Recenzia 1TB SSD Aorus NVMe Gen4 (+ test RAID 0)

Analýza

S príchodom 3. generácie procesorov Ryzen a základných dosiek X570 sme sa dočkali takisto uvedenia štvrtej generácie PCIe. Medzi prvé produkty, ktoré dokážu využiť vyššie rýchlosti zbernice patria SSD. Sú však skvelé papierové rýchlosti reálne dosiahnuteľné a naozaj uvidíte rozdiel medzi použitím takéhoto SSD v PCIe 4.0 oproti 3.0? A aké výsledky môžete očakávať od konfigurácie v RAIDe?

Veľká kapacita, vysoká rýchlosť

M.2 SSD s chladičom sa postupne stávajú bežnou komoditou a zopár sme ich už mali v redakcii. Aorus NVMe Gen4 SSD je vybavené veľkým heatsinkom podobne ako napr. Patriot Viper VPN100.

   

Maximálne teoretické rýchlosti sú na úrovni 5000 MB/s pre sekvenčné čítanie a 4400 MB/s pre sekvenčný zápis a platia pre 1 a 2 TB modely. 500 GB model má ponmalší zápis na úrovni 2500 MB/s. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú samozrejme aj v TBW, kde konkrétne hodnoty sú 850/1800/3600 TB. 

   

Všetky modely využívajú pripojenie PCIe 4.0 ×4, čo je hlavnou podstatou tohto SSD. Samozrejme nechýba podpora NVMe v1.3. Pamäťové čipy sú 3D TLC Toshiba BiCS4 a radiť Phison E16. Zaujímavosťou je, že maximum 5 GB/s pre čítanie aj zápis je obmedzenie radiča, nie pamäte NAND, takže keď vyjde novší model s novým radičom, môžete očakávať ešte vyššie rýchlosti.

Súčasťou balenia je aj 77g kus medi, ktorý slúži ako chladič. V predajnom balení je už chladič na SSD namontovaný, no my sme mali k dispozícii aj predprodukčné balenie, kde chladič ešte nebol osadený. Môžete sa s nami tak pozrieť, ako chladič vyzerá a aký je rozdiel keď je a nie je osadený na SSD.

Mimochodom, Gigabyte na SSD dáva 5-ročnú záruku.

Testovanie netradične prebiehalo vo viacerých krokoch. Najskôr sme vyskúšali SSD na platforme Z390, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme, aby sme zistili, aké rýchlosti je možné dosiahnuť na „starej“ platforme s PCIe 3.0. Potom sme prešli na testy PCIe 4.0 s procesorom Ryzen 3900X a základnou doskou Gigabyte Aorus X570 Xtreme (na obrázkoch). SSD s chladičom sme umiestnili do prevého slotu M.2. Pri testoch RAID 0 sme druhé SSD bez chladiča dali do druhého slotu M.2 pod grafiku. Otestovali sme SW RAID 0, teda vytvorenie RAIDu priamo vo Windowse, ale aj HW RAID cez BIOS a ovládače. Pri HW RAIDe však bolo nutné, aby na ňom bežal aj samostný Windows, v ostatných prípadoch bol systém na inom SSD.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC – mainstream na steroidoch

Nvidia reaguje na vydanie nových AMD Radeon RX 5700 (XT) novými grafikami s prívlastkom Super. Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC je prvou kartou z nového radu, ktorá sa nám dostala do redakcie. Je naozaj „super“ alebo ide len o marketingový ťah a preznačenie už existujúcich modelov s miernymi zmenami? Podte sa pozrieť na porovnanie nielen s dopredávajúcou sa RTX 2060. Celý článok „Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC – mainstream na steroidoch“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Zajímavý test, ale spáchaný dost na slepo. Předně X570 má linek dost, má-li dva sloty s možností dělení na x8/x8 (systémový disk se dá připojit k linkám z čipsetu). Pak taky vyjma zmíněného řešení (AORUS Gen4 AIC Adaptor), které je možná pasivní (vyžaduje aktivní čip/řadič na desce pro bifurkaci), na trhu existuje i aktivní řešení (s čipem pro bifurkaci na kartě) QNAP právě pro x8 linek (QM2-2P-384), na které už na webu lze najít pozitivní odezvu z „běžné praxe“ (chystám se ho koupit, dílek skládačky od vás by bodl). Na závěr zmiňujete, nevím jestli jsem to správně pochopil, že druhý disk v RAID běžel bez chladiče při zvýšené teplotě – mám pocit (recenze příbuzných disků), že tenhle řadič zvládá naplno pracovat právě s teplotami stropovanými kolem 70°, tzn výkon a výsledky měření mohly být ovlivněny teplotními omezovači.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *