Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Parametre a detaily

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery.

Základné parametre


Balenie

Produkty Aorus Xtreme predstavujú to najlepšie, čo vie Gigabyte ponúknuť. Dá sa preto očkávať, že aj balenie bude prémiové a bohaté na príslušenstvo. Už samotná škatuľa s kvalitnou tlačou je dôkazom,  že ste si zakúpili high-endový produkt.

   

Balenie je bohaté na káble aj všetky možné doplnky. Konkrétne je tu manuál, súprava nálepiek, dvojica pások na zviazanie káblov, dve antény WiFi, adaptér na konektory zo skrinky, paamäťový kľúč USB, nálepka v tvare erbu Aorus, dve teplotné čidlá, šestica pletených káblov SATA, dvojica adresovateľných predlžovacích káblov RGB LED, jeden predlžovací kábel RGB LED, G konektor a kábel na zistenie hluku.

To však nie je všetko. V balení sa nachádza ešte aj Aorus Commander, čo je hub pre ventilátory s podsvietením RGB LED. Nachádza sa v ľavej priehradke v škatuli.

   

Veľkosťou sa dá prirovnať k 2,5″ SSD. Má však množstvo konektorov na pripojenie ventilátorov RGB. Zároveň sú tu aj USB konektory IN/OUT a konektor na pripojenie k doske. Napájanie je zabezpečené konektorom SATA. Pripojiť môžete aj ďalšie teplotné čidlá, keby vám tie na doske nestačili.

   

Rozhodne ide o zaujímavý doplnok, no pri bežných zostavách asi využitie nenájde. Kde sa však určite zíde sú zostavy zamerané na vzhľad, ktoré sú prezentované na výstavách ako Computex a podobne.

Detaily

Aorus X570 Xtreme je skvost čo sa týka dizajnu. Nebojím sa tvrdiť, že ide o najkrajšiu dosku X570 na trhu. Čierno-sivý dizajn ulahodí odporcom RGB a zároveň pridáva doske na serióznosti. Keby mal Batman počítač na platforme AMD, učite by mal túto dosku 🙂

Okrem masívneho brnenia kdekoľvek sa pozriete zaujme doska najmä absenciou ventilátora na čipsete, ktorý je takmer na všetkých doskách X570. Výnimkou je práve Aorus Xtreme a ešte ASRock X570 Aqua, ktorá je určená na vodné chladenie.

Výbava dosky je špičková či už po stránke napájania alebo konektivity. Netradične umiestnené konektory a vysoká hmotnosť len umocňujú pocit, že toto nie je bežná lacná doska za pár eur. Od väčšiny dosiek X570 sa tiež líši rozmermi E-ATX, preto pozor na kompatibilitu so skrinkami. Medzi kľúčové vlastnosti by som zaradil trojicu portov M.2, modernú konektivitu s WiFi 6ax a 10Gb LAN, dual BIOS, 8 konektorov pre ventilátory a pumpy či doslova more portov USB.

Na prednej strane vidíme vystužené PCIe aj sloty DIMM. Výrobca označuje tieto spevnené konektory ako Ultra Durable. PCIe sú všetky 4.0 ×16 a jednotlivé sloty majú ×16/×8 a ×4 liniek. Ak sú zapojené sloty 1 a 2, oba potom fungujú v režime ×8.

 

Všetky tri M.2 sloty sú prekryté pasívnym chladením, no dá sa bez problémov odstrániť. Hlavne prvý horný slot je ľahko dostupný. Na prístup k druhým dvom už musíte pomerne veľkú kovovú časť dosky odstrániť, čo je pri zapojenej grafike takmer nemožné. Chválim však, že odmontovanie heatsinkov je vôbec možné, nakoľko na niektorých doskách máte s SSD s integrovaným heatsinkom jednoducho smolu. Tu môžete také SSD bez problémov použiť.

Všetky tri sloty podporujú až 22110 M.2 PCIe 4.0 SSD, takže nebude problém pripojiť ani nové ultra rýchle SSD aké Aorus ponúka. Ďalšie SSD a HDD môžete pripojiť do šestice konektorov SATA. Na boku dosky môžete vidieť tiež dvojicu interných konektorov USB 3.2 gen 1 a jeden USB 2.0. Napravo je senzor hluku, dvojica konektorov RGB a piny na zapojenie ovládania skrinky.

Pokračujeme netradične umiestneným 24-pinom, ktorý je zboku a nie zhora dosky. Nemusíte tak kábel zo zdroja lámať ako zvyčajne, len ho zboku zapojíte. V pravom hornom rohu je potom pätica 4-pinových konektorov na ventilátory a dvojicu pump.

Nechýba ani nový konektor USB-C pre skrinky. Nad ním sa nachádza aj POST displej, ktorý oceníte pri riešení problémov.

Dostávame sa k zadnému panelu, ktorý má asi najviac portov USB, akých som kedy videl. Je tu štvorica USB 2.0 v čiernej farbe. Ďalej modrý a biely USB 3.x Gen 1 s 5 Gb/s, pričom biely slúži aj na flashovanie BIOSu cez Q-Flash Plus. Červené porty USB sú potom štandardu 3.2 gen 2 s 10 Gb/s a rovnaké parametre má aj konektor USB-C, ktorý tiež nesmie chýbať.

Nájdete tu aj dve tlačidlá pre BIOS flashback a Clear CMOS, čo sú funkcie predovšetkým drahších dosiek. V povinnej výbave vidíme audio konektory a dvojicu konektorov pre antény WiFi . Ide samozrejme o novú WiFi 6ax. Trochu nepochopiteľné je nutnosť inštalovať dvojicu anténiek, keď iným výrobcom stačí jedna. Posledné dva konektory sú samozrejme RJ-45, pričom čierny je klasický 1Gb Intel, no zaujímavý je predovšetkým červený 10Gb Aquantia. Toto je presne jedna z prémiových vlastností tejto dosky, nakoľko na ostatných doskách X570, ktoré sme testovali, boli len 2,5Gb konektory.

Konektory na ventilátory a pumpy sme si už spomínali. K piatim na boku treba prirátať ďalšie dva nad slotmi DIMM a jeden naľavo od napájania procesora. Celkovo ich je tak až 8, čo je opäť rozdiel oproti porovnávaným doskám X570. Nezabúdajte ani na prídavný Commander na ďalších osem RGB ventilátorov. 

   

Napájanie procesora zabezpečuje dvojica 8-pinov a oba sú Ultra Durable. Na hornej strane nájdeme tiež druhú dvojicu konektorov LED pre celkový počet 4. V pravom hornom rohu tiež vidím veľké tlačidlá Power a Reset, ktoré sú naozaj štýlovo spravené. Nad slotmi DIMM medzi 4-pinmi a konektormi RGB sa nachádzajú aj merateľné body napätia, ktoré sa zídu najmä pri extrémnom OC.

V pravom hornom rohu nájdeme dvojicu prepínačov, ktoré umožňujú prepínať medzi hlavným a sekundárnym BIOSom a použitím jedného alebo dvoch BIOSov. Podľa zvoleného BIOSu bude pri CPU svietiť aj príslušná kontrolka. O zvuk sa stará 7.1 audio kodek Realtek ALC1220-VB a ESS SABRE9218 DAC. Na spodnej strane vpravo pod krytkou nájdeme ešte audio konektor pre skrinku, TPM a 6-pin pre prípad použitia viacerých grafických kariet naraz. Nachádza sa tu tiež header Thunderbolt 3, ale len v revízii dosky 1.1. Naša je 1.0 a header tak chýba.

 

Na záver sa pozrieme na porovnanie s Aorus Gaming 7 WiFi.

Medzigeneračný rozdiel medzi doskami je priepastný (aj keď nejde o rovnaké modely).

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. V závěru v prvním odstavci je asi malá chybka:
    „Z platformy Z390 táto doska naozaj vyťažila maximum…“

    Je nejspíše myšleno X570, že?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *