Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Arctic Frezeer 7 X: levnější, tišší i výkonnější náhrada klasiky Freezer 7 Pro

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti.

Arctic Frezeer 7 X nadále používá 92mm ventilátor, což z něj činí poměrně nízký věžový chladič, který se bude dát napasovat do naprosté většiny skříní, pokud nejsou úplně nízkoprofilové, bude se tedy hodit i jako upgrade starších a OEM PC (pokud tedy třeba chlazení VRM na desce nezávisí na radiálním top-flow chladiči). Výška je jenom 132,5 mm a váha 425 gramů.

Pasiv má 44 hliníkových žeber o tloušťce 0,4 mm. Čeho si asi všimnete jako prvního: zatímco Arctic Freezer 7 Pro používal trojici heatpipe ve tvaru U, u modelu Freezer 7 X jsou heatpipe jenom dvě o průměru 6 mm. Rozdíl je v tom, že zatímco u původního modelu byly zarovnané do řady, takže všechny přenášely teplo do téměř stejného místa na žebrech, u Freezeru 7 X výrobce první heatpipe docela výrazně zahnul, takže konce této heatpipe prochází většinou žeber mnohem blíž středu a také vedou mnohem více v hlavním záběru průvanu z ventilátoru.

Zde je vidět vyhnutí přední heatpipe, aby kontakt s žebry byl více v centru

Náběžná hrana žeber je také zubatá, zatímco u 7 Pro byla rovná, a plocha je vroubkovaná místo hladké.

Hlučnost údajně o 40 % nižší s o 10 % lepším výkonem

Je možné, že tato změna efektivitu pasivu značně zlepšila a částečně to eliminuje postih z použití jen dvou heatpipe. V tomto směru je pak zřejmě nápomocná další věc – místo klasické základny, kdy jsou heatpipe skřípnuté mezi dvě vrstvy kovu, tento chladič používá přímý kontakt obou heatpipe s procesorem, respektive rozvaděčem tepla. Trubice jsou jen přiklopené hliníkovým blokem. Podle Arcticu má být výkon chladiče lepší až skoro o 10 %, takže se snad podařilo odebrání jedné heatpipe vykompenzovat. Ovšem to budou muset potvrdit testy.

Nový je také ventilátor. Sice má stále 92mm velikost, ale dostal srpovité lopatky, které mají být optimalizované na vyšší tlak. Arctic bohužel neuvádí hlučnosti v decibelech, ale maximální otáčky byly snížené ze 2200 na 2000 RPM a minimální dokonce jen na 300 RPM (z původních 900), což bude velké zlepšení pro hlučnost sestav v nečinnosti. Ve škále používané firmou byla u verze 7 Pro hlučnost při maximálních otáčkách 0,5 „Sone“, pro nový Freezer 7 X je při 2000 RPM uvedeno jen 0,3 Sone, takže by měl být o poznání tiší. Podle Arcticu až o 40 % – opět doufejme, že se to potvrdí i v testech. Menší mají být i vibrace.

Hlučnost se údajně snížila o 40 %
Zlepšení výkonu chladiče podle Arcticu

Ventilátor má fluidně dynamická ložiska (ale eventuálně má být v nabídce také verze Freezer 7 X CO s dvojkuličkovými ložisky), obvyklý čtyřpinový konektor a podporuje regulaci PWM. Jako předtím je určitá nevýhoda, že nemá standardní provedení, což komplikuje výměnu. Je totiž zapracován do plastového rámečku. Ten jinak také usměrňuje proud vzduchu a vylepšuje jeho tlak – u Freezeru 7 Pro byly lopatky ve volném prostoru, tato změna tedy možná také pomáhá v efektivitě. Motor ventilátoru má ale údajně zvýšenou životnost díky nižším teplotám uvnitř (spotřeba byla o dost snížená, bere jenom 0,07 místo 0,25 A) a je na něj šestiletá záruka.

Montáž stále do rámečku à la AMD

Pasiv i s ventilátorem by podle Arcticu neměly kolidovat s vysokými moduly RAM. Chladič je oficiálně kompatibilní s paticemi AM3/AM3+, FM1/FM2/FM2+ a AM4 pro Ryzeny od AMD. Proč není podporováno AM2(+), nevím, Arctic totiž používá uchycení plechovými třmeny přímo do standardního rámečku na deskách platformy AMD, které by snad mělo sedět.

Na platformě Intel je možné Freezer 7 X použít na paticích série LGA 115x a na LGA 775. Highendové procesory podporované nejsou. Navíc už je uváděná i kompatibilita s novou paticí LGA 1200 pro Comet Lake (ta má ovšem údajně otvory stejné, takže nejde o nic zvláštního). Montáž na intelovské desky se provádí pomocí kruhového rámečku, který se pushpiny nasadí do montážních otvorů desky (backplate bohužel nedostanete, také by asi bylo lepší, kdyby se šroubovalo) a dodá potřebná držátka. Vlastně by měl umožňovat i použití dalších chladičů s tímto systémem uchycení, například Wraith Prism, takže pokud vám toto příslušenství zbude, možná se bude dát hezky ekologicky využít. Slabina je asi v tom, že tento rámeček nemá backplate, takže nevím, jestli by tlak vyvíjený Wraithem nebyl na desky příliš.

Příslušenství: montážní systém pro sockety Intel LGA775, LGA 115x a LGA 1200. Pro AMD ho nepotřebujete

Cena od 17 eur

Arctic Freezer 7 X se už prodává za oficiální cenu 20 dolarů, či v Evropě 17 eur, verze 7 Pro oficiálně stojí 20 €. Některé slovenské eshopy zdá se chtějí i jen 16 €, v ČR lze najít ceny okolo 460 Kč ve větších eshopech (v menších začíná i těsně nad 400 Kč). Kromě rámečku na platformu Intel není v balení další příslušenství jako pasta – ta je ale pro jedno použití dopředu nanesená na základně (mělo by jít o materiál Arctic MX-2).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *