkého sa musela pôvodná verzia vzdať, aby vznikla verzia Lite, vám ukážeme v podrobnom porovnaní oboch skriniek. Celý článok „Fractal Design Meshify 2 Lite RGB a Meshify 2 RGB: Ide to i lacnejšie“ »

 •  
 •  
 •  

Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí. Celý článok „Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *