Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Arctic Freezer i13 X/A13 X: náhrada klasiky moderním účinnějším pasivem

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti.

Vývojové změny u chladiče Freezer 13 X jsou podobné těm u Freezeru 7 X. Chladič zůstal u věžové konstrukce s 92mm ventilátorem, ale je zjednodušen. Hmota žeber je menší a místo čtyř heatpipe jsou použité jenom tři o průměru 6 mm (Freezer 7 X měl redukci ze tří na dvě). Hmotnost chladiče klesla ze 700 gramů na 443 gramů. Zatímco Freezer 13 měřil na výšku 130 mm a věž plus ventilátor měly hloubku 96 mm, Frezer 13 X je hluboký jenom 86 mm a je bližší tenké jednověži než těm „dlouhým/hlubokým“. Výška ale o něco stoupla, je nyní 137 mm. I tak je to o 2 cm méně než u věží se 120mm ventilátorem, takže kompatibilita by měla být i s většinou starých a méně širokých ATX skříní.

Lehčí pasiv a odebrání 25 % heatpipe by měla kompenzovat vyšší účinnost. Chladič podobně jako zmíněný Arctic Freezer 7 X používá heatpipe vyhnuté do stran, takže v proudu vzduchu neleží za sebou, ale každá vstupuje do průřezu proudění. Žeber je 44 o tloušťce 0,4 mm a proti předchozímu chladiči nejsou hladká, ale „ďubkovaná“, což by mělo trošku zlepšit přenos tepla.

Další věcí, kde by měl Freezer 13 X dohánět výkon snížený vylehčením pasivu, je základna. Ta nyní používá přímý kontakt měděných heatpipe s procesorem, zatímco Freezer 13 měl měděnou základnu bez přímého kontaktu. Kolem heatpipe je hliník a není použito žádné poniklování, takže tento chladič není kompatibilní s tekutými kovy. Z výroby je už nanesená pasta Arctic MX-2 a lze čekat, že v levných počítačích uživatelé použijí tu.

Žebra mají výstupky pro vyšší účinnost

Nový ventilátor je ze série P-fan se zvýšeným statickým tlakem a sníženými vibracemi. Rozměrově je to 92 mm větrák, opět proprietární bez standardního uchycení, což je nevýhoda proti chladičům s vyměnitelným fukarem. Alespoň je na něj ale šestiletá záruka. Ložiska jsou fluidně dynamická, otáčky jdou s PWM regulací od 300 po 2000 RPM. Průtok nebo statický tlak není uváděn, jen spotřeba 1,08 W (0,09 A/12 V). Motorek je zdá se o dost „lehčí“, původní model mě dvojnásobnou spotřebu (ložiska u něj ale také už byla fluidně dynamická).

Vyhnutí heatpipe dovnitř by zřejmě mělo být účinnější, než než když jsou v zákrytu

Nižší hlučnost i lepší chladící výkon než větší předchůdce

Ač je chladič lehčí a pasiv méně rozložitý, má být podle Arcticu výkon vyšší – maximální TDP je 150 W proti 140 W u předchůdce. U procesoru Ryzen 5 3600X na taktu 3,8 GHz má údajně být teplota snížená z 90°C na 86°C (Wraith Spire prý dosahuje 93°C). U Core i7-8700K přetočeného na 4,4 GHz uvádí Arctic snížení teploty z 84°C na 81°C (box chladič Intelu dosahuje 98°C). Jde o srovnání starého Freezeru 13 a nového chladiče Freezer 13X při běhu Prime95 Small FFTs.

Údajně by ale současně měla být i snížená hlučnost, takže toto nejde na vrub vyšším otáčkám. Maximální otáčky ventilátorů jsou stejné, ale pro starý model při nich Arctic uváděl „0,5 Sone“ a pro novinku už jen 0,3 Sone. Exaktní údaje v dB bohužel chybí.

Freezer 13 X má chladit lépe než starší a větší model Freezer 13, přitom má být tišší

Doposud jsme mluvili obecně o chladiči Arctic 13 X, ale v nabídce ho najdete pod označením Arctic Freezer A13 X nebo Arctic Freezer i13 X. To proto, že jsou vyráběné dvě verze s různým upínáním – A13 X je čistě pro procesory AMD a socket AM4, verze i13 X je zase pro sockety Intelu – LGA 115x/LGA 1200 a LGA 775, ale i LGA 2066/2011. Od obou těchto verzí je k dispozici běžná verze, kterou poznáte podle bílého rotoru ventilátoru. Dále ale existují ještě varianty i13 X CO a A13 X CO, které mají tmavý ventilátor a stojí o něco málo víc. Ty se odlišují odlišnou technologií ventilátoru. Místo fluidně dynamického ložiska mají dvojkuličková ložiska, která by měla mít delší životnost (ono CO znamená Continuous Operation, tedy nepřetržitý provoz). Hlučnost těchto modelů by asi mohla subjektivně být vyšší.

Arctic Freezer i13 X pro procesory Intel, běžná barevná verze
Arctic Freezer A13 X pro procesory AMD, barevná verze CO

Cena mírně vyšší než u Freezeru 7X

Cena je mezi 22,41 (600 Kč) a 25,33 eury (675 Kč), přičemž chladiče už vedou i tuzemské eshopy. Verze pro AMD jsou cca euro levnější – snad proto, že u Intelovských musí být navíc backplate chybějící na deskách – ale celkově rozdíly nejsou nijak velké. Částky to také nejsou o moc vyšší než u Freezeru 7 X, takže se možná vyplatí pár šupů navíc za třetí heatpipe přihodit.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek. Celý článok „Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu

V ponuke Arcticu dlhodobo chýbal vežovitý chladič s poriadnym chladiacim výkonom. Zmenil to až Freezer 50 TR. Ten však vyšiel najprv exkluzívne pre Threadrippery, čím zasiahol iba okrajovú časť používateľov. Teraz však uzrel svetlo sveta Freezer 50 (bez prívlastku TR) s upraveným návrhom, ktorý je už mimo iné kompatibilný aj s mainstreamovými platformami AMD AM4 či Intel LGA 1200. Celý článok „Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází. Celý článok „Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Díky za upozornění, to mi uniklo. Opravím to v textu. (Pardon že se vám komentář hned neobjevil, kvůli linkům ho sežrala ochrana proti spamu.)

  2. Ve spotřebním segmentu, kde můžeš spíše bláhově uvažovat provoz 24/7, případné rozdíly docela ztrácí na významu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *