Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Arctic Freezer i13 X/A13 X: náhrada klasiky moderním účinnějším pasivem

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti.

Vývojové změny u chladiče Freezer 13 X jsou podobné těm u Freezeru 7 X. Chladič zůstal u věžové konstrukce s 92mm ventilátorem, ale je zjednodušen. Hmota žeber je menší a místo čtyř heatpipe jsou použité jenom tři o průměru 6 mm (Freezer 7 X měl redukci ze tří na dvě). Hmotnost chladiče klesla ze 700 gramů na 443 gramů. Zatímco Freezer 13 měřil na výšku 130 mm a věž plus ventilátor měly hloubku 96 mm, Frezer 13 X je hluboký jenom 86 mm a je bližší tenké jednověži než těm „dlouhým/hlubokým“. Výška ale o něco stoupla, je nyní 137 mm. I tak je to o 2 cm méně než u věží se 120mm ventilátorem, takže kompatibilita by měla být i s většinou starých a méně širokých ATX skříní.

Lehčí pasiv a odebrání 25 % heatpipe by měla kompenzovat vyšší účinnost. Chladič podobně jako zmíněný Arctic Freezer 7 X používá heatpipe vyhnuté do stran, takže v proudu vzduchu neleží za sebou, ale každá vstupuje do průřezu proudění. Žeber je 44 o tloušťce 0,4 mm a proti předchozímu chladiči nejsou hladká, ale „ďubkovaná“, což by mělo trošku zlepšit přenos tepla.

Další věcí, kde by měl Freezer 13 X dohánět výkon snížený vylehčením pasivu, je základna. Ta nyní používá přímý kontakt měděných heatpipe s procesorem, zatímco Freezer 13 měl měděnou základnu bez přímého kontaktu. Kolem heatpipe je hliník a není použito žádné poniklování, takže tento chladič není kompatibilní s tekutými kovy. Z výroby je už nanesená pasta Arctic MX-2 a lze čekat, že v levných počítačích uživatelé použijí tu.

Žebra mají výstupky pro vyšší účinnost

Nový ventilátor je ze série P-fan se zvýšeným statickým tlakem a sníženými vibracemi. Rozměrově je to 92 mm větrák, opět proprietární bez standardního uchycení, což je nevýhoda proti chladičům s vyměnitelným fukarem. Alespoň je na něj ale šestiletá záruka. Ložiska jsou fluidně dynamická, otáčky jdou s PWM regulací od 300 po 2000 RPM. Průtok nebo statický tlak není uváděn, jen spotřeba 1,08 W (0,09 A/12 V). Motorek je zdá se o dost „lehčí“, původní model mě dvojnásobnou spotřebu (ložiska u něj ale také už byla fluidně dynamická).

Vyhnutí heatpipe dovnitř by zřejmě mělo být účinnější, než než když jsou v zákrytu

Nižší hlučnost i lepší chladící výkon než větší předchůdce

Ač je chladič lehčí a pasiv méně rozložitý, má být podle Arcticu výkon vyšší – maximální TDP je 150 W proti 140 W u předchůdce. U procesoru Ryzen 5 3600X na taktu 3,8 GHz má údajně být teplota snížená z 90°C na 86°C (Wraith Spire prý dosahuje 93°C). U Core i7-8700K přetočeného na 4,4 GHz uvádí Arctic snížení teploty z 84°C na 81°C (box chladič Intelu dosahuje 98°C). Jde o srovnání starého Freezeru 13 a nového chladiče Freezer 13X při běhu Prime95 Small FFTs.

Údajně by ale současně měla být i snížená hlučnost, takže toto nejde na vrub vyšším otáčkám. Maximální otáčky ventilátorů jsou stejné, ale pro starý model při nich Arctic uváděl „0,5 Sone“ a pro novinku už jen 0,3 Sone. Exaktní údaje v dB bohužel chybí.

Freezer 13 X má chladit lépe než starší a větší model Freezer 13, přitom má být tišší

Doposud jsme mluvili obecně o chladiči Arctic 13 X, ale v nabídce ho najdete pod označením Arctic Freezer A13 X nebo Arctic Freezer i13 X. To proto, že jsou vyráběné dvě verze s různým upínáním – A13 X je čistě pro procesory AMD a socket AM4, verze i13 X je zase pro sockety Intelu – LGA 115x/LGA 1200 a LGA 775, ale i LGA 2066/2011. Od obou těchto verzí je k dispozici běžná verze, kterou poznáte podle bílého rotoru ventilátoru. Dále ale existují ještě varianty i13 X CO a A13 X CO, které mají tmavý ventilátor a stojí o něco málo víc. Ty se odlišují odlišnou technologií ventilátoru. Místo fluidně dynamického ložiska mají dvojkuličková ložiska, která by měla mít delší životnost (ono CO znamená Continuous Operation, tedy nepřetržitý provoz). Hlučnost těchto modelů by asi mohla subjektivně být vyšší.

Arctic Freezer i13 X pro procesory Intel, běžná barevná verze
Arctic Freezer A13 X pro procesory AMD, barevná verze CO

Cena mírně vyšší než u Freezeru 7X

Cena je mezi 22,41 (600 Kč) a 25,33 eury (675 Kč), přičemž chladiče už vedou i tuzemské eshopy. Verze pro AMD jsou cca euro levnější – snad proto, že u Intelovských musí být navíc backplate chybějící na deskách – ale celkově rozdíly nejsou nijak velké. Částky to také nejsou o moc vyšší než u Freezeru 7 X, takže se možná vyplatí pár šupů navíc za třetí heatpipe přihodit.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude

Najpopulárnejšia séria samostatných chladičov na grafické karty má svoje dni spočítané. Predchodca Accelero S3 (S1 rev. 2) bol v časoch najväčšej slávy na každej druhej grafike. Predaje sa však pomaly prepadali a tento revolučný dizajn strácal na užitočnosti. Vyústilo to až v to, že sa aktuálne objavil na listine „nepokračujúcich“ produktov (EOL) a žiadna budúcnosť Accelero Sx už podľa všetkého nečaká. Celý článok „Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Díky za upozornění, to mi uniklo. Opravím to v textu. (Pardon že se vám komentář hned neobjevil, kvůli linkům ho sežrala ochrana proti spamu.)

  2. Ve spotřebním segmentu, kde můžeš spíše bláhově uvažovat provoz 24/7, případné rozdíly docela ztrácí na významu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *