Arctic Freezer i13 X/A13 X: náhrada klasiky moderním účinnějším pasivem
Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti.
Vývojové změny u chladiče Freezer 13 X jsou podobné těm u Freezeru 7 X. Chladič zůstal u věžové konstrukce s 92mm ventilátorem, ale je zjednodušen. Hmota žeber je menší a místo čtyř heatpipe jsou použité jenom tři o průměru 6 mm (Freezer 7 X měl redukci ze tří na dvě). Hmotnost chladiče klesla ze 700 gramů na 443 gramů. Zatímco Freezer 13 měřil na výšku 130 mm a věž plus ventilátor měly hloubku 96 mm, Frezer 13 X je hluboký jenom 86 mm a je bližší tenké jednověži než těm „dlouhým/hlubokým“. Výška ale o něco stoupla, je nyní 137 mm. I tak je to o 2 cm méně než u věží se 120mm ventilátorem, takže kompatibilita by měla být i s většinou starých a méně širokých ATX skříní.
Lehčí pasiv a odebrání 25 % heatpipe by měla kompenzovat vyšší účinnost. Chladič podobně jako zmíněný Arctic Freezer 7 X používá heatpipe vyhnuté do stran, takže v proudu vzduchu neleží za sebou, ale každá vstupuje do průřezu proudění. Žeber je 44 o tloušťce 0,4 mm a proti předchozímu chladiči nejsou hladká, ale „ďubkovaná“, což by mělo trošku zlepšit přenos tepla.
Další věcí, kde by měl Freezer 13 X dohánět výkon snížený vylehčením pasivu, je základna. Ta nyní používá přímý kontakt měděných heatpipe s procesorem, zatímco Freezer 13 měl měděnou základnu bez přímého kontaktu. Kolem heatpipe je hliník a není použito žádné poniklování, takže tento chladič není kompatibilní s tekutými kovy. Z výroby je už nanesená pasta Arctic MX-2 a lze čekat, že v levných počítačích uživatelé použijí tu.
Nový ventilátor je ze série P-fan se zvýšeným statickým tlakem a sníženými vibracemi. Rozměrově je to 92 mm větrák, opět proprietární bez standardního uchycení, což je nevýhoda proti chladičům s vyměnitelným fukarem. Alespoň je na něj ale šestiletá záruka. Ložiska jsou fluidně dynamická, otáčky jdou s PWM regulací od 300 po 2000 RPM. Průtok nebo statický tlak není uváděn, jen spotřeba 1,08 W (0,09 A/12 V). Motorek je zdá se o dost „lehčí“, původní model mě dvojnásobnou spotřebu (ložiska u něj ale také už byla fluidně dynamická).
Nižší hlučnost i lepší chladící výkon než větší předchůdce
Ač je chladič lehčí a pasiv méně rozložitý, má být podle Arcticu výkon vyšší – maximální TDP je 150 W proti 140 W u předchůdce. U procesoru Ryzen 5 3600X na taktu 3,8 GHz má údajně být teplota snížená z 90°C na 86°C (Wraith Spire prý dosahuje 93°C). U Core i7-8700K přetočeného na 4,4 GHz uvádí Arctic snížení teploty z 84°C na 81°C (box chladič Intelu dosahuje 98°C). Jde o srovnání starého Freezeru 13 a nového chladiče Freezer 13X při běhu Prime95 Small FFTs.
Údajně by ale současně měla být i snížená hlučnost, takže toto nejde na vrub vyšším otáčkám. Maximální otáčky ventilátorů jsou stejné, ale pro starý model při nich Arctic uváděl „0,5 Sone“ a pro novinku už jen 0,3 Sone. Exaktní údaje v dB bohužel chybí.
Doposud jsme mluvili obecně o chladiči Arctic 13 X, ale v nabídce ho najdete pod označením Arctic Freezer A13 X nebo Arctic Freezer i13 X. To proto, že jsou vyráběné dvě verze s různým upínáním – A13 X je čistě pro procesory AMD a socket AM4, verze i13 X je zase pro sockety Intelu – LGA 115x/LGA 1200 a LGA 775, ale i LGA 2066/2011. Od obou těchto verzí je k dispozici běžná verze, kterou poznáte podle bílého rotoru ventilátoru. Dále ale existují ještě varianty i13 X CO a A13 X CO, které mají tmavý ventilátor a stojí o něco málo víc. Ty se odlišují odlišnou technologií ventilátoru. Místo fluidně dynamického ložiska mají dvojkuličková ložiska, která by měla mít delší životnost (ono CO znamená Continuous Operation, tedy nepřetržitý provoz). Hlučnost těchto modelů by asi mohla subjektivně být vyšší.
Cena mírně vyšší než u Freezeru 7X
Cena je mezi 22,41 (600 Kč) a 25,33 eury (675 Kč), přičemž chladiče už vedou i tuzemské eshopy. Verze pro AMD jsou cca euro levnější – snad proto, že u Intelovských musí být navíc backplate chybějící na deskách – ale celkově rozdíly nejsou nijak velké. Částky to také nejsou o moc vyšší než u Freezeru 7 X, takže se možná vyplatí pár šupů navíc za třetí heatpipe přihodit.
Zdravím,
rozdiel medzi bielymi a sivými ventilátormy od Articu je v tom že biele majú lacné fluid bearing ložisko a sivé majú ball bearing. Rozdiel v cene fanov je cca 2€. Škoda že záruku majú rovnakú a MTBF nezverejňujú.
https://www.arctic.ac/eu_en/f14-pwm-pst.html
https://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f14-pwm-co.html
Zdravím,
ďakujem za správičku.
Rozdiel medzi bielým a sivým fanom od Arcticu je v tom že biely má lacnejšie fluidné ložiská a sivý má guličkové ložiská.
Rozdiel v cene fanov je cca. 2€. Škoda že záruka je rovnaká a MTBF je nezverejnené.
Tu je link na príklad fanov:
https://www.arctic.ac/eu_en/f14-pwm-pst.html
https://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f14-pwm-co.html
Díky za upozornění, to mi uniklo. Opravím to v textu. (Pardon že se vám komentář hned neobjevil, kvůli linkům ho sežrala ochrana proti spamu.)
Ve spotřebním segmentu, kde můžeš spíše bláhově uvažovat provoz 24/7, případné rozdíly docela ztrácí na významu.